Põlisameeriklased protestivad Põhja-Dakotasse rajatava torujuhtme vastu
USA intellektuaalid ja kultuuritegelased avaldavad toetust põlisameeriklastele, kes protesteerivad Põhja-Dakota osariigis Standing Rockis torujuhtme ehitamise vastu. Vastasseis kestab septembrist alates ning riik on saatnud põlisameeriklaste vastu relvastatud politsei.
Mitmel pool USAs peetakse oma pühapaikade ja veevarude kaitsele asunud siuu rahva toetuseks kontserte ja koosolekuid, paljud on aga sõitnud kohapeale Standing Rocki. Seal pole ainult meeleavaldajaid USAst, vaid kõikjalt maailmast, ka mitu eestlast on eri aegadel Standing Rockis siuudele toetust avaldamas käinud, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Politsei on torujuhtme rajamist kaitsmas aga soomukite ja veekahuritega, kokkupõrkeis on mitu inimest rängalt vigastada saanud, üks vigastatu võib koguni käest ilma jääda.
"Kuigi ta lamab haiglas, käsi peaaegu otsast ära, tuletab ta meile siiski meelde, et asi pole üldse temas. Asi on selles, mida me teeme oma maale ja mida me teeme põlisrahvale ja mida me teeme keskkonnale," rääkis vigastatud meeleavaldaja isa Wayne Wilansky. "Tal seisab ees palju operatsioone. Arst ütles, et talle tehakse võib olla 20 operatsiooni ja selleks kulub mitu kuud".
Nüüd on aga naftajuhtme ehituse kaitsjad leidnud protestijate vastu teise tee ning ümbritsevad protestijate laagreid taradega. Täna valmis järjekordne selline.
"Torujuhtme rajajaile ei meeldi, et neid miski ähvardab. Nad on ennast kõvasti kaitsnud. Meie üritame siin takistada midagi, mis puudutab väga paljusid inimesi ja nad lihtsalt ei lase meil seda teha," lausus Standing Rockis meelt avaldanud Brandon Salimi.
Kohapeal on meelt avaldamas ka mitmed kuulsused, sealhulgas poptähed Jason Mraz ja Bonnie Raitt, kes kavatsevad eeloleval pühapäeval anda seal kontserdi, mis raadio vahendusel kogu maailma jõudma peaks.
Siuud leiavad, et kui USA valitsus nad kord juba reservaati ajanud on, siis võiks jätkuda põlisrahva vastu niigi palju austust, et reservaadis asuvaid pühapaiku ja joogivett ärihuvidele ohvriks ei tooda. Seda enam, et siuudele endale pole torujuhet üldse vaja, nemad saavad suurepäraselt hakkama päikese- ja tuuleenergiaga ning nende asulad pole isegi riigi elektrivõrku ühendatud.
Toimetaja: Karin Koppel