Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Koalitsiooni moodustajad jagasid ministrikohad omavahel võrdselt ära

{{1479539905000 | amCalendar}}
Foto: Rene Suurkaev/ERR

Keskerakonna, sotsiaaldemokraatide ning Isamaa ja Res Publica Liidu esimees jõudsid koalitsioonileppe osas üksmeelele ning laupäeva hommikuks pandi paika ka ministriportfellide jaotus - iga partei saab viis kohta. Kui Keskerakond ja sotsid tegid oma ministrikandidaadid avalikuks, siis IRL ootab sellega esmaspäevani.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas tunnistas "Aktuaalsele kaamerale", et kohti jagati põhimõttel - igaühele võrdselt ehk kõigile viis portfelli. Selline oli tema põhimõte. "Iga partner, kes koostöösse tuleb, peab tundma, et ta on sama oluline kui tema kõrval olev partner," ütles Ratas.

Keskerakonna volikogu kinnitas laupäeval ministrikandidaadid: peaministriks pürgib Jüri Ratas, majandus- ja taristuministriks Kadri Simson, haridus- ja teadusministriks Mailis Reps, maaeluministriks Martin Repinski ning riigihalduse ministriks Mihhail Korb. 

Poliitikute seas kiideti valikut ja leiti, et Keskerakonnas võiks selle valikuga rahul olla ka Ratase vastasleer, sest näiteks Ida-Virumaal tuntud põllumajandusettevõtja Martin Repinski tõi poliitikasse Yana Toom, kes kandideeris hiljuti Ratase vastu esimehe kohale. Vene emakeelega Mihhail Korb aga on hea märk Keskerakonna venekeelsetele valijatele, keda on parteil üle 80 protsendi.

Sotside ridadest kandideerib tervise- ja tööministriks Jevgeni Ossinovski, kultuuriministriks Indrek Saar, välisministriks Sven Mikser, siseministriks Andres Anvelt ning ettevõtlus- ja majandusarengu ministriks Urve Palo. Riigikogu esimehena jätkab Eiki Nestor.

Parteile reede õhtu ja kogu laupäeva öö vältel tugevaid portfelle välja väidelnud SDE esimees Jevgeni Ossinovski ütles, et jättis omale senise tervise- ja tööministri portfelli, sest ei taha jätta pooleli neid asju, mis tal töös on.

IRLi päralt on uues valitsuses kaitse-, rahandus-, justiits-, sotsiaalkaitse- ja keskkonnaministri koht. Erakond kinnitab ministrid esmaspäeval.

IRL-i esimees Margus Tsahkna tunnistas, et tema eesmärk oli julgeoleku-, õigus- ja rahanduspoliitika portfellid oma parteile saada.

"Isamaa eesmärk oli selgelt see, et me hoiame julgeolekuga, nii sise- kui ka välisjulgeolekuga seotud küsimused enda käes nagu on lubatud. Ühelt poolt kaitse ja teiselt poolt, mis puudutab just majanduse käimatõmbamist, siis see suur pakett, mis on kokku lepitud koalitsioonilepingus, on eelkõige rahandusministeeriumi all," selgitas Tsahkna.

"Aktuaalse kaamera" andmetel võib Tsahknast saada rahandusminister. Sel juhul võib kaitseminitri portfelli saada pikaaegne riigikogu väliskomisjoni ja riigikaitsekomisjoni juht Marko Mihkelson. Väidetavalt kaalutakse sotsiaalkaitseministri kohale Kaia Iva kandidatuuri, justiitsministri kohale Urmas Reinsalu ning keskkonnaministri kohale senist ministrit Marko Pomerantsi või senist rahandusministrit Sven Sesterit.

IRLi eestseisuse liige Siim Kiisler ütles ERR-i raadiouudistele, et kokkulepe sündis alles hommikul mõni minut enne kella üheksat ja ministriportfellide jaotusest teatasid kell üheksa alanud eestseisuse koosolekule saabunud rampväsinud Margus Tsahkna ja Urmas Reinsalu. "Jõudsime seisukohale, et nii rutakalt meie eestseisus neid isikuid paika ei pane," selgitas ta.

Kiisleri sõnul peab erakonna esimees veidi puhkama ning siis asjale värske pilguga vaatama. Siis kutsub ta kokku eestseisuse koosoleku, kes otsuse teeb.

"Meil on tõesti nii, et ette teada ei ole midagi," lausus IRLi eestseisuse liige. "Ka varem on olnud päris pingelisi hääletusi, võib ka seekord ette tulla. Ongi salajane hääletus, näiteks kaks kandidaati ühele ministrikohale. Kes enim hääli saab, selle eestseisus esitab volikogule kinnitamiseks".

Jagatud on ka riigikogu komisjonide esimeeste kohad. Keskerakonnale lähevad rahanduskomisjoni, Euroopa Liidu asjade komisjoni, õiguskomisjoni ja kultuurikomisjoni esimehe kohad ja lisaks demograafia probleemidega tegeleva komisjoni juhi koht., kui see luuakse.

Luua tahetakse ka riigireformi komisjon, mille juhi koha saaksid sotsid. Neile läheks ka riigikaitse-, sotsiaal- ja keskkonnakomisjoni esimehe kohad. IRL-ile on mõeldud põhiseadus-, välis-, majandus-, maaelu- ja KAPO-komisjoni esimehe kohad.

Riigikogu esimese aseesimehe koht läheks Keskerakonnale.

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael, Tiina Jaakson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: