"Olukorrast riigis": Eestil või Balti riikidel on Trumpi tähelepanu pälvida keeruline ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Donald Trump
Donald Trump Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" nentisid saatejuhid Ahto Lobjakas ja Andrus Karnau, et Eestil või Balti riikide suurusel üksusel on USA presidendi Donald Trumpi tähelepanu pälvida keeruline.

Lobjakas märkis, et selle sajandi peauudis on kahtlemata see, et vastu kõiki ootusi valiti Ameerika Ühendriikide presidendiks Donald Trump. "Mitte keegi ei tea, mida ta presidendina tegema hakkab," nentis ta.

Lobjaka sõnul võib arvata, et esmajoones tegeleb Trump sellega, mida ta hakkab peale Ameerika Ühendriikides ning mis on üks selgemaid osi olnud tema kampaania retoorikas.

"Kõigepealt tuleb enda riik korda saada ja siis ülejäänud maailmale mõelda. Ülejäänud maailma teeb see küll väga närviliseks," märkis Lobjakas.

Tema sõnul on omaette illustratiivne nimekiri kõnedest, mis on toimunud seni Donald Trumpi ja ülejäänud maailma liidrite vahel.

"Nimekirja tipus troonivad Egiptus, Iisrael, Mehhiko, Austraalia, Jaapan, Türgi, Lõuna-Korea, Iirima. Näiteks Suurbritannias oli suur skandaal, et miks oli Trumpi kõne Suurbritanniaga alles üheteistkümnes, et kus on see palju räägitud eri suhe kahe riigi vahel," nentis Lobjakas.

Lobjakas arvas, et Eesti peaminister ja Eesti president pole ilmselt veel Trumpiga rääkida jõudnud.

"Meie jaoks on muidugi oluliseim moment, mis saab valimislubadusest, mille Trump kampaania käigus välja viskas, et Euroopa liitlased, eriti Balti riigid, ei pruugi enam olla totaalselt turvatud ning NATO artikkel 5 kehtib vaid nendele riikidele, kes maksavad kaks protsenti SKT-st," märkis Lobjakas.

Karnau sõnul on praegu kahjuks nii, et Euroopa riigid peavad USA-s Washingtonis igaüks enda eest võitlema, et tähelepanu saada.

"Sellisest Euroopa Liidust kui ühtsest instrumendist, millega USA presidendi juures tähelepanu saada, on vähe kasu. Võistlus käib, iga suursaadik võistleb, et just tema riik saaks tähelepanu. Konkurentsiheitlus selle tähelepanu nimel on arusaadavalt väga karm," ütles Karnau.

"Kui me räägime Donald Trumpist, kui kõige võimsama riigi juhist, siis neid asju, millele ta peaks tähelepanu pöörama on väga palju ja seetõttu võib arvata, et Eesti või Balti riikide suurusel üksusel tähelepanu saada on keeruline," nentis Karnau.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: