Fotod: Erakonnad jätkasid koalitsioonikõnelusi majandusteemadel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1478796080000 | amCalendar}}

Keskerakond, IRL ja SDE jätkasid neljapäeva õhtul koalitsiooniläbirääkimistega, keskendudes majandusküsimustele. Läbirääkijatega olid ühe laua taga ka ettevõtjad.

Kultuurikatlas peetavatel kõnelustel on ka reedel fookus majandus- ja rahandusküsimustel. Laupäeval võetakse arutluse alla sotsiaalvaldkond, uuel nädalal jätkatakse teiste teemadega.

"Aktuaalne kaamera" küsis kõnelustel osalenud ettevõtjatelt, mis võiks olla need investeeringud, mis Eesti majandust edasi viiks.

Swedbank AS-i juhatuse esimees Robert Kitt ütles, et need on pikaaliselt suunatud investeeringud - haridusse, taristusse.

Sotsiaaldemokraat Urve Palo ütles, et investeeringute vallas on Eestis ligi 20 aastat alarahastatud kaks olulist valdkonda - infrastruktuur ja elamumajandus, kuhu tuleb hakata panustama.

"Ka näiteks OSCD tõi oma viimases raportis välja, et Eesti inimeste elukvaliteet just eluaseme näol on Euroopa liidu üks kehvemaid," ütles ta.

Palo lisas, et Eestis on tööjõu mobiilsus väga väike, sest kui väljaspool suurlinna on olemas töökoht, siis pole see töötajatele atraktiivne, kui pole kuskil elada.

Taristusse investeeriks ka Keskerakond. IRL-i rahandusminister Sven Sester ütles, et tuleks teha muudatusi, mis aitaks ettevõtjatel luua täiendavaid töökohti ja investeerida uutesse projektidesse. Ettevõtja maksukoormus ei tohi kasvada, lisas ta. Laenuvõtmise kohta ütles Sester, et see pole saatanast, kuid seda tohib teha eesmärgiga suurendada majanduskasvu.

"Kui laen läheb vaid kuludeks, siis ma olen kindlasti esimene, kes ütleb et sellist laenu ei tohi võtta," lausus Sester.

Urve Palo lisas, et laenu oleks võimalik võtta küll. "Umbes 100 miljonit aastas, kui me räägime 0,5 protsendist SKP-sse suhtest. Laenu mitte mingil juhul ei tohi võtta selleks, et maksta näiteks sotsiaaltoetust või palkasid, laenu eesmärk on investeerida.

Keskerakond ei ole rahul maksukeskkonnaga. "Tänane maksukeskkond ei soosi kõigepealt neid, kel on madal sissetulek ja kindlasti ei soosi ka maksukeskkond ettevõtlust," ütles Keskerakonna läbirääkija Taavi Aas.

Astmelist tulumaksu IRL ei toeta. Urve Palo ütles, et võimalusi selleks, et vähem maksustada madalapalgalisi ja enam kõrgepalgalisi, on rohkem kui astmeline tulumaks.

Järgmise aasta riigieelarve osas on Keskerakond, Isamaa Res Publica Liit ja sotsiaaldemokraadid kokku leppinud, et muudatusettepanekud esitatakse riigikogu rahaduskomisjonile eelnõu teise ja kolmanda lugemise vahepeal. "Praegu on kõik veel lahtine ja kokku leppimata, et oleks ennatlik seda teha," ütles ERR-ile IRL-i riigikogu fraktsiooni esimees Priit Sibul.

Täna kogunesid erakorraliselt Isamaa ja Res Publica Liidu volikogu, Riigikogu saadikud, ministrid ja kohalike omavalitsuste juhid ning arutasid, millised eesmärgid peaksid olema moodustatava koalitsiooni valitsemise kokkuleppes.

Volikogu andis heakskiidu saadikutele osalemiseks koalitsiooniläbirääkimistel, seistes rahvuslik-konservatiivsete väärtuste eest ja seadis prioriteedid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: