Õiguskantsleri hinnangul ei saa sotsiaalmaksu langetamist kiirkorras tühistada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1479293281000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Õiguskantsler on seisukohal, et kui loomisel olev võimuliit tõepoolest sooviks sotsiaalmaksu määra langetamise tulevast aastast ära jätta, peaks ta esitama erakordselt kaalukad põhjendused, sest vastasel korral piiratakse ettevõtjate õiguspärast ootust.

Õiguskantsler Ülle Madise ütles "Aktuaalsele kaamerale", et põhiseadus võimaldab riigikogul muuta maksuseaduseid ja kui riigikogus muutub valitsuskoalitsioon, siis on loomulik, et muutub ka poliitika. See aga ei tähenda, et maksumuudatusi võiks läbi viia vaid mõnenädalase etteteatamisajaga.

"Õigusepärase ootuse piiramine ehk antud juhul maksulangetuse mõnenädalase etteteatamisega ärajätmine nõuaks erakordselt kaalukaid põhjuseid," ütles Madise.

"Kui riigikogu tahab edasi liikuda graafikus, et juba 1. jaanuarist välja lubatud maksulangetus ära jätta, siis tuleks tal riigi kohtupraktikat arvestades näidata, mis on need väga erakorralised asjaolud, mis niisugust muudatust õigustavad. Praegusel hetkel õiguskantsleri ametkonna nõunikud ei leidnud selliseid asjaolusid," lisas õiguskantsler.

Õiguskantsler analüüsis seda riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Remo Holsmeri (RE) palvel.

Keskerakond kinnitas, et arutab asja ka oma juristidega, et ehk on siiski kuidagi võimalik sotsiaalmaks uuest aastaks samaks jätta.

"Meie nägemuses sama olukorra jätkamine ei riku kellegi ootusi. Õiguskantlseri arvamust me kindlasti võtame arvesse. Me ei hakka seadustama seadusi, mille järel on oht, et õiguskantlser läheb riigikohtusse. Kui me ei saa ära jätta pooleprotsendist maksulangetust, siis ei saa me ära jätta ka maksutõuse, mis sellega koos tehti. Meie tõeline soov on ära jätta aktsiisitõusud ja majutusasutuste käibemaks," rääkis Keskerakonna aseesimees Kadri Simson "Aktuaalsele kaamerale".

Juba neljapäeval on riigikogus esimesel lugemisel Keskerakonna algatatud eelnõu, millega soovitakse tunnistada kehtetuks sotsiaalmaksu määra langetamine 33 protsendi pealt 32,5 protsendi peale alates 2017. aastast ja 32 protsendi peale alates 2018. aastast.

Seni on valitsenud üldine põhimõte, et maksumuudatused, mis on maksumaksjat koormavad, peavad olema vähemalt kuus kuud ette teada.

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: