Kõpu endine vallavanem sai mitme kuriteo eest tingimisi vangistuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tõnu Kiviloo Postimees/Scanpix

Tartu maakohus tunnistas esmaspäeval Kõpu endise vallavanema Tõnu Kiviloo süüdi toimingupiirangu rikkumises, omastamises, dokumendi võltsimisele kihutamises ja soodustuskelmuses ning karistas teda tingimisi vangistusega.

Kohus mõistis Kiviloole (51) tingimisi kolmeaastase vangistuse nelja-aastase katseajaga. Eelvangistuses on Kiviloo oma karistusest ära kandnud juba kolm päeva. Kiviloolt mõisteti konfiskeerimise asendamiseks välja 11 434 eurot.

Lisakaristusena ei tohi Kiviloo kolme aasta jooksul alates kohtuotsuse jõustumisest töötada riigi või kohaliku omavalitsuste asutuses või organis või avalik-õiguslikus juriidilises isikus, kui talle on pandud haldamis-, järelevalve või juhtimisülesanded või varaliste väärtuste liikumist korraldavad ülesanded, ütles Tartu kohtute pressiesindaja Krista Tamm ERR.ee-le.

Kõpu vallavalitsuse vara omastamises summas 2028 eurot mõistis kohus Kiviloo õigeks, kuna selles osas loobus süüdistusest prokurör. Samuti mõistis kohus Kiviloo õigeks ühes soodustuskelmuse episoodis, kuna tema süü selles ei leidnud tõendamist.

OÜ Kõpu Kõrtsitalu ja Sven Reissi (48) mõistis kohus neile vastavalt esitatud soodustuskelmuse ja soodustuskelmusele kaasaaitamise süüdistuses õigeks. Nende süü ei leidnud kohtus tõendamist ja kohus ei tuvastanud, et nad oleksid toime pannud kuriteo.

MTÜ Viljandimaa Mõisad tunnistas kohus süüdi soodustuskelmuses ja mõistis MTÜ-le rahalise karistuse 5000 eurot.

Enn Ariva (52) tunnistati süüdi omastamisele ja soodustuskelmusele kaasaaitamises ning esimese kuriteo eest mõisteti talle rahaline karistus 2010 eurot ja teise kuriteo eest tingimisi ühe aasta ja kuue kuu pikkune vangistus kaheaastase katseajaga.

Kohtumenetluse pooled saavad tänase otsuse vaidlustamise soovist teatada seitsme päeva jooksul. Kui otsus vaidlustatakse, teeb kohus motiveeritud tervikotsuse teatavaks järgmise aasta 31. jaanuaril.

Tiia Kallase (58) süüdistuses lõpetas maakohus määrusega avaliku menetlushuvi puudumise tõttu menetluse. Kallas kohustub maksma riigituludesse 1500 eurot hiljemalt järgmise aasta 28. märtsiks. Kui Kallas nimetatud kohustust ei täida, uuendab kohus prokuratuuri taotlusel tema suhtes kriminaalmenetluse.

Kallase süüdistuses menetluse lõpetamist taotles 21. oktoobril toimunud kohtuvaidluses prokuratuur.

Kohus leidis, et Kallasele heidetakse ette soodustuskelmusena teise astme kuritegu ning asjas ei ole esitatud tsiviilhagi.

Kallas tegutses süütegu toime pannes täielikult Kiviloo juhtimisel ja järgis tema korraldusi ehk Kallase roll kuriteo toimepanemisel oli formaalne. Tema teopanus võrreldes Kiviloo ja Arivaga oli oluliselt väiksem.

Kallas ei tegutsenud kuriteoskeemi väljatöötamisel ega koostanud ise PRIA-le esitatud dokumente ja ta tegutses kaudse tahtlusega. Seetõttu hindas kohus Kallase süüd väikseks.
Kohus leidis tema varasemat elukäiku ja teo toimepanemise asjaolusid hinnates, et tegemist oli episoodilist laadi kuritegeliku käitumisega ning kohtul ei ole alust arvata, et ta võiks edaspidi jätkata kuritegude toimepanemist. Kohtu hinnangul ei ole tema puhul otstarbekas kohaldada kriminaalkaristust.

Kallase suhtes tehtud kohtumäärus ei ole vaidlustatav.

Süüdistus

Süüdistuse järgi seisnes Kiviloo toimingupiirangu rikkumine valla tehingute korraldamises tema endaga seotud ettevõtetega aastatel 2009-2014. Samuti süüdistatakse Tõnu Kivilood Kõpu vallalt vara ja esemete (nt mööbel, kütus, raha) omastamises, millega tekitati vallale kahju üle 10 000 euro.

Ka süüdistatakse teda kahe soodustuskelmuse toimepanemises aastatel 2011-2013, mis olid seotud maaelu- ja põllumajandustoetuste taotlemisega ja millega riigile tekitati kahju ligi 80 000 euro ulatuses.

Kriminaalasja uuris keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: