Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eksperdid: Trumpi toetajad ei pruukinud oma valikut küsitlejatele tunnistada 

Foto: Mandel Ngan/AFP/Scanpix

Meediaväljaanded imestavad, miks Donald Trumpi ülekaal ei väljendunud arvamusküsitlustes. Põhjus võib olla selles, et paljud tema toetajad ei tahtnud oma valikut küsitlejatele tunnistada.

Donald Trump oli üllatus. Ta pole olnud kõrgetes riigiametites ega sõjaväes. Tema märkused naiste ja latiinode aadressil tõid talle ikkagi palju naiste ja latiinode hääli, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"43% naisi hääletas eile Donald Trumpi poolt. See on hämmastav, arvestades, et vastaskandidaat oli potentsiaaln eesimene naispresident," ütles poliitika analüütik Scott Abel.

Ükski küsitlus seda ei näidanud. Arvamusuurijad mängivad olulist rolli valimiste eel ega tohiks nii mööda panna. Võibolla paljud ei tahtnud küsitlejatele avameelselt vastata?

"Nad ei tahtnud välja öelda, et jah, mina valin Trumpi. See oleks neile pannud ühiskonnas teatud templi. Ja nad hoidsid suu lukus," lisas Abel.

"Me kõik tahame öelda, et me kaalume natukene vähem, tarbime alkoholi natukene vähem, oleme rohkem keskkonnateadlikumad. Et see on väga loomulik ja inimlik konstruktsioon," lisas Tartu Ülikooli teadur Kristjan Vassil.

Arvamusuuringufirma Emor ekspert Aivar Voog ütleb, et küsitletute hulk oli liiga väike.

"Uuringufirmade valimid olid suhteliselt väikesed. Siin nurisetakse, et Eestis küsitletakse ainult 1000 - ei peeta piisavaks. USA-s tehti ka need valimiseelsed küsitlused valimi suurusega 1000-3000," kommenteeris Voog.

Scott Abel ütleb, et ameeriklased näitasid oma pettumust senise poliitika suhtes. Tähtsad valimised on tulemas Euroopas, näiteks Saksamaal. Ka seal võib juhtuda sama ja see ei pruugi väljenduda arvamusküsitlustes.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: