Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rahanduskomisjoni esimees keeldub ERR-iga suhtlemast, Ratas lubab sekkuda

{{1480076614000 | amCalendar}}
Foto: Rene Suurkaev / ERR

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin (KE) pole nõus ERR-i ajakirjanikega enne suhtlema, kuni tema käest on vabandust palutud. Keskerakonna esimees Jüri Ratas lubas sekkuda ja teha Stalnuhhinile selgeks, et komisjoni esimehe positsioonis sellist käitumist lubada ei saa.

Kui "Aktuaalne kaamera" soovis Stalnuhhinilt küsida nn katuserahade jagamise kohta tuleva aasta eelarves, soovitas Stalnuhhin pöörduda fraktsioonijuhi Tarmo Tamme poole.

"Arvan, et tulevikus teil need rahanduskomisjoni lood tuleb teha Tarmo Tammega. Ta on fraktsioonijuht ja ta on ka rahanduskomisjonis. Te kindlasti teate, et pärast seda, kui mind ei lastud debattidele, mina ei suhtle ERR-iga. Ei raadio ega televisiooniga. Ja nii see jääb," ütles Stalnuhhin.

Stalnuhhin tuletas meelde 2014. aasta europarlamendivalimisi [taust loo lõpus]. "Kaks korda olid raadiodebatid, kuhu erakond saatis mind. Mõlemad korrad mind ei lastud sisse lihtsalt: seisis valvur ja seisis režissöör. Nemad otsustasid, et Stalnuhhin ei pea seal olema ja mind ei lastudki sisse."

"Ma ei unusta seda mitte kunagi, kuidas üks meediastruktuur pingutab selle nimel, et keegi saaks või ei saaks kampaanias täiendavalt plusse. Siin ei ole midagi isiklikku. Olen tuhat korda seda selgitanud. Ajakirjanike suhtes ei ole mul mitte midagi isiklikku. Nii kaua, kuni need, kes käsu andsid mind mitte lasta, ei palu vabandust, on minu jaoks suhtlemine võimatu. Oma erakonnale ma seda selgitasin," lisas rahanduskomisjoni esimees.

Ratas lubab sekkuda

Keskerakonna esimees ja peaminister Jüri Ratas sellist olukorda aktsepteerida ei kavatse. Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister" küsiti erakonnajuhilt, kas ta peab normaalseks, et riigikogu rahanduskomisjoni esimees boikoteerib avalik-õiguslikku ringhäälingut ja jätab seega kuulajad ja vaatajad ilma võimalusest saada osa riigikogu tähtsaima komisjoni juhi seisukohtadest, kas või riigieelarve suhtes.

"Kindlasti Mihhail Stalnuhhin peab oma ametist tulenevalt andma intervjuusid, kui ajakirjandus seda küsib. Veel enam, kui seda küsib rahvusringhääling," vastas Jüri Ratas.

"Kui see on olnud kuidagi probleemiks, siis ma aitan seda probleemi lahendada. Mihhail Stalnuhhin on valitud viiel korral riigikogusse ja ta saab aru, et uues positsioonis seda suhtlust avalikkuse osas tuleb tõsta," lisas peaminister.

Ka riigikogu esimees Eiki Nestor ei pea õigeks, et olulise komisjoni esimees ei jaga ajakirjanduses selgitusi. "Komisjoni esimehel oleks muidugi mõistlik olla kättesaadav, isegi rohkem kui tavariigikogu liikmel," ütles Nestor "Aktuaalsele kaamerale".

Allikmaa: ERR-i otsus oli sisuliselt põhjendatud

Rahvusringhäälingu valimiste kord kirjeldas 2014. aasta venekeelset Raadio 4 debatti kui erakondade esinumbrite debatti, milles oli tõesti klausel, et esinejat on lubatud vahetada juhul kui esinumbri keeleoskus pole debati jaoks piisavalt hea.

Nii esindas saates IRL-i Tunne Kelami asemel Marko Mihkelson, EKRE-t Martin Helme asemel Andres Lillemäe ja Iseseisvusparteid Vello Leito asemel Emil Rutiku.

Keskerakonna esinumbri asendamist viimasel hetkel Mihhail Stalnuhhiniga aga ei aktsepteeritud põhjendusel, et Keskerakonna toonane esinumber Edgar Savisaar oskas piisavalt vene keelt.

"Meile teadaolevalt räägib Edgar Savisaar suurepäraselt vene keelt ja selles mõttes mina pean meie toonast otsust sisuliselt igati põhjendatuks. Minu hinnangul me ei ole, veel kord rõhutan, sisuliselt eksinud, ja seetõttu ei suuda kindlasti ka mõista Stalnuhhini hoiakut," kommenteeris ERR-i juhatuse esimees Margus Allikmaa.

"Valimissaadete kord nägi ette asendamise võimaluse, kui esinumber ei valda vene keelt ehk formaalselt oleks võinud Stalnuhhini ka saatesse lubada, aga meie otsus lähtus sisulisest kaalutlusest. Sellepärast olen mina üsna kindlat arvamusel, et me ei käitunud valesti," põhjendas Allikmaa toonast otsust.

Ta lisas, et ERR-i otsus ei peegeldanud isiklikku hoiakut Mihhail Stalnuhhini suhtes.

"Kinnitan, et nendel toimetajatel, kes toona otsuse tegid, ega ka ühelgi teisel ERR-i inimesel ei saa olla poliitik Stalnuhhini suhtes erapoolikut hoiakut, seda lihtsalt ei tohi olla. Ma siiki loodan, et Mihhail Stalnuhhin, asudes juhtima riigikogu rahanduskomissioni, suhtub sarnaselt ka ERR-i," ütles Allikmaa.

Varasemalt on poliitikutest ühte konkreetset meediakanalit, sel juhul Tallinna TV-d, boikoteerinud eelmine peaminister Taavi Rõivas, kes ei lubanud linnatelevisiooni valitsuse pressikonverentsile.

Toimetaja: Taavi Eilat, Priit Luts, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: