Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EAS-i nõukogu kutsus Hanno Tombergi tagasi

{{1479297279000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) nõukogu otsustas erakorralisel koosolekul president Toomas Hendrik Ilvese Ärma talu ettevõtlustoetuse osas tehtud otsuste tõttu kutsuda ametist tagasi juhatuse esimehe Hanno Tombergi.

EASi nõukogu esimees Erki Mölder ütles, et pärast põhjalikku kaalutlemist tehti otsus juhatuse esimees alates 26. novembrist tagasi kutsuda. 

"Võtsime arvesse ministri kriitikat ja kujunenud olukorda ning organisatsiooni eduka toimimise huvides otsustasime juhatuse esimehega lepingu lõpetada," ütles EASi nõukogu esimees Erki Mölder.

"Selle põhjenduseks oli ministri soov ja avaldus, mille ta esitas eelmisel esmaspäeval," ütles Mölder "Aktuaalsele kaamerale". "Nõukogu kaalus seda, kuulas ära ministri, kuulas ära juhatuse ja otsustas kutsuda tagasi juhatuse esimehe Hanno Tombergi järgmise reede seisuga," lisas ta.

Möldri sõnul ei olnud nõukogu otsus ühehäälne, vaidlusi tekitas eelkõige küsimus, kas Tombergi tagasi kutsumine on proportsionaalne etteheidetega, mida talle esitatakse.

Ülejäänud juhatuse liikmete edasise saatuse kohta veel infot ei ole, ent Möldri sõnul ei ole välistatud, et nad esitavad lahkumisavalduse. Tomberg ise oli otsusest löödud.

Tomberg sai EAS-i juhiks 2014. aastal, kaks aastat pärast seda, kui juhatuse liige Maria Alajõe Ilvese Ärma talu majandava OÜ Ermamaa enam kui 190 000 euro suurusest õigesti kasutamata toetusest otsustas vaid 10 protsenti tagasi nõuda. Praegu on Alajõe riigikogu kantselei direktor.

Oviir: nõukogu tegi ainuõige otsuse

Ettevõtlusministri Liisa Oviiri sõnul tegi EAS-i nõukogu ainuõige otsuse.

"Mina pean nõukogu otsust targaks, kuna praeguses seisus oli organisatsiooni maine kaalul ja selle eest vastutas ilmselgelt juhatus," ütles Oviir BNS-ile.

Oviiri sõnul näitab nõukogu kolmapäevane otsus, et nad on aru saanud sellest, et EAS-i juhatus ei ole oma tööga piisavalt hästi hakkama saanud. "Mul on hea meel, et nõukogu näeb võimalust ja vajadust EAS-i juhtimiskvaliteeti parandada."

Nii EAS-i nõukogu esimees Erki Mölder kui ka ettevõtlusminister Liisa Oviir leidsid juba novembri alguses, et EAS-i praegune juhatus võttis oma otsuse OÜ Ermamaa 10-protsendise tagastuse kohta vastu kiirustades ja sisusse süüvimata. 2012. aastal EAS-i juhatuse allkirjastatud otsus jättis tänasele juhatusele võimaluse tagasi nõutavat summat muuta, kuid seda ei tehtud ning toonasesse otsusesse ei süüvitud.

Juristiharidusega minister Liisa Oviir oli veendunud, et see punkt toonases otsuses tulnuks võtta aluseks tänavu oktoobris otsuse tegemisel, et 2012. aastal EAS-i juhatuse tehtud viga korrigeerida. "Mina igatahes ootan seda, et EAS väga selgelt vaatab, kaalub ja võtab vastutuse tekkinud situatsiooni ees," märkis Oviir toona.

President Ilves auditi tulemusi, mis 90 protsenti OÜ Ermamaa projekti kuludest mitteabikõlblikuks tunnistas, kommenteerida ei soovinud. "President Ilves on seisukoha varem juba öelnud. President on lähtunud EAS-i otsusest ja seda otsust täitnud," teatas Ilvese nõunik Urve Eslas vaid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: