Paet: kõik, mida Euroopa kaitses teeb, peaks olema koostöös NATO-ga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1479827073000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Euroopa Parlament võttis täiskogu istungil vastu Euroopa kaitsekoostöö arendamise raporti. Raporti esitanud Eesti parlamendisaadik Urmas Paet ütles, et kõik, mida Euroopa kaitsevaldkonnas teeb, peaks olema koostöös NATO-ga.

Paeti esitatud raportit toetas 369 europarlamendi saadikut, 255 olid vastu ning 70 jäi erapooletuks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Muu hulgas soovitab Paet oma raportis Euroopa Liidu riikidel sarnaselt NATO liikmesriikidele seada oma eesmärgiks kulutada kaitsele kaks protsenti SKT-st.

Lisaks soovitatakse Euroopa Liidul toetada liikmesriike NATO infrastruktuuride arendamisel, liikmesriikide kaitsetööstuse koostööd ja selle arendamist ning kaitseväe-Schengeni loomist.

Urmas Paet selgitas "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et kõik asjad, mida Euroopa kaitses teeb, peaks olema koostöös NATO-ga.

"Aidata NATO-t täiendada valdkondades, kus Euroopa ekspertiis on parem või Euroopal on võimalusi rohkem. See puudutab näiteks hübriidkonflikti temaatikat, see puudutab küberjulgeolekut, see puudutab energiajulgeolekut, aga ka seda, et Euroopa Liit saab toetada NATO-s tehtud otsuste täideviimist," rääkis Paet.

"Näiteks NATO otsustas mõni aeg tagasi suurendada oma kohalolekut meil ja teistes Ida-Euroopa riikides, nii et näiteks Euroopa Liit võiks siin uute kasarmute ja teede, sildade ja muu infrastruktuuri tegemist toetada. Samuti saab Euroopa Liit aidata arendada kaitsetööstust ja samuti tuleb oluliselt vähendada bürokraatiat, mis puudutab Euroopa Liidu sisest erinevate riikide vägede ja tehnika liikumist," lisas ta.

Paeti sõnul on praegu vägede liigutamine riikide vahel bürokraatia mõttes väga aeganõudev protsess.

Ta lisas, et kõik EL-i liikmseriigid võiksid panustada kaitsevaldkonda 2 protsenti SKT-st. Samuti võiks EL ise kaitsevaldkonda rahalist ressurssi panna. "Kõik need otsused ja sammud peavad käima koos eelarveliste otsustega," märkis ta.

Paet rääkis, et väikeriikide puhul nagu Eesti on naabritega koostöö väga tähtis.

"Pole väga mõistlik, et kõik teevad kõike. Siis see tulemus ei saa olema väga efektiivne. Kõik Euroopa riigid, sealhulgas Eesti peavad koostöös teistega tegema ülesannete jagamist tulevikus järjest rohkem. Mõni riik panustab rohkem mingisse osasse, näiteks kaitsealasesse tehnikasse ja teised jälle mõnda teise osasse. Nii et selline sünergia ja koostöö on ka üks selle raporti mõtteid, mida Euroopa riigid peaksid selgelt ülesannete jaotamise mõttes rohkem tegema," selgitas Paet.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: