Oviiri sõnul ei ole ta EAS-i nõukogu ähvardanud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Liisa Oviir
Liisa Oviir Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Ettevõtlusminister Liisa Oviir ütles, et ta ei ole EAS-i nõukogu ähvardanud, nagu kirjutas Facebookis nõukogu endine liige Anne Sulling (RE). Hanno Tombergi tagasi kutsumiseks juhatusest oli Oviiri sõnul terve rida põhjuseid, mitte ainult Ärma talu kaasus.

Anne Sulling, kes EAS-i nõukogust hiljuti tagasi kutsuti ütles, et nii mõnigi EAS-i nõukogu liige vihjas, et Oviir ähvardas vastuseisu puhul maha võtta ka nõukogu. "Nii mõnigi nõukogu liige vihjas, et Oviir oli pannud nõukogu liikmed valiku ette - kas läheb juhatus või läheb nõukogu. Sellest lähtuvalt olid mõned nõukogu liikmed kalkuleerinud nii, et EAS-i huvides oleks see, et mingigi juhtorgan säiliks, sest nõukogu lahkudes teeks Oviir oma äranägemise järgi uue nõukogu, kes juhatuse ikkagi lahti laseks," kirjutas Sulling Facebookis.

"See, et ma oleksin väljendanud sellist seisukohta, see absoluutselt ei vasta tõele," kinnitas Oviir ERR-ile.

"Ma ei ole sellist pöördumist neile teinud. Minu seisukoht nõukogu koosolekul oli see, et ma rääkisin veelkord üle need probleemid, mis on onud meil ka eelnevalt nõukogu liikmetega jutuks EAS-i juhtimises, ja tegelikult siis lahkusin ma juba riigikokku ja nõukogu koosolek käis veel edasi üle kolme tunni," lisas ta.

"Siin ma ei oska ütelda, kas eksib nõukogu liige, eksib Anne Sulling või on see teadlik eksitamine," ütles Oviir veel.

Veel ütles Anne Sulling, et kaks nõukogu liiget lahkusid varem, et mitte hääletada. "Tegelikult oli lahkutud siis, kui oli ametlik nõukogu lõpu aeg, kuna kahel liikmel oli mõlemal järgmine kohtumine plaanis," kommenteeris minister.

Ärma talu kaasus ei olnud Tombergi tagasi kutsumiseks ainus põhjus

Oviir kordas üle põhjused, miks Tomberg oli vaja juhatusest tagasi kutsuda. "Juhatus on teinud selliseid otsuseid, mis on olnud tehtud kiirustades, analüüsimata ja mis ei ole avalikkusele paistnud läbipaistvad," selgitas ta.

"Ärma talu kindlasti on üks nendest, aga nõukogu esimees oma eilses kirjas EAS-i sisse tõi välja ka Shanghai, Astana, Eesti brändi, parimate ettevõtete konkursi, ettevõtlusnädala - need olid kõik teemad, mis me eile ka käsitlesime. Ma tsiteeriksin nõukogu esimeest, kes ütleb, et kuigi meedia baasil on jäänud mulje, et nõukogu kutsus juhatuse tagasi Ermamaa kaasuse tõttu, võin teile kinnitada, et see kaasus oli pigem katalüsaatoriks. See ühtib ka täiesti minu nägemusega," lausus Oviir.

Oviiri arvates saab töörahu organisatsioonis tekkida, siis kui on paigas uus juhatus koos väga täpsete suunistega nõukogult, mis ütlevad, millised on selle organisatsiooni arengusuunad. "Loomulikult nad tulevad koostöös asutajaga ja ma olen neid väljendanud ka nõukogule, et minu hinnangul sellest organisatsioonist peaks kujunema Eesti arengumootor."

Oviir ütles, et kohtub täna kahe juhatuse liikmega. "Minu sõnum neile on see, et ma palun jätkata tööd kuni nad ei ole ise või nõukogu ei ole teinud teistsugust otsust."

Alajõel vastutust ei näe

ERR-i portaal küsis Oviirilt, kas mingisuguse vastutuse peaks võtma ka EAS-is 2012. aastal otsuseid teinud Maria Alajõe.

"Siin on tegemist 2012. aasta juhatuse liikmega. Nagu meie äriseadustik ütleb, et siin saaks olla vastutus ainult sellisel juhul, kui tema tegi midagi selgelt, kas jämeda hooletuse tõttu või tahtlikult midagi valesti. Mul ei ole põhjust sellist hinnangut anda. Ma tean, et riigiprokurör andis oma hinnangu, mis ütles, et seal ei ole midagi kuritegelikku. Sellist vastutust mina ei saa küll eelmiselt juhatuse esimehelt nõuda," rääkis Oviir.

"See oli tolle hetke otsus ja see on tema südametunnistusel. Mina saan tegeleda ainult organisatsiooniga tema praeguses hetkes," lisas Oviir veel.

EAS-i nõukogu otsustas kolmapäeval erakorralisel koosolekul kutsuda ametist tagasi juhatuse esimehe Hanno Tombergi. 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: