Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Keskerakond valis esimeheks Jüri Ratase

{{1478363809000 | amCalendar}}
Ratas õnnitlusi vastu võtmas.
Ratas õnnitlusi vastu võtmas. Autor/allikas: Rene Suurkaev

Keskerakond valis laupäeval Paides toimunud kongressil esimeheks riigikogu aseesimehe Jüri Ratase, kes kogus 654 häält. Tema vastaskandidaat, Keskerakonna kauaaegse liidri Edgar Savisaare soosik ja europarlamendi liige Yana Toom pälvis 358 delegaadi toetuse.

Valimistulemuste järel tänukõne pidanud Ratas teatas: "Mõistan vastutust, mis lasub Keskerakonna õlgadel, Reformierakonna valitsus seisab ja see tuleb lõpetada. Peame minema edasi nende partneritega, kes ütlevad, et Eestimaa tuleb seisakust välja viia, kõik väljapakutud ideed on laual."

Ta lisas veel Tallinna Televisioonile antud usutluses, et on valmis koostööks Keskerakonna kauaaegse liidri Savisaarega. "Soovin talle jõudu ja tervist, ootame teda nõu andma." Ka vastaskandidaat Yana Toomi ootas Ratas tegema koostööd.

Aseesimehe kandidaatideks nimetas Ratas Mailis Repsi, Kadi Simsoni, Mihhail Kõlvarti ja Jaanus Karilaiu.

Teised erakonnad loodavad Eesti poliitikas muutusi

Reformierakonna esimees, peaminister Taavi Rõivase teatas valimistulemuste selgudes, et soovib Jüri Ratasele õnne erakonna esimeheks valimise puhul ja jõudu Keskerakonna juhtimisel. "Loodame suure erakonna juhilt ja uuelt meeskonnalt aktiivset panust poliitilisse diskussiooni ning plaane Eesti elu edendamiseks.
Tõsised debatid Eesti tuleviku üle viivad elu edasi."

Keskerakonna kongressil Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) sõnavõtuga esindanud aseesimees Kaia Iva ütles, et Ratase ülekaaluka toetusega valimine Keskerakonna esimeheks on kindlasti märgiline muutus Eesti poliitikas.

"Selle otsusega muutub pikkamööda Eesti poliitika nägu kindlasti helgemaks. Soovime Jüri Ratasele edu töös Keskerakonna muutmisel,“ ütles ta.
Iva sõnul lõppeb loodetavasti Ratase valimisega esimeheks ühtlasi Eesti poliitikas ajajärk, mil oli võimalik odavat populaarsust koguda poliitilisi jõude üksteise vastu primitiivselt väljamängides ja rahvusrühmi omavahel vastandades.

Vabaerakonna esinduskogu esimees Jaanus Ojangu avaldas oma sõnavõtus Keskerakonna kongressil lootust, et kaks erakonda saavad peagi asuda koostööle.

"Mul on hea meel näha uuenevat Keskerakonda. Loodame, et täna on järjekordne võimalus teha murdepunkt lõprtamaks vastasseis ja asumaks koostööle," rääkis Ojangu. Tema sõnul avanevad kindlasti mitmed uued uksed, kuid Vabaerakonna soov on, et võibolla mõni vana, halvaks läinud uks pannakse kinni. Ta viitas Keskerakonna koostööleppele Kremli-meelse Ühtse Venemaaga. "Loodame, et meie koostöö ei takerdu selliste asjade taha," ütles Ojangu.

Ratas: Keskerakond jääb otsustes iseseisvaks

Oma kongressil enne esimehe ja juhatuse valimisi peetud kõnes ütles Ratas, et Keskerakond langetab ka tulevikus oma otsused iseseisvalt.

"Pean kurvastama konkurente, kes on üles loetlenud, mida kõike peab Keskerakond nüüd teisiti tegema ning kellest loobuma. Kinnitan teile üheselt – Keskerakond ei paindu ega murdu. Meie programmilised raamid on terasest ning lähtume alati erakonnaliikmete ja valijate ootustest. Mitte kellelgi pole moraalset õigust ega poliitilist jõudu meile otsuseid ette dikteerida," lausus Ratas. "Solidaarsus, iga inimese eest seismine ja kogukondade ühendamine on meie riiki edasiviivad aated, millest Keskerakond ei tagane."

Ta ütles, et Keskerakond on väärt erakond, aga ka parimat asja saab veel paremaks teha. Keskerakonna juhtimine peab muutuma selgeks ja laiapõhjaliseks. "Toetan aktiivset erakonnasisest diskussiooni ning sisevalimiste kasutamist. Ühtlasi olen kindlal seisukohal, et erakonna rahaasjad peavad olema korras ja läbipaistvad. Üle jõu käivad kampaaniad ning garantiikirjad jäägu minevikku.“

Jüri Ratas on sündinud 2. juulil 1978 Tallinnas. Aastast 2005 kuni 2007. aasta aprillini oli ta Tallinna linnapea.

Poliitikas alustas Jüri Ratas tegevust augustis 2000, mil ta liitus Keskerakonnaga. Veebruaris 2002 sai temast Edgar Savisaare juhitava Tallinna linnavalitsuse kantselei majandusnõunik. Aprillis 2003 nimetati ta Tallinna abilinnapeaks. Tema vastutusalaks olid teedeehitus ja kommunaalteenused. Sellel ametikohal töötas ta oktoobrini 2004 ja uuesti alates märtsist 2005 vastavalt võimukoalitsiooni muutumistele linnavolikogus.

28. augustil 2011 kandideeris Jüri Ratas Keskerakonna esimeheks, kuid kaotas erakonna XIII kongressil toimunud hääletusel senisele esimehele Edgar Savisaarele. Et ta erakonna juhatusse ei kandideerinud, siis jäi ta uuest juhatuse koosseisust välja.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: