Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Aktuaalne kaamera" saatis Kaia Ivat viimasel tööpäeval Türi lasteaias

Foto: ERR

Kui peaminister on töölt ära, asendab teda esimesena Jevgeni Ossinovski, kui tedagi pole, siis on peaministri kohusetäitja Margus Tsahkna. Kui kõik neist on näiteks Eestist eemal, tõuseb peaministri ülesannetesse valitsuse vanim liige ehk sotsiaalkaitseminister Kaia Iva (IRL). "Aktuaalne kaamera. Nädal" saatis Kaia Ivat tema viimasel tööpäeval Türi lasteaia juhatajana.

Kaia Iva jõudis vaid veidi üle aasta juhtida Türi lasteaeda, kuid suutis selle ajaga läbi viia positiivseid muutusi, alates majade remondist ja mänguväljakute rajamisest kuni suurte sisuliste ümberkorraldusteni, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Kolleegid kirjeldavad oma endist juhti vaid ülivõrdes.

"Ta on väga töökas, ta oskab teha valikuid, mis esmapilgul ei pruugi olla populaarsed, aga ta oskab teha neid empaatilisel, soojal viisil ja üritab sealjuures mõelda erinevatele osapooltele," ütles Türi lasteaia Kesklinna õppeala juhataja Siiri Poopuu.

"Tema oskus strateegiliselt kõiki tegemisi ette mõelda, läbi planeerida ja need eduka lõpptulemuseni viia on täiesti uskumatu võime," kirjeldas Türi lasteaia majandusjuhataja Angela Lõhmus.

"Tema üle on meil väga hea meel. Tema ongi võimeline palju rohkemaks kui juhatama lasteaeda või seda kohalikku elu siin. Küll aga meie endi jaoks tundus, et võttis ikka jalad alt, kui me teada saime, et temast ilma jääme," lisas Lõhmus.

Viimasel tööpäeval Türil tegi Kaia Iva ringkäigu Türi lasteaia kolmes majas, kust saadud kogemusi peab ta olulisteks ka uues ametis.

"Lasteaias igapäevaselt toimetades näebki neid muresid, mis on peredel, mis on lastel, kes ei tule võib-olla iga päev nii hästi toime. See on sama, mis haakub otseselt sotsiaalkaitseministri tööga ka. Nii et kui me räägime erivajadusega lastest või räägime tugiteenustest, mida lapsed ja pered vajavad, siis mida varem lapse muret märgatakse, tema natuke erilisemat olekut, toetusvajadust, seda varem me saame teda aidata ja seda parem on tulemus," ütles Iva.

IRL-i esimese naisministrina ei pea Kaia Iva ise soorolli ületähtsustamist mõistlikuks ning hindab olulisemaks elukogemust ja empaatiavõimet.

"Ma olen lugenud, et ajakirjanik on kirjutanud, et selge, Iva sai ministriks, sest ta on naine, aga ma arvan, et see rakurss ei ole kõige parem. Kui on nii, et ema roll, kokkupuude lastega, haridusvaldkonnaga, lasteaiaga annab oma kogemuse, siis loomulikult see kogemus on natuke teistsugune ja see kogemus on see, mis neid otsuseid mõjutab. See ei ole igakord tähtis, kas naine või mees, võib ka isa selles rollis rohkem olla. Neid rolle võib olla palju. Aga ma ei arva, et minsitriametis peaks olema neid kogemusi ise otse saanud, peaasi on arusaamine, et sa näed seda mitmetahulisust ja oskad, julged tunnistada, et sa ei tea kõike ja otsid neid vastuseid rohkem," rääkis Iva.

Riigikogu liikme Barbi Pilvre sõnul ei ole vaja otsida põhjendusi, miks üks mees või naine poliitikasse tuleb.

"Igal inimesel on õigus tulla poliitikasse, olgu ta naine või mees. Ja ei pea kuidagi vabandama või põhjendama, ükski mees ei pea põhjendma oma tulekut poliitikasse ja samamoodi ei peaks põhjendama poliitikasse tulekut mingite naiste eriomadustega. Ma ei usu, et naiste tulek tähistaks mingite naistele omaste joonte domineerimist ühiskonnas," ütles Pilvre.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: