Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pildid: Sotsid ja IRL tegid Rõivasele ettepaneku tagasi astuda

{{1478537128000 | amCalendar}}

Sotsiaaldemokraatide juhatus tegi esmaspäeva õhtul Taavi Rõivasele ettepaneku peaministri kohalt tagasi astuda, samasuguse ettepanekuga tuli hetk hiljem välja ka Isamaa ja Res Publica Liidu eestseisus.

Sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski teatas, et erakond alustas konsultatsioone uue enamusvalitsuse moodustamiseks.

"Valitsuserakonnana vastutame selle eest, et meie riigi areng ja inimeste heaolu oleks tagatud ka järgmises ning ülejärgmises põlves. See eeldab pika vaatega strateegilisi otsuseid juba täna. Sotsiaaldemokraadid kannavad valitsusvastutust mitte selleks, et olla võimul, vaid selleks, et neid otsuseid langetada," seisis SDE juhi pöördumises.

Tema sõnul on sotsid korduvalt juhtinud valitsusjuhi tähelepanu sellele, et valitsuse ambitsiooni on vaja oluliselt tõsta ja lauale tuleb võtta ka mõtteid, mida pole koalitsioonilepingus. Ka neid, mida ei ole erakondade valimisprogrammides.

"Maailm muutub liiga kiiresti, et ka neljaks aastaks koalitsioonilepingu loorberitele puhkama jääda," leiab Ossinovski.

Ta lisas, et paljudes valdkondades on tegeldud pigem kosmeetilise kõpitsemisega ning sotside arvates ei ole Rõivas võimeline tegema Eestile olulisi otsuseid.

"Pikk valitsuses veedetud aeg on Reformierakonna ideedest tühjaks teinud. See, mis kunagi oli innovaatiline ja uus, on tänaseks vana ja kulunud. Aina enam näeme klammerdumist iganenud ideede külge ning võimetust asjakohaselt reageerida uutele ühiskondlikele väljakutsetele. Siinjuures ei asenda valitsuses otsustatud punktide hulk värskeid mõtteid, kuidas tagada Eestile parem tulevik," seisis pöördumises.

Ossinovski sõnul vajab Eesti juhtimine uut energiat ning välisjulgeoleku kõrval tuleb rohkem tähelepanu pöörata ka sisejulgeolekule. Edendada tuleks sallivust, teha terviklik maksureform, hoogustada investeeringuid taristuprojektidesse ning toetada maaelu.

"Tänases valitsuses ei ole see võimalik," nentis SDE juht.

Ka IRL teatas, et pärast arutelu valitsusliidus tekkinud usalduskriisi üle jõuti seisukohale, et valitsuse koostöös vajalikku usaldust ei ole.

"Kui usaldus on kadunud, pole aus teeselda ühist riigijuhtimist, arvestades Reformierakonna juhtide ähvardusi ja kontakte uue valitsusliidu moodustamiseks," teatas erakond.

"IRLi eelistuseks ei ole hääletusel avaldada umbusaldust valitsusjuht Taavi Rõivasele. Teeme ettepaneku, et Taavi Rõivas astuks homme riigikogu istungil peaministri ametist ise tagasi," seisis nende teates.

IRL kinnitas samuti, et on valmis osalema konsultatsioonides uue otsustusvõimelise enamusvalitsuse moodustamiseks.

Simson: koalitsioonikõnelusi veel pidada ei saa

Opositsioon andis esmaspäeval riigikogule üle umbusaldusavalduse Taavi Rõivase vastu. Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul on umbusalduse tegelik põhjus see, et Rõivase juhtimisel ei ole valitsus suutnud vajalikke otsuseid vastu võtta. Lahenduseta sõlmküsimusteks nimetas ta haldusreformi ning seisakut Eesti majanduses, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on ilmne, et meil on valitsuskriis, see on olnud pikk vindumine, mis on korraga läinud üle piiri ja mõned valitsupartnerid ei kannata seda, et nende ettepanekuid arutlusele ei võeta," rääkis Simson.

Ta ütles, et koalitsioonikõneleustega täna veel alustada ei saa.

"Me arutasime juhatuses edasisi samme ja otsustasime, et kõik meie edasised sammud sõltuvad sellest, kas peaminister astub tagasi või võetakse maha. Enne kui peaminister lahkub, mingeid kõnelusi reaalselt pidada ei saa," ütles Simson.

Peaminister Taavi Rõivas ütles pärast umbusaldusavalduse esitamist, et ta on teinud pingutusi, et koalitsiooni hoida. Tema sõnul on koalitsioonipartnerite senised hoiakud olnud vastuolulised ning väljaütlemiste toon häiriv.

"Reformierakond ei ole huvitatud iseenda juhtitud koalitisooni lõhkumisest. Paraku on meil palju selliseid märke, alustades juba sellistel kummalistel teemadel tülide normistest, alates kõnest, mille Margus Tsahkna pidas muuseumis, mille puhul ma ei olnud ainus, kes imestas, kuidas see seisakumootor siis töötab," rääkis Rõivas.

Ühtlasi kinnitas ta, et Reformierakond ei ole pidanud Keskerakonnaga uue koalitsiooni moodustamiseks läbirääkimisi ning nimetas valitsuskriisi esile kutsumist praeguses julgeolekuolukorras vastutustundetuks.

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: