Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mark Soosaar lahkub riigikogust

{{1479283020000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) liige Mark Soosaar esitas teisipäeval avalduse parlamendisaadiku kohalt lahkumiseks. Kolmapäeval rahuldas riigikogu juhatus avalduse ja nimetas asendusliikmeks Aet Maatee.

"Sellise avalduse ma kirjutasin, sest ma lihtsalt ei jõua muidu teha kõiki asju, mis on kuhjunud. Tervis ka ei ole kõige parem. Mul on paar raamatut pooleli ja ka paar filmi," ütles Soosaar ERR-ile.

14. novembril kirjutatud avalduses märgib Soosaar, et palub tervislikel põhjustel vabastada end ametist alatest 24. novembrist.

"Nendes asjades ei ole mul asendusliiget. Aga riigikogus on kohe asendusliikmete rida, kui mina lähen tagasi oma loomingulise töö peale," lisas ta.

Soosaar lükkas tagasi väited, et tema lahkumine on seotud hiljutise umbusaldusavaldusega peaministrile, kus ta jättis hääletamata.

"Jätsin tõesti hääletamata. Ausalt öeldes tundsin ma sel hetkel, et teeksin haiget mõlemal poolel olevatele mitmetele väga sümpaatsetele ja suure südametunnistusega inimestele," selgitas Soosaar.

Riigikogu esimees sotsiaaldemokraat Eiki Nestor ütles ERR-ile, et talle teadaolevalt on Soosaare lahkumine seotud tervisega. "Mis täpsemalt, siis seda pole viks ja viisakas nüanssideni pärida," märkis Nestor. Ta ütles, et toetushäälte puudumise üle pole loodaval koalitsioonil muresteda, sest neljapäeval selgub, kas kaasata ka Vabaerakond, mis tagaks võimuliidule riigikogus 56 hääle asemel 64.

Riigikogu SDE fraktsiooni aseesimees Kalvi Kõva rääkis ERR-ile, et Soosaar on riigikogust lahkumisest rääkinud pikemat aega, kuna tal on probleemid silmadega. "Sada protsenti pole tema lahkumine seotud uue koalitsiooni loomisega. Kindlasti mitte. Soosaar on ka erakonnasiseses meililistis öelnud, et Eesti vajab muudatusi ja valitsuse vahetus oli õige asi," rääkis Kõva.

Soosaar hääletamata jätmisest: see oli alateadlik liigutus

ETV saates "Ringvaade" kinnitas Soosaar, et üks põhjus riigikogust lahkumiseks on silmade halvenenud olukord. Teine põhjus on Soosaare sõnul see, et tema suuremat tähelepanu vajavad mitmed kultuuri valdkonna projektid.

Soosaar kordas, et möödunudnädalane peaministri umbusaldushääletus tema otsust ei mõjutanud.

"See usaldushääletamine on nagu mingi võtmeküsimus, et mis Soosaar nüüd tegi, mingi vandenõu, maksis kellelegi kätte. Ei, absoluutselt mitte. Olin täiesti valmis vajutama ja siis vaatasin, et see on juba läbi läinud, juba on 60, juba 62 häält, et minu nupulevajutamine enam midagi ei muuda. Kõik läheb hästi, sest rotatsioon tuleb, rotatsiooni on vaja, riigikogus peab võim vahetuma erinevate erakondade vahel, sest kui üks jääb liiga kauaks, siis kõik stabiliseerub, jääb seisma," rääkis Soosaar.

"Siis ma mõtlesin, et tegelikult see nupulevajutamine on lask ka nende inimeste pihta, kes jäävad siis mängust välja, aga kes tahaksid ka tegelikult kaasa mängida ja kes tõesti on ka suure südame, kire ja tarkusega nende hulgas, kes siis mängust välja jäetakse ja kes enam mängida ei saa. See oleks tõesti nagu tulistamine ka nende pihta. See oli selline psühholoogiline hetk, kus ma ei saanud enam vajutada seda nuppu lihtsalt. Ma nägin riigikogus tervikuna neid nägusid ja seal kõigis erakondades on Eesti jaoks väga olulisi inimesi," lisas ta.

Soosaar märkis, et tegemist oli alateadliku sammuga.

Uue valitsuse moodustamine läheb tema hinnangul hästi. "Kui see valitsus ei õnnestu nii hästi kui tahetakse, siis tuleb selle järel jälle uus. Tähtis on see, et Eesti on saanud pöörde uuele suunale. Kõige hullem on see, kui teised maad ja rahvad lähevad edasi, aga meie tammume ühe koha peal," rääkis ta.

Mark Soosaar oli riigikogus kultuuriminister Indrek Saare asendusliige. Soosaare loobumisel pääseb riigikokku Aet Maatee, kelle tuleku asendusliikmeks riigikogu juhatus kolmapäeval kinnitas.

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: