Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Pealtnägija": tosin peret ei pääse autoga koju, sest eraomanik blokeeris tee

Foto: ERR

Harjumaal Kuusalu vallas Kolgakülas on kaksteist peret juba üle aasta pidanud leppima olukorraga, kus tee nende kodudeni on blokeeritud.

Sisuliselt on inimestel valik: jätta auto kodust kaugele või sõita üle põllu, vahendas ETV saade "Pealtnägija".

Probleemi juured ulatuvad aastate taha, kui aastal 2002 otsustas kohalik omavalitsus, et kaardile kantud teedest jääb avalikku kasutusse kõnealune Kalda tee ning kõrval oleva teisel lõigul võetakse teekate üles ja see jääb eraomaniku hoovialasse.

Kõik oli kena ja toimis, kuid kümmekond aastat tagasi said maaomanikud võimaluse ka Kalda tee lõigud erastada, kuid ka siis jäi tee kõigile kasutamiseks.

Kolm aastat tagasi sõlmis vald kõigi erateede omanikega avaliku kasutamise lepingud, et kõik oleks korrektne ja selge.

Ainus, kes lepingut ei sõlminud oli Latiku talu peremees Jaan Latik, kes lubas suusõnaliselt, et kõik jääb nii nagu seni. Algul oligi kõik korras, kuni aasta tagasi suvel otsustas ta tee kinni panna.

Kuusalu valla peamaakorraldaja Peeter Raudsepp selgitas, et vald seadis sundvalduse, kuid mida oli Latiku kinnistu omanikul Jaan Latikul oli võimalik vaidlustada.

Tegelikult tehti Latiku tee vaidlusega ajalugu. See on esimene kord, kui teevaidluses rakendatakse uue ehitusseadustiku paragrahvi, mis lubab kohalikul omavalitsusel hädaolukorras sisuliselt tee tagasi võtta. Kahes esimeses astmes andis kohus õiguse vallale ja selle taga seisvatele elanikele, kuid Latiku talu peremees läks edasi riigikohtusse.

Kuni õiguse veskid jahvatavad, tegi kohus hagi tagamise määruse, millega ütles, et kuni lõpliku otsuseni tuleb tee elanikele lahti hoida.

Kui kohtutäitur koha peale läks, et määruse täitmist kontrollida, olid väravad ja tee avatud. Paar tundi hiljem sulges Latik tee uuesti.

Latik ise ütles "Pealtnägijale", et see on valla mure, kuidas inimesed koju saavad. Ta ei nõustunud väitega, et ta ei täida kohtumäärust. "Saab läbi kui väga vaja. Mõni helistab mulle ja saab alati läbi," kinnitas maaomanik.

Latiku sõnum lühike. Tema lihtsalt ei taha, et külaelanikud, kiirabi või prügiauto tema teel sõidaks.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: