Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lehed: on aeg asendada praegune valitsuskoalitsioon värskemaga

Valitsuskoalitsioon pärast ametivande andmist 2014. aasta märtsis.
Valitsuskoalitsioon pärast ametivande andmist 2014. aasta märtsis. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti suuremad ajalehed leiavad oma juhtkirjades, et uue võimuliidu moodustamine mõjub Eesti poliitikale värskendavalt.

Eesti Päevaleht märgib juhtkirjas, et kuigi juba muutus ise on parem kui seisak, siis Eesti poliitikale mõjub igaljuhul värskendavalt, kui uude võimuliitu ei kuulu Reformierakond – partei, mis on juhtinud Eesti poliitika arengut viimased 17 aastat.

"See on kasulik ka Reformierakonnale endale: väike "šokiopositsioon" aitab oravad võimusõltuvusest äratada ning võimaldab neil hiljem naasta uue hoo ja energiaga," leiab leht.

Lehe arvates on kõige olulisem, et uut võimuliitu ei tehtaks kiirkorras ja lihtsalt (ära)tegemise pärast ning kaasnema peab selge sisuline edasiminek.

"Kui uus koalitsioon keerab tagasi kõik praegused reformid ega paku asemele uut ja paremat, muutuvad nad ise stagnatsioonivalitsuseks," hoiatas leht.

Postimees leiab juhtkirjas, et ühest küljest on hea ja ka eesseisvat Euroopa Liidu eesistumist silmas pidades, kui lahkub valitsusjuht, kes on end lehe arvates näidanud küündimatu liidrina ning seisak poliitilisel maastikul saaks lõpetatud, kuid teisest küljest pole põhjust arvata, et valitsusjuhi vahetus tagaks parema kvaliteedi.

"Praegu on Ratase ainus voorus see, et ta pole Taavi Rõivas ega ka Edgar Savisaar, tänu kelle isikule, nagu nüüd selgub, Reformierakond kõik need aastad võimul püsis. Põhimõtteliselt on Jüri Ratase ja uue juhiga Keskerakonna vaadetest teada vähem kui Kersti Kaljulaiu vaadetest presidendiks saamisel," kirjutab leht.

Leht märkis, et selleks, et saaks rääkida uuenenud Keskerakonnast ja uuenenud Jüri Ratasest, oleks vaja tegusid ja selgeid seisukohavõtte, kuid seni neid paraku pole ning selle põhjal võib oletada, et Rataselt pole oodata rohkem selgesõnalisi seisukohavõtte ega julgeid otsuseid kui Rõivaselt.

"Selle põhjal võib väita, et Ratas ja Keskerakond pole valitsuse moodustamiseks praegu veel valmis. Ka kristlikus kultuuris eelneb meeleparandusele patukahetsus, mida tuleb tegudega kinnitada," märkis leht.

Õhtuleht sedastas juhtkirjas, et pikalt oma korda oodanud Keskerakonnal on kahtlemata suur kiusatus ja erakordne võimalus valitsusse pääseda, kuigi nende pink pole eriti pikk ja eriti kui arvestada, et peale nende fraktsiooni suurusest tulenevate arvukate ministrikohtade vajaksid täitmist ka komisjonide juhtide kohad ja ka valitsuskogemusega inimesi on neil vähe.

"Kuid veel suuremaks mureks saaks olema see, et võtmeisikute ministrikohtadele mineku järel jääks Keskfraktsioon mitte ainult omapäi, vaid pigem Savisaare leeri meelevalda.
Kui aga Reformierakonnal õnnestuks võimulpüsimise nimel teha valitsus Keskerakonnaga, siis ei saa peaministriks olla enam Taavi Rõivas, kes on välistanud koostöö tsentristidega," leidis leht.

Lehe arvates oleks see Reformierakonnale isegi kasulik, sest nii õnnestuks lüüa kaks kärbest ühe hoobiga: valitsust värskendades saaks eeldatavalt koostööaltima partneri ja vahetuks ka senine peaminister, kellega pole osa tema endagi erakonnast enam rahul.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: