Ansip: praegune maksusüsteem ei takista majanduse arengut

{{1478882554000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti maksusüsteem ei ole majanduse arengule takistus, ütles Euroopa Komisjoni asepresident, endine reformierakondlasest peaminister Andrus Ansip.

Ansipi sõnul tuleks pigem tegeleda Eesti tööstusettevõtete digitaliseerimisega, mis võiks olla majanduskasvu allikas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Eesti maksusüsteem on üks OECD liikmesriikide kõige efektiivsemaid. See toimib, seda kergekäeliselt lammutama ja muutma minna lihtsalt sellepärast, et oma jälg jätta, kindlasti ma põhjendatuks ei pea," ütles Ansip.

Astmelise tulumaksu kehtestamine on tema sõnul negatiivne sõnum. "Ettevõtjad, täpselt samamoodi nagu ka kodanikud, hindavad maksukeskkonna stabiilsust. Riuh-rauh tehtud muudatused saavad muidugi ainult mõjuda negatiivselt nii Eestisse tulevatele investeeringutele kui ka Eesti-sisesele investeerimisaktiivsusele," selgitas ta.

Laenu võtmist tuleks tema hinnangul kaaluda alles siis, kui Eestisse hakkab jõudma vähem Euroopa Liidu struktuurifondide raha. Ansipi sõnul on Eesti riigi poolt tehtud investeeringutelt niigi Euroopa Liidus esikohal.

"Küsimus on selles, millal laenu võtta. Kui majandus on heal järjel, siis kindlasti laenu võtmine kohane ei ole," ütles Ansip. 

"Me oleme näinud, mis on sündinud nii mõneski Euroopa Liidu liikmesriigis, kus ka valitsussektori laenukoormus on olnud madal. Siis on hakatud headel aegadel servast natuke juurde laenama, siis on ajad halvaks läinud ja on tulnud juba väga palju laenata, kuni asi on lõppenud abipakettidega. Eestile mina sellist saatust ei tahaks. Tuleks uskuda seda, mida Eesti Pank ütleb. Eesti pank ütleb, et praegu mingit majandusest tulenevat põhjust laenu võtmiseks kindlasti ei ole. Mingisugust struktuurset probleemi Eestis laenudega lahendada kohane ei ole," rääkis ta.

Maris Lauri: suured maksumuudatused on hirmutavad

Endist rahandusministrit, reformierakondlast Maris Laurit hirmutab, et loodav valitsus tahab teha suuri muudatusi maksudes.

Tema sõnul ei tohiks ainult põhimõttelise muutuse pärast kehtestada astmelist tulumaksu ega määrata makse ettevõtete kasumile.

Lauri sõnul on väga ohtlik tee ka see, kui riik hakkab laenu võtma. "Investeerimiseks iseenesest laenu võtmine ei ole halb, aga see peab olema tõesti hea põhjendus. Vaadates neid kõiki neid maksulubadusi ja sotsiaalseid lubadusi, siis mul on lihtsalt hirm, et eelarvesse tekib nii suur auk ja siis mõeldakse, et me võtame laenu ja katame selle ära. Selline käitumine on väga väga halb, tulevastele põlvedele halb," selgitas Lauri.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: