Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

President tegi Ratasele ettepaneku valitsuse moodustamiseks

{{1479628340000 | amCalendar}}

Keskerakonna esimees ja tulevane peaminister Jüri Ratas sai pühapäeval Tallinnas Kadriorus president Kersti Kaljulaiult ülesande valitsuse moodustamiseks.

President Kersti Kaljulaid ütles, et vastavalt põhiseadusele peab president pärast peaministrile umbusalduse avaldamist 14 päeva jooksul tegema ettepaneku uue valitsuse moodustamiseks.

„Olen pärast eelmise valitsuse umbusaldamist kohtunud kõigi parlamendierakondade esimeestega ning tänaseks on mul veendumus, et Jüri Ratas suudab moodustada tugeva ja teotahtelise valitsuse," ütles Kaljulaid.

Tema sõnul peab Eesti senine suund välis- ja julgeolekupoliitikas säilima ning seda on kõigi kolme erakonna juhid talle ka kinnitanud.

"See, milline saab olema uue valitsusliidu programm, milliseid väärtusi ja sõnumeid see kannab, on parlamentaarses demokraatias parlamendi otsus. Kui uus valitsus saab parlamendi enamuse toetuse, siis on see rahva tahe. See ongi parlamentaarne demokraatia," ütles president.

Jüri Ratas tänas presidenti usalduse eest.

"Me moodustame valitsuse, mis teenib Eestimaad," ütles Ratas.

Järgmisel nädalal tutvustab peaministrikandidaat Ratas riigikogus uue valitsuse moodustamise aluseid ning seejärel otsustab riigikogu talle valitsuse moodustamiseks volituste andmise.

Pärast riigikogult volituste saamist esitab Ratas valitsuse koosseisu presidendile, kes nimetab valitsuse ametisse.

Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimehed jõudsid laupäeval koalitsioonileppe osas üksmeelele ning panid paika ministriportfellide jaotuse, mille kohaselt saab iga koalitsioonipartei viis kohta.

Keskerakonna volikogu kinnitas laupäeval ministrikandidaadid: peaministriks pürgib Jüri Ratas, majandus- ja taristuministriks Kadri Simson, haridus- ja teadusministriks Mailis Reps, maaeluministriks Martin Repinski ning riigihalduse ministriks Mihhail Korb.

Sotside ridadest kandideerib tervise- ja tööministriks Jevgeni Ossinovski, kultuuriministriks Indrek Saar, välisministriks Sven Mikser, siseministriks Andres Anvelt ning ettevõtlus- ja majandusarengu ministriks Urve Palo. Riigikogu esimehena jätkab Eiki Nestor.

IRL-ile on uues valitsuses kaitse-, rahandus-, justiits-, sotsiaalkaitse- ja keskkonnaministri koht. Erakond kinnitab ministrid esmaspäeval. 

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: