Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ojasalu kahtleb dividendide tulumaksu alandamises

Idee regulaarsete dividendide pealt makstavat tulumaksu alandada ei täida maksunõustaja ja riigikogu erakondade rahastamise järelevalve komisjoni esimehe Ardo Ojasalu sõnul mitte kuidagi majanduse elavdamise eesmärki.

"Tulumaksu maksmise hetk Eesti tulumaksusüsteemi alusel on see, kui ettevõtlusest viiakse raha välja (makstakse omanikele dividende). Kui nüüd eesmärk on soodustada regulaarset raha dividendimaksmist, siis sellega seatakse eesmärk, et ettevõtlussfäärist tuleb kapitali aina enam välja viia," rääkis ta Postimehele.

Ojasalu sõnul töötab see otseselt vastu majanduse elavdamise ideele ja tekitab vajaduse uute investeeringute järele. "Kuna reinvesteeritud kasum on niigi nulliga maksustatud, siis ettevõtte tulumaksu alandamisega ei ole võimalik saavutada majanduse elavdamist. Ainuke viis selleks on tööjõumaksude (eelkõige sotsiaalmaksu) alandamine, ja seda tuleks teha jõuliselt," ütles ta.

Maksunõustaja hinnangul soodustab aga madalam maksumäär seni Eestisse investeeritud väliskapitali väljatõmbamist Eestist ning nihutab maksubaasi Eestist välja teistesse riikidesse. Samuti näeb ekspert maksu alandamises libedat teed kaudsetele maksudele.

Sester tegi ettepaneku

Rahandusministri Sven Sesteri sõnul teeb ta valitsusele ettepaneku, muuta dividendide maksustamist ettevõtetele soodsamaks.
Peaministri majanduskasvu ergutamise töörühma raportis sisaldub väidetavalt idee, et regulaarsete dividendide pealt võiks senise 20 protsendi asemel maksta tulumaksu 14 protsenti.

Rahandusminister Sven Sester ütles ERR-i uudisteportaalile, et ta on niisugusest ettepanekust rääkinud juba aasta tagasi.

"Pakkusin välja võimaluse, et regulaarselt dividende maksvate kasumit jaotavate ettevõtete jaoks võiks dividendilt tasumisele kuuluv tulumaksumäär olla madalam. See mõte leidis nii kriitilist kui pooldavat vastuvõttu. Tänaseks olen seda ideed arutanud nii ettevõtjate, suurimate audiitorbüroode kui ka majandusanalüütikutega," selgitas Sester.

"Leian, et Eesti riik võiks dividendide jaotatud kasumi maksustamist ettevõtete jaoks soodsamaks muuta ning esitan valitsusele sellekohase ettepaneku. Peamine põhjus selleks on vajadus hoida Eesti maksusüsteem naabritega konkurentsivõimelisena. Memorandum nii analüüsi kui ka ettepanekutega on juba valmis," lisas ta.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: