Blogiülevaade: Trump kuulutati valimiste võitjaks, Clinton tunnistas kaotust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1478516976000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Trumpi toetajad rõõmustamas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Teisipäeval ehk 8. novembril toimusid Ameerika Ühendriikides presidendivalimised, kus osutus võitjaks vabariiklaste kandidaat Donald Trump. ERR-i uudisteportaal jälgis nii USA kui ka kogu maailma jaoks äärmiselt olulisi valimisi otseblogi vormis kokku kolm päeva: 7.-9. novembrini.

Otseblogis tegid postitusi nii ERR.ee toimetajad Laur Viirand, Karin Koppel ja Merili Nael kui ka ERR-i korrespondendid USA-s - senine korrespondent Lauri Tankler ja järgmine korrespondent Maria-Ann Rohemäe.

 

 

Eellugu

Valimistel on kaheks peamiseks kandidaadiks Vabariikliku Partei esindaja Donald Trump ja Demokraatliku Partei esindaja Hillary Clinton. Samas on ka teisi kandidaate, kuid nende võiduvõimalused on sisuliselt olematud. Näiteks võib osa valijate häältest minna Libertaarse Partei kandidaadile Gary Johnsonile või roheliste esindajale Jill Steinile. Utah' osariigis võib hea tulemuse teha ka mormoonist sõltumatu poliitik Evan McMullin.

Millal selgub tulemus?

Valimistulemus selgub tõenäoliselt (Eesti aja järgi) ööl vastu kolmapäeva või kolmapäeva varahommikul. Optimistlikud analüütikud ütlesid, et võib-olla on tulemus sisuliselt selge USA idaosa aja (UTC−05:00) järgi kell 21 õhtul ehk Eesti puhul siis ööl vastu kolmapäeva kell 4. Nii aga ei juhtunud. Prognoosid põhinevad eeldusel, et suure hulga valijamehi andvat California osariiki peetakse kindlaks Demokraatliku Partei kantsiks ning seega saabki tulemuses üsna kindel olla hetkel, kui selguvad palju valijamehi andvate idaranniku osariikide tulemused. Tõenäolisemaks peetakse siiski seda, et meedia kuulutab võitja välja siiski natuke hiljem.

Lõpliku otsuse teeb valijameeste kogu

Oluline on meeles pidada, et lõpliku otsuse uue presidendi asjus langetavad siiski valijamehed ning seega on 8. novembri puhul tegu päevaga, kui valimistulemuste põhjal selguvad osariike esindavad valijamehed. Kokku on USA valijameeste kogus 538 liiget ning seega läheb nii presidendiks kui ka asepresidendiks saamiseks vaja vähemalt 270 valijamehe toetust.

Kõikides osariikides peale Maine'i ja Nebraska kehtib kord, mille kohaselt saab osariigis võitjaks osutunud kandidaat kõik selle osariigi valijamehed ehk kehtib nn "võitja saab kõik" põhimõte. Osariiki esindavaid valijamehi on sama palju, kui on sellel osariigil kohti USA Kongressis. Columbia ringkonnal on 3 valijameest ehk sama palju kui kõige väiksema rahvaarvuga osariikidel.

Mõne osariigi puhul on arvamusküsitluste ja ajaloo puhul juba ette selge, millise partei kandidaat võitjaks osutub - demokraadid võivad arvestada juba ette võitudega Californias ja New Yorgis ning vabariiklased näiteks mitmetes kesk-lääne osariikides ja Texases. Seega on valimispäeval põhitähelepanu kaalukeeleosariikidel ehk osariikidel, kus tulemus pole niivõrd ette ennustatav. Kaalukeeleosariikideks peetakse käesoleval aastal näiteks Florida, Pennsylvania, Michigani, Põhja-Carolina, Virginia, Ohio, Colorado, Nevada ja New Hampshire'i osariiki.

Tasavägiste valimiste puhul on põhimõtteliselt võimalik ka olukord, kus üks kandidaat kogub küll üle riigi suurema hulga valijate toetuse, kuid teisel kandidaadil õnnestub koguda rohkem valijamehi. Presidendiks saab sellisel juhul ikkagi see kandidaat, kes kogus rohkem valijamehi. Viimati juhtus selline olukord 2000. aastal, kui vabariiklane George W. Bush kogus 271 valijameest, kuigi tema üleriigiline toetusprotsent (47,9%) jäi alla demokraat Al Gore'i omale (48,4%).

Valijameeste kogu asub USA järgmise presidendi küsimuses hääletama 19. detsembril. Uus president annab ametivande 20. jaanuaril.

Samaaegselt käivad valimised ka USA Senatisse, kus on 100 kohta, millest hääletatakse 34 koha saatust, ning Esindajatekotta, kus valitakse kõik 435 kohta. Nii Senatis kui ka Esindajatekojas on hetkel ülekaalus vabariiklased ning see väikeste muudatustega ka säilib.

Mida ütlevad arvamusküsitlused?

Erinevaid üleriiklikke arvamusküsitlusi ja -uuringuid on palju ning need on sageli viidud läbi üsnagi erinevaid meetodeid kasutades. Alates juulist, mil Clinton ja Trump oma partei ametlikeks kandidaatideks said, on uuringud näidanud üldiselt väikest edumaad Clintonile. Samas on olnud hetki, näiteks vahetult pärast vabariiklaste kongressi või pärast äsja taaspuhkenud e-kirja skandaali, mil osa uuringuid näitas väikest Trumpi eduseisu.

Erinevate uuringute rohkuse tõttu on suurt populaarsust kogunud analüüsikeskkonnad FiveThirtyEight ja RealClearPolitics, mis on oma prognoosid koostanud olulisematest uuringutest kokkuvõtteid tehes.

7. novembril prognoosis FiveThirtyEight, et Clintonil õnnestub koguda 294 ja Trumpil 242 valijameest. Clintoni üleriigiliseks toetuseks prognoositi 48,4% ja Trumpi omaks 45,3%. Kolmandale kohale jääks selle analüüsi puhul Gary Johnson 4,8 protsendiga.

Analüütikud ja meedia on tunnistanud, et käesoleva aasta valimistel on vastamisi ajaloo ühed ebapopulaarsemad kandidaadid. Kui Trumpile on heidetud ette tema vihameelseid ja solvavaid avaldusi, naistevastaseid seisukohti ja tegusid, äritegevusega seotud skandaale, kogenematust ja kummalisi välispoliitilisi mõtteid, siis Clintonile tekitavad probleeme e-kirja skandaal ning pikaaegse poliitilise karjääri ajal tekkinud vaenlased ja skandaalid. Kui demokraatidest poliitikud on olnud Clintoni selja taga siiski ühtsed, siis Vabariikliku Partei ridades on oma partei kandidaat tekitanud aga palju pahameelt ning osa juhtivaid poliitikuid on isegi teatanud, et ei kavatse tema poolt hääletada. Samas on Trumpil õnnestunud tekitada oma toetajate seas suurt entusiasmi ning seega on mõned vabariiklaste juhid olnud sunnitud tema toetamist kriitikast hoolimata jätkama.

Seega on mitmed analüütikud nentinud, et nende valimiste puhul on väga palju valijaid, kes ei hääleta mitte kellegi poolt, vaid hääletavad pigem halvima kandidaadi vastu.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: