Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Aktuaalne kaamera": haiglate võrgustumine kogub hoogu

Meditsiini arengusuundadesse sissekirjutatud haiglate võrgustumine kogub hoogu. Tartu ülikooli kliinikum omandab lähiajal Valga haigla aktsiate enamuse. Samad muutused on ees ka Põlva haiglas. Haiglale võib see tähendada teatud teenustest loobumist, kuid patsientidele tuleb kindlustada kodulähedase arstiabi kättesaadavus ka edaspidi.

Sünnitusosakond on Põlva Haigla kaubamärk, mille kvaliteet on teada-tuntud üle-Eesti. Samas on see ka haigla suurimaks murelapseks, kuna sünnituste arv väheneb aasta-aastasse.

"Meil oli mõned aastat tagasi head ajad, kui oli 350 ja rohkem sünnitust, sellel aastal ilmselt jääb natuke puudu 250-st. Ma olen arvutanud, et 200 on ikkagi majanduslikult viimane piir," ütles AS Põlva haigla juhatuse esimees Koit Jostov.

Põlva haigla praegune omanik, Põlva vald, soovib sünnitusosakonna säilimist kuniks sündide arv püsib 200 piires. Omaniku vahetus tähendab aga teisi otsustajaid, mis tähendab, et suure tõenäosusega seisab sünnitusosakonna sulgemine varem või hiljem ees.

"Tööd jääb tasapisi üha vähemaks, kriitiline piir tuleb aina lähemale, järgmine aasta ehk 2017 ei muutu midagi, mis sealt edasi saab, ei tea," rääkis SA TÜ Kliinikumi juhatuse liige Mart Einasto.

Põlva haigla võrgustumine on aga möödapäästmatu, nagu on see möödapääsmatu enamikule eesti üldhaiglatele, kuna vähenev elanikkond ning väljarännanud meditsiinitöötajad on tekitanud olukorra, kus üldhaiglates on arstide puudus. Koostöö regionaalhaiglatega peaks seda leevendama ning andma üldhaiglale kindluse, et kõiki ettenähtud teenuseid, mille alla sünnitus muide ei kuulu, suudetakse pakkuda ka edaspidi.

"Et suuremad haiglad, ehk siis Lõuna-Eestis kliinikum aitaks katta muresid personali ehk justnimelt arstide puudusel väikehaiglates," arvas Koit Jostov.

Haigla personalil pole aga usku sellesse, et kliinikum neid oma arstidega välja hakkab aitama.

"Sellest võrgustumisest ei tule seda võluvitsa, mis nüüd järsku midagi paremaks teeb. Me peame ikka endiselt ise otsima endale personali, ise olema tublid, siis me saame ka oma patsiente aidata," leiab Põlva haigla ülemarst Margit Rikka.

Ka Tartu Ülikooli Kliinikumist tõdetakse, et haiglate lõimumine personaliprobleemi ei kaota, küll aga leevendab.

"Mida me preagu oleme saanud konkreetselt teha on residentuuri kava niimoodi hajutada, et residendid maakonna haiglates saavad niiöelda kogemust ja arstitööd teha," märkis Mart Einasto.

Einasto lisab, et riik on Põlva haigla võrgustumiseks eraldamas kuni ühte milljonit eurot, mis on planeeritud investeerida tervishoiuteenuste arendamiseks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: