Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pettai USA vildakatest arvamusküsitlustest: maainimesi võis olla raskem kätte saada

Tartu ülikooli politoloog Vello Pettai ütles, et USA presidendivalimistel osutusid arvamusküsitlused ekslikuks seetõttu, et maal elavaid inimesi võis olla raskem kätte saada ja seetõttu ei saadud objektiivset pilti.

"Donald Trump ütles oma võidukõnes, et ta võitleb maha jäänute, unustatute eest. Ja ma arvan, et need olidki paljuski need, kes tulid tema eest välja eile, ja iseäranis valimisdemograafiliselt maapiirkondades. Nendes võtmeosariikides, kus tal oli vaja hoida Vabariiklaste kantse, ta võitis need ülekaalukalt," kommenteeris Pettai "Aktuaalsele kaamerale".

Ta ütles, et välja tulid ka lisavalijad ja nii ta suutiski olulistes osariikides edumaad saavutada Hillary Clintoni vastu, kes enamasti linnades võidutses.

Pettai rõhutas ka asjaolu, et valimisaktiivsus näis olevat madal. "See võib tähendada, et mõned Clintoni valijad ikkagi välja ei tulnud. Ja loomulikult siis, kui sul on kaudselt kümme iniimest, kes võiksid tulla valima, neli tulevad kirglikult Trumpi poolt hääletama, kolm tulevad Clintoni poolt ja kolm otsustavad koju jääda, siis on tulemus teada," rääkis Pettai.

Küsimusele, miks arvamusküsitlused ei registreerinud Trumpi taga olnud valijaid, vastas Pettai, et maapiirkondades elavate inimeste kättesaamine võis olla raske.

"Siin võib kindlasti olla valimiga probleeme. Kuidas sa need inimesed kätte saad, kui nad on maapiirkondades. Me teame ka, et selliste keeruliste valimiste puhul või enneolematute valimiste puhul, kus kandidaadid on üsna vastuolulised, siis paljud inimesed ei tahagi oma südame järgi seda vastust anda või väldivad ja ütlevad, et nad ei tea ja siis ongi valimiste päeval üllatus," lausus Pettai.

"Ma siiski hoiaksin neid kahte asja lahus. Küsitlused on üks asi ja valimiste päev on teine asi. Küsitlused midagi näitavad, aga lõplikult ei ennusta," lisas ta.

Järgmised murekohad on Pettai hinnangul Prantsusmaa ja Saksamaa valimised. "Ma arvan, et siin Prantsusmaa on suuremas hädaohus, sest Marine Le Pen on kaugelt kõikidest ees ja on väga selgelt vaja koonduda, et tema vastu seista. Saksamaal on kõige suurem oht erakond Alternatiiv Saksamaale, kes kindlasti saab ka kohti, aga kas nii määravalt, et ta hakkab valitsust juhtima, see on juba teine asi, kuna tegemist on parlamentaarse süsteemiga. Need jõud saavad kindlasti innustust Trumpi võidust ja neid on õige mitu veel," lõpetas Pettai.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: