Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pärnu haiglale anti üle kampaaniaga soetatud taastusraviseade

Foto: ERR

Pärnu haiglale anti üle Sinilille heategevuskampaaniaga soetatud taastusraviseade Kaatsu. Tegemist on 1966. aastal Jaapanis väljatöötatud aparaadiga lihastugevuse treenimiseks, mida on kasutatud laialdaselt nii meditsiinis kui ka spordis.

Kaatsu treeningul kasutatavad mansetid või rihmad aeglustavad käte ja jalgade verevarustust ja see teeb tavalised kerged harjutused suhteliselt raskeks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Aparaati demonstreeris Pärnus füsioterapeut Kairit Linnas, kelle patsient oli Margus Hoop, kes Kesk-Aafrika Vabariigis missioonil sai bakteri, mis viis tema kehast kogu jõu.

"Olin rahvusvahelisel missioonil Kesk-Aafrika Vabariigis, sain bakteri. Tekkis Guillaini-Barré sündroom, mis on neuroloogiline haigus. Selle haiguse tulemusena kadus jõud kehast ära. Lihastes enam jõudu ei olnud ja läbi taastusravi on see hakanud jälle taastuma ja on paremaks läinud," selgitas Hoop. "Esimene etapp oli see, kui ei jõudnud käega isegi tühja klaasi üles tõsta," lisas ta.

Hoop ütles, et kui ta kahe aasta eest haiglavoodis lamas, oleks see aparaat lihastele toonuse andmiseks väga ära kulunud, aga siis seda veel polnud.

"Seade töötab väga lihtsal printsiibil - lihases tekitatakse läbi mansetipaigalduse verevoolu vähenemine, sealt läheb edasi side ajju, hakatakse tootma rohkem kasvuhormooni, kasvuhormoon jõuab lihasesse, mis on žgutiga piiritletud. Seeläbi lihasmass ja lihasjõudlus kasvavad," kirjeldas Pärnu haigla taastusraviosakonna juhataja Kaja Elstein.

Sinilille heategevuskampaaniat "Anname au" viib kolmandat aastat läbi Eesti vigastatud võitlejate ühing koostöös naiskodukaitsega. Pärnu haigla on osalenud kõigis kampaaniates.

"Eelmistel aastatel oleme aidanud teisi piirkondi, teisi haiglaid, sel korral on kujunenud niimoodi, et Pärnu haigla, meie patsiendid ja meditsiinitöötajad on saanud abi osaliseks. Julgen küll väita, et iseenesest on see väike samm, aga hästi oluline samm, tunnetamaks, et see, mida me teeme tervishoiusektoris, on täpselt samamoodi riigikaitselise tähtsusega," ütles Pärnu haigla juhatuse esimees Urmas Sule.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: