ERR Brüsselis | Analüütik: Euroopa poliitika võidakse segamini lüüa ({{commentsTotal}})

Foto: Yves Herman/Reuters/Scanpix

Analüütiku Steven Blockmansi sõnul oli Trumpi valimine USA presidendiks nagu Molotovi kokteili heitmine Washingtoni poliitilise ladviku sekka. Tema hinnangul võivad sama teha ka Euroopa valijad.

Euroopa Parlamendi saadiku Urmas Paeti sõnul saaks Brüssel kiirete otsustega Euroopa Liidu seesmist kaitsekoostööd paremaks muuta. Hirmud NATO dubleerimisest ei tohiks neid samme tema sõnul pidurdada, vahendas "Välisilm".

Euroopa kaitseliidu raporti üle hääletatakse Euroopa Parlamendi täiskogul teisipäeval.

"See raport pakub ühe variandina välja kaitseschengeni loomise, mis tähendab, et kui ühest liikmesriigist teise on vaja kasvava kriisi korral liigutada sõjaväelasi ja tehnikat, siis see peaks toimuma kiirelt ja sujuvalt. Täna on palju bürokraatlikke takistusi. Ühe Euroopa riigi sõjaväelaste liikumine teise võib võtta päevi või nädalaid," rääkis Paet.

Tema sõnul on kriisid Euroopa sees ja ümber sedavõrd tõsised, et EL-i välispoliitika esindaja Federica Mogherini kõrvale oleks vaja eraldi kaitseküsimustega tegelevat volinikku.

"Ma arvan, et see on igati mõistlik, et kaitse- ja julgeolekuteemadega tegeleks keegi eraldi. Ma väga loodan, et kahe ja poole aasta pärast, kui järgmine Komisjon kokku tuleb, saavad kõik aru, et see on vajalik," sõnas Paet.

Tema sõnul on vaja suurendada kaitsekulutusi nii liikmesriikides kui ka Euroopa Liidu ühiseelarves. Euroopa armeed Paet praegu aga tulemas ei näe, sest seda rolli täidab NATO. "Nagu teame, asjad muutuvad ruttu, tihti mitte paremuse suunas, nii et, nagu välismaalased ütlevad, never say never," rääkis Paet.

Ajal, mil britid valmistuvad lahkuma Euroopa Liidust ja Donald Trump kolib peagi USA-s Valgesse Majja, ei peaks ühtegi poliitilist stsenaariumi välistama. Ka mitte Marine Le Peni sattumist Prantsusmaa etteotsa. Eriti siis, kui talle on lubanud appi minna masinavärk, mis tegi Trumpist presidendi.

USA ülipopulaarne ja vastuoluline Breitbart News Network, mida vedas neli aastat Trumpi strateegiapealikuks määratud Stephen Bannon, tahab laieneda Prantsusmaale ja Saksamaale. Prantsusmaa presidendiks pürgiva Marine Le Peni sõnul on praegu käimas globaalne revolutsioon. Trumpi võit teeb võimalikuks selle, mida varem nimetati võimatuks.

"USA valijad otsustasid kasutada Trumpi ja visata Molotovi kokteili Washingtoni poliitilise eliidi sekka. Paljuski sama võivad teha Euroopa valijad, kes näevad, et see on tõepoolest võimalik. Pärast Ungarit, Poolat ja Brexitit on võimalik Euroopa poliitika segamini lüüa ja nad võivad valida sama tee," arutles mõttekoja CEPS analüütik Steven Blockmans.

"Ükskõik, kas see nii ka tegelikult on, aga populistid mõjuvad üsna siiralt. Tundub, et nad mõtlevad seda, mida ütlevad - tahame kontrolli tagasi, riiki tagasi, tahame piire ja ehitame müüri, tahame töökohti ja kaotame kaubanduslepped. Me ei tea, kas need lahendused töötavad või mitte - üsna tõenäoliselt mitte - , aga see siiruse tunne on midagi, mida pealiini poliitiliskutel suure osa valijate silmis pole. Nii USA-s kui ka Euroopas," rääkis mõttekoja European Policy Centre analüütik Giovanni Grevi.

Marc Porter on tulihingeline Donald Trumpi toetaja, kes juhib Prantsusmaal vabariiklaste partei välisesindust. "Kui aus olla, siis oleme eurooplastes pettunud, sest nad on meid pidevalt solvanud. Saab olema huvitav, kui Trump nende liidritega kohtub, kes teda solvanud on. Nägime, kuidas Obama Putinit solvas ja see ei läinud ka hästi. Nii et üksteise solvamine peab lõppema," rääkis Porter.

Vastates küsimusele, kuidas leevendada Balti riikide mure selle pärast, mida Trump kampaania ajal nende kaitsmise kohta rääkis, ütles Porter, et seda saab teha Venemaaga koos töötades.

"See on vajalik, me ei saa Venemaad isoleerida ja me ei taha seda. Aga Balti riigid on osa EL-ist. USA vaatest on see üsna kummaline. Mõistame ajaloolisi erimeelsusi, aga mõistame ka, et head naabrid peaksid omavahel läbi saama," ütles Porter.

Pea pool sajandit USA poliitikaelus kaasa teinud endine USA suursaadik EL-is Stuart Eizenstat usub, et Trump lõpetab Süürias mässuliste aitamise ja loobub Venemaa-vastastest sanktsioonidest.

"Ta tahab poliitikaid muuta nii, et me tegutseksime koos Venemaa ja Assadiga ISIS-e vastu. See oleks väga suur muutus. Aga ma arvan, et sanktsioonidest loobumise signaal oleks viga, kui ta selle eest just midagi väga konkreetset vastu ei saa, näiteks Putini lubadust edaspidi mitte sekkuda," rääkis Eizenstat.

Ta leiab, et Brexit ja Trump said võimalikuks sama valemi alusel ja kuni eliit käitumist ei muuda, toimib see ka mujal.

"Populism tõuseb Prantsusmaal, Saksamaal ja Hollandis Wildersi näol. Me näeme seda ilmselt Itaalia referendumil. See on Lääne trend ja see on seetõttu, et minusugused, kes peavad globaliseerumist tähtsaks ja heaks, ei ole piisavalt arvestanud nende inimestega, kelle jaoks globaliseerumine on oht, mitte võit," selgitas Eizenstat.

"Seda saab muuta, kui eliit saab aru, et me ei saa lihtsalt nautida globaliseerumist, vaid peame sellest tekkinud tulu õiglasemalt jaotama," lisas ta.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: