Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lauri Almann: Trumpi valituks osutumine oleks Eesti julgeoleku seisukohalt sama nagu Vene tankid Vilniuse tänaval

Foto: Kirill Kudrjavtsev/AFP/Scanpix

Vikerraadio saates ”Reporteritund” arutasid USA presidendivalimiste kampaania, tulemuse ja mõju üle ettevõtja ning endine kaitseministeeriumi kantsler Lauri Almann ning kommunikatsioonieksperdid ja poliitikavaatlejad Liisa Past ning Andreas Kaju.

Toome teieni noppeid saates öeldust. Täismahus võib saadet kuulata käesoleva artikliga liidetud salvestisest.

Lauri Almann:

Seekordses kampaanias oleme näinud uusi madaltasemeid. Pean eelkõige silmas Donald Trumpi, kes on lubanud endale igasuguseid väljaütlemisi, kattes täie spektri poliitilisi ebakorrektsusi.

Kampaaniate põhisõnum on olnud see, miks mitte valida teist kandidaati, mitte see, mida mina teeksin paremini.

See osa, mis [Trumpi retoorikas] ameeriklasi kõnetab, on väga lihtne, mõistlik ja ratsionaalne – mina olen ärimees, ma tean, kuidas süsteem töötab, ma tean, kuidas endale välja rääkida head diili. Kui ta hääletate minu poolt, siin ma niimoodi, et kogu Ameerika saab seda.

Ma väga loodan, et Hillary Clinton võidaks.

Trumpi võidu korral: globaalses julgeolekupoliitilises mõttes on laual tuumasõda; majanduspoliitilises mõttes on laual majandussõda Hiina ja Mehhikoga; vabalangusesse läheb USA börs, mis tähendab, et meie [pensionifondides olevad] säästud on määratud hukkumisele; ning Eesti julgeoleku mõttes (kui me hindame selle põhjal, mida Donald Trump on välja öelnud) on olukord pärast Trumpi valituks osutumist võrreldav sellega et tankid on Vilniuse tänaval.

Andreas Kaju:

Miks see [kampaania] on niimoodi läinud? Üks vastus on siin massimeedia ise. Süsteem on muutunud selliseks, et ta premeerib ekstreemset käitumist kandidaatide poolt.

Vabariiklased alustavad igat kampaaniat – kui võrrelda seda saja meetri jooksuga – kümme meetrit tagapool. Trump ei ole mitte midagi teinud selleks, et olukorda muuta.

Clinton võidab. Mida Trumpi valimine võiks endaga kaasa tuua? Keegi ei tea – ja selles ongi probleem.

Trumpi põhiprobleem ei ole tema isiklik ettearvamatus. Eestil on tulnud ettearvamatute USA presidentidega varemgi tegemist teha.

Liisa Past:

Paljude valijate jaoks on see kõigi aegade halvimate kandidaatide vahel valimine.

USA valimiste taustal on võõrandumine, see tunne, et need, kellel ühiskonnas oli mingi staatus – need, kel olid lihtsamad töökohad ja kes veel põlvkond tagasi said endale lubada korraliku töölisklassi või keskklassi elustiili – on maha jäänud ja maha jäetud. Need inimesed valivad paratamatult selle poolt, kes annab nende vihale mingi väljenduse, kes tuleb süsteemiväliselt ja ütleb, et ma saan aru ja väljendun sama ebatsensuurselt nagu teie. Et ma olen süsteemiväline ja selle eliidi, kes on teid sellesse olukorda pannud, väline.

Loodame, et Clinton võidab. Aga nendel valimistel on ajalooline ka see, et nn kolmandad kandidaadid võivad teha enneolematu tulemuse.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: "Reporteritund"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: