IRL ja SDE asusid reformierakondlasi nõukogudest tagandama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1478260331000 | amCalendar}}
Margus Tsahkna, Taavi Rõivas ja Jevgeni Ossinovski.
Margus Tsahkna, Taavi Rõivas ja Jevgeni Ossinovski. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) ja sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) ministrid asusid reedel Reformierakonda kuuluvate riigiettevõtete nõukogude liikmete tagasikutsumist. Reformierakond on otsuste suhtes kriitiline.

Töö- ja tervishoiuminister ja sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) esimees Jevgeni Ossinovski allkirjastas käskkirja, millega kutsus SA Viljandi Haigla nõukogust tagasi reformierakondlasest riigikogu liikme Peep Aru. Isamaa- ja Res Publica Liidu (IRL) esimees, sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna kutsus tagasi Laine Randjärve AS-i Eesti Loto nõukogust ning tema erakonnakaaslane keskkonnaminister Marko Pomerants  OÜ Eesti Keskkonnauuringute Keskuse nõukogu liikme kohalt tagasi Kalle Pallingu.

Oviir: valitsuse lagunemiseks põhjust pole

Sotsiaaldemokraadist ettevõtlusminister Liisa Oviir kutsus oma alluvuses olevate riigifirmade nõukogudest tagasi reformierakondlased Anne Sullingu (EAS), Lauri Luige (KredEx) ja Laine Randjärve (Tehnopol).

Oviir usub, et täna alanud tagasikutsumised ei saa peaminister Rõivasele (RE) üllatusena tulla, kuivõrd seda teemat arutati neljapäeval valitsuses. Paraku jäi päevakorrapunkti arutamine peaministri tiheda graafiku tõttu pooleli. Oviir leidis, et otsusega venitada või muid lahendusi otsida polnud põhjust olukorras, kus oli selgeks saanud, et selline praktika on põhiseadusevastane.

Ettevõtlusministri arvates ei saanud SDE ja IRL-i ministrite tänane käik peaministrile täieliku üllatusena tulla, kuivõrd ta viibis eilse arutelu juures, samas ei öeldud seda valitsuse istungil ka sellisel kujul välja.

Valitsuse lagunemiseks selle käigu peale ei näe Oviir aga põhjust.

Valitsuse erakorralist kokkukutsumist tekkinud olukorra peale pole peaminister veel initsieerinud. "Kui kümme minutit tagasi oma postkasti kontrollisin, siis kutset veel saabunud polnud," kinnitas Oviir reedel kell 16.

Tsahkna tegutseb Sesteri nimel

Sotsiaaldemokraadist kultuuriminister Indrek Saar kutsus tagasi SA Eesti Riiklik Sümfooniaorkester nõukogust kutsus tagasi reformierakondlase Aivar Sõerdi, selgub käskkirjast. SA Tehvandi Spordikeskus nõukogu liikme kohalt kutsus minister tagasi samuti Reformierakonda kuuluva Lauri Luige.

Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutuse Meie Inimesed (MISA) nõukogu liikme ametist kutsus Saar tagasi reformierakondlase Deniss Boroditši. SA Vene Teater nõukogust kutsus minister tagasi IRL-i parlamendisaadiku Viktoria Ladõnskaja ning Reformierakondlase Igor Gräzini. Opositsioonisaadikutest sai SA Teater Vanemuine nõukogu liikme ametist priiks vabaerakondlane Krista Aru.

AS Eesti Loto kuulub küll rahandusminister Sven Sesteri (IRL) valitsemiaslasse, kuid viimane on puhkusel ja Tsahkna asendab teda.

"Seoses õiguskantsleri seisukohaga, et riigikogu liikmete riigi äriühingute nõukogudesse kuulumine ja vastutava ministri poolt nende nimetamine ei ole kooskõlas põhiseadusega, kutsusin rahandusministri ülesannetes tegutsedes riigi äriühingute ja sihtasutuste nõukogudest tagasi riigikogu liikmed ja tegin ettepaneku tagasikutsumiseks nende riigikogu liikmete osas, kelle nimetamise õigus on seadusest tulenevalt rahandusministril," teatas Tsahkna kirjas Reformierakonda kuuluvale majandusminister Kristen Michalile.

Ühtlasi tegi Tsahkna ettepaneku tagasi kutsuda AS Liinirongid nõukogust Remo Holsmer ja Toomas Kivimägi, AS Eesti Loots nõukogust Valdo Randpere, AS EVR Cargo nõukogust Peep Aru, AS Eesti Teede nõukogust Meelis Mälberg ja OÜ Eesti Keskkonnauuringute Keskuse nõukogust Kalle Palling.

Neljapäeva õhtul tegi Ossinovski postituse Facebooki, kus teatas: "On hea meel, et ka Reformierakond nõustus täna, et riigikogu liikmed on praegu nõukogudesse nimetatud põhiseaduslikku võimude lahususe printsiipi eirates. Mõneti üllatavalt ei jõudnud valitsus kokkuleppele aga selles, mis eelmisest lausest enesestmõistetavalt järeldub: riigikogu liikmed tuleb neist nõukogudest tagasi kutsuda. Põhiseadusliku vastuolu tunnistamine nõuab samme selle kõrvaldamiseks. Ent mis seal ikka. Kuna valitsusest otsust ei tulnud, peab iga minister ise otsustama, kuidas vastuolu põhiseadusega oma haldusalas lahendada."

Sester: muud ettepanekud ei muuda olukorda paremaks

Rahandusminister Sven Sester ütles ERR-i uudisteportaalile, et võimalikud muud ettepanekud riigikogu poolt riigikogu liikmete riigiettevõtete nõukogudesse nimetamiseks ei muuda olukorda paremaks, kuna hägustavad seadusandaja ja täitevvõimu rollide jaotust.

"Samuti oleks see vastuvoolu ujumine rahvusvahelise hea tavaga riigi osalusega äriühingute juhtimisel, kus parimaks praktikaks peetakse tipp-poliitikute (ministrid, parlamendi liikmed) mitteosalemist äriühingute juhtorganites, vältimaks varjatud poliitilise juhtimisega kaasneda võivat ettevõtete tegevusefektiivsuse vähenemist," lisas Sester.

Minister märkis, et põhiseadust ei tohi rikkuda ja lisas, et riigi äriühingute osaluste valitsemine on valitsuse ülesanne.

"Riigikogu liikmete nõukogudes osalemisega kaasnevad nii põhiseaduslikud riived kui ka rollikonflikt. Ühest küljest sõltub valitsuse moodustamine ja püsimine riigikogust. Teisalt on riigikogu üks ülesanne teha täitevvõimu tegevuse üle parlamentaarset kontrolli. Kui riigikogu liikmed osalevad aktiivselt nõukogudes, siis hägustab see selle ülesande täitmist, sest nõukogu liikmetena osalevad riigikogu liikmed otsuste tegemises, mille asjakohasust riigikogu hiljem hindama võib hakata," arutles Sester.

Reformierakonna peasekretär: lahenduseks on uus nimetamise kord

BNS teatas, et Reformierakonna peasekretär Reimo Nebokat kritiseeris koalitsioonipartnerite käitumist, märkides, et võimuliidu teised osapooled ei soovi teemat arutada.

"Riigikogu poolt on riigi sihtasutuste nõukogudesse nimetatud kümneid riigikogu liikmeid. Rahvusringhääling, hasartmängumaksu nõukogu, tagatisfond, rahvusooper, rahvusraamatukogu, haigekassa, Vene Teater, riigimetsa majandamise keskus, keskkonnainvesteeringute keskus ja kodanikuühiskonna sihtkapital on need näited, kus riigikogu liikmed erinevatest erakondades nõukogudes oma rolli täidavad," ütles Nebokat.

Tema sõnul on õiguskantsler koos riigisekretäriga pakkunud valitsusele välja lahenduse, mille arutelu jätkatakse järgmisel nädalal. "Lahenduseks on uus nimetamise kord, mille tulemusel nimetataks riigikogu liikmeid riigi äriühingute ja sihtasutuste nõukogudesse riigikogu poolt. Koalitsioonipartnerite soov on õiguskantsleri ja riigisekretäri poolt esitatud kompromissettepanekut mitte arutada. See on pseudoteema, nii nagu selle vaidluse suurust ka Erkki Raasuke nimetanud on," rääkis Nebokat.

Madise: riigiettevõtete juhtimise probleem on politiseeritus

Õiguskantsler Ülle Madise kommenteeris reedel Facebookis riigikogu liikmete riigiettevõtete nõukogudesse kuulumise teemat, tuues välja neli punkti:

1. Riigiettevõtete juhtimise põhiprobleem on politiseeritus ja vastutuse mitterakendamine.

2. Vastutustundlik omanik palkab ettevõtte juhte kontrollima inimesed, kes seda oskavad ja jõuavad. Nõukogu liige vastutab oma otsuste eest isikliku varaga.

3. Lahendus:
a) nõukogu liikmete vastutus peab olema üheselt selge nii neile endile, riigile kui avalikkusele;
b) vastutus on konkreetne ja varaline, kohustuste rikkumine pööratakse kõigi asjaolude väljaselgitamise järel nõukogu liikme(te) vastu;
c) riigivaraseadus ja äriseadustik tuleb omavahel klappima panna.

4. Riigikogu liikmed. Võimude lahususe rikkumine on selge, kui nad sõltuvad ministrist. Parlamentaarne kontroll on võimalik korraldada põhiseaduspäraselt. Kui riigikogu peab parlamentaarse kontrolli jaoks vajalikuks riigikogu liikmete kuulumist riigile kuuluvate äriühingute nõukogusse, siis peab ka riigikogu ise need liikmed nimetama.

Toimetaja: Indrek Kuus, Merilin Pärli, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: