Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hambaarstid ei näe hinnakirja asjus haigekassaga kompromissivõimalust

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Hambaarstide liit ei leidnud haigekassaga hinnakirjas kompromissivõimalust ning liidu presidendi Marek Vingi sõnul ei ei tea ta kedagi, kes praegustel tingimustel haigekassaga lepingu kavatseks sõlmida, sest ettevõtjat ei saa sundida töötama tingimustel, kus tulud ei kata kulusid.

Riik plaanib tuleva aasta juulist osa täiskasvanute hambaravist kinni maksta, kuid teisipäeval toimunud riigikogu sotsiaalkomisjoni, hambaarstide liidu ja haigekassa esindajate kohtumisel jäi üksmeel saavutamata.

Kolmapäeva õhtul istusid ühe laua taha hambaarstid ja haigekassa, et asjad selgeks vaielda, kuid Marek Vink nentis, et üksmeele leidmine ei olnud ega ole võimalik. "Oleme täiesti erinevatel seisukohtadel ja lepime sellega," ütles ta ERRi portaalile.

Riik kasutab Vingi sõnul tugevama õigust ja teeb, mis tahab. "Reaalne elu on see, et keegi ei hakka sellistel tingimustel haigekassaga lepingut sõlmima /.../ Ma ei saa öelda, et keegi ei hakka, aga mina ei tea kedagi, kes on nõus sellistel tingimustel lepingut sõlmima ja mitterahaline hüvitis kukub sellisena läbi," usub ta.

Hambaarstide liidu juht märkis, et ei saa kedagi üles kutsuda, kuid ise ei kavatse ta sellistel tingimustel haigekassaga lepingut sõlmida, sest teenuse alarahastamine viib kvaliteedilanguseni.

"Ma tahaks näha, kas need riigikogu liikmed ja nende lapsed hakkavad ise käima nendes kliinikutes, mida nad ette kujutavad. See on poliitiline otsus, tahetakse alla suruda hambaravi hindu, kui me suures plaanis räägime, ja see viib olukorrani, kus näiteks taksojuht peab osutama teenust nii, et bensiiniraha makstakse, aga rehvi ostab alla oma raha eest ja naastrehvi samuti. Ühtki taksojuhti ei leidu sellisel juhul. Ettevõtjat ei saa sundida töötama nii, et talle pannakse ette tingimused, kus tulubaas ei kata kulubaasi," lausus Vink.

Ta on kindel, et riigikogu võtab vastava eelnõu vastu, kuid paraku ei saa hambaarstid tema sõnul aru, mil moel haigekassa teenuste maksumust arvutab.

"See on hambaarstile mittesobiv. See võib sobida suurtele haiglatele, keda me loeme kokku ühe käe sõrmedel, kus on suure massiga suured kombinaadid, aga see ei sobi eraettevõtlusele, kus enamik teenuseosutajaid on ühe-kahe inimese firmad, kulud ei jaotu üheksakorruselise kombinaadi peale ära, kus on üks suur osakond, kus saab teha hankeid ja muud värki. See metoodika, millega hindu arvutatakse, ei sobi hambaravi hindade arvutamiseks, väitku need haigekassa ametnikud, mida tahavad," nentis Vink.

Ta lisas, et kui hinnad ei vasta kuludele, siis ei saa kompromissi tulla ja seda ei ole mõtet otsida. Ka tõi hambaarstide esindaja välja, et eile oli esimene kord, mil nad haigekassaga ühe laua taha istusid ja arvamusi avaldasid. "Mõlemal on raamid ees. Ühel reaalne elu, teisel määrused ja seadused, kust me üle ega ümber minna ei saa, nii et sinna see asi maetud on," tõdes Vink. 

Eelõu kohaselt hakatakse alates 1. juulist 2017 maksma täiskasvanutele hambaravihüvitist summas 30 eurot aastas üldisel juhul ning 85 eurot aastas pensionäridele, rasedatele ja teistele gruppidele, mis juba praegu hüvitist saavad. Senised laste ja vältimatu abi jaoks mõeldud hüvitised ei kao. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: