Mõisa hinnangul oleks Eestisse nagu unustatud teed ehitamata

Foto: Postimees/Scanpix

Ettevõtja Jüri Mõisa hinnagul on Eestis kõik võrdlemisi hästi, kuid teedeehitus on tagasihoidlik ja selle parandamiseks tuleks riigil laenu võtta.

"Kui marslane vaataks Eestimaa pinda, siis ta näeks, et meil on totaalselt tore arenenud Lääne ühiskond. Siin on kauplused, raadiojaamad, igasugused lõbustusasutused, kinod, jäähallid. Mis on täiesti puudu, siis maanteed ja teised korralikud teed, samuti Tallinna tänavatevõrk. Need oleks justkui unustatud ehitamata siia suurepärasesse ühiskonda," rääkis Mõis Vikerraadio hommikuprogrammis.

Mõisa sõnul on see silmaga nähtav probleem, et Eestis pole korralikke teid ning samas puudub julgus laenu võtta, mis tundub majanduslikus mõttes hea, selge ja lihtne võimalus.

"Kokkuvõttes on asi nii, et kogu maailmas nuheldakse kõik patud hoiustajate peale. Sellega ma tahan öelda, et riigina ei tasu uhkustada, et meil ei ole ühtegi laenu. Eesti riik on ekstremaalne, Euroopas kõige väiksema laenukoormusega, seda võib-olla on uhke rinnale trampida, aga praktiliselt see edu ei too, kuna eurode juurde trükkimine peab ükskord mõju avaldama," ütles Mõis.

"Kõik saavad aru, et see lahustub nende peal, kes vähe laenu võtnud ja võidavad need, kes normaalse laenukoormuse kanda võtnud ja koos teevad otsuse, kuidas olukorda normaliseeruda," lisas Mõis.

Endine Tallinna linnapea Mõis kordas taas, et ääremaastumine ja aktiivse elu pealinna koondumine on paratamatu reaalsus.

"Alustada õigel teel käimist pole kunagi hilja, mis iganes tehtud vead tuleb oma enda majandusliku heaolu arvelt kinni maksta. Kui ei tulnud kümme aastat tagasi Tallinnasse, siis nüüd saab ikka tulla, aga madalamale tasemele, kümne aasta pärast veel madalamale," rääkis Mõis. Ta möönis, et kõik inimesed loomulikult ei pea tulema.

"Kõik on nagu suhteline. Töökas ja ettevõtlik inimene saab maal ka korraliku ettevõtte teha, inimeste soovid on erinevad. Mina räägin peavoolust ja sellest, mis on kõige praktilisem käsitlus ehk kõige enam käidud rada, mis toob jõukuse. Muidugi leidakse teisi teid, kuidas ennast elus hästi tunda, kasvõi selle tsivilisatsiooni väärtusi ringi defineerides," lausus Mõis.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: