Uus koalitsioon jätab ilmselt ära sotsiaalmaksu langetamise ({{commentsTotal}})

Foto: ERR/ Siim Lõvi

Kuigi järgmise aasta eelarve on juba jõudnud riigikokku, jätab tõenäoliselt sündiv Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE), Isamaa ja Res Publica LIidu (IRL) ning Keskerakonna võimukoalitsioon ilmselt ära pooleprotsendilise sotsiaalmaksu langetamise ja seda Keskerakonna algatusel.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson tunnistas "Aktuaalsele kaamerale", et järgmise aasta riigieelarve muutmiseks on riigikogus vähe võimalusi, kuna iga kulutuse sisseviimiseks tuleb ära näidata katteallikas.

"Järgmisel nädalal on riigikogus arutusel meie ettepanek jätta sotsiaalmaksumäär 33 protsendile ja jätta ära järgmise aasta pooleprotsendiline langus. Sellega säästaks eelarve 40 miljonit eurot," selgitas Simson.

See raha tahetakse suunata põllumeeste toetuseks, omavalitsustele lisavahendite andmiseks ja õpetajate palgatõusuks. Sotsiaalmaksu samaks jätmine ilmselt uutelt partneritelt suurt vastuseisu ei too.

"Sotsiaaldemokraadid kindlasti arvavad, et sotsiaalmaksu alandamine poole protsendi võrra on ebamõistlik. Oleme seda ka varem öelnud," kinnitas SDE esimees, töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski.

Üsna leplikult suhtub sellesse ka IRL-i kuuluv rahandusminister Sven Sester. "Sotsiaalmaksu langetamine ei ole olnud IRL-i valimislubadus," ütles ta.

Pikemas perspektiivis tahab aga Keskerakond ette võtta kogu maksusüsteemi muutmise, sealhulgas astmelise tulumaksu kehtestamise ja muudki.

"On palju euroopalikke makse, mida Eesti ei kasuta. Tooksin välja ettevõtte tulumaksu, kindlasti üksikisiku tulumaksu muutused, aga ka mitmed maksud, mida Euroopa kogub alates teede läbimismaksudest ja lõpetades pangalõivudega," selgitas Simson.

Sellega nõustumine oleks vähemalt IRL-i jaoks märksa raskem.

"Me oleme öelnud välja, et meie astmelist tulumaksu ei toeta. Oleme öelnud välja, et tahame, et Eestil oleks maksupoliitika, mis aitaks kaasa ettevõtlusele. Oleme öelnud, et raha ei tule eelarvest, vaid eelarvesse läbi ettevõtjate, järelikult kõik sammud peaks olema suunatud sellele, et Eestis oleks hea ettevõtteid asutada," rääkis Sester.

Ta usub, et järgmise aasta eelarve õnnestub vaatamata valitsusvahetusele parlamendis heaks kiita veel selle aasta sees.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: