Kõpu endine vallavanem sai mitme kuriteo eest tingimisi vangistuse ({{commentsTotal}})

Tõnu Kiviloo Postimees/Scanpix
Tõnu Kiviloo Postimees/Scanpix

Tartu maakohus tunnistas esmaspäeval Kõpu endise vallavanema Tõnu Kiviloo süüdi toimingupiirangu rikkumises, omastamises, dokumendi võltsimisele kihutamises ja soodustuskelmuses ning karistas teda tingimisi vangistusega.

Kohus mõistis Kiviloole (51) tingimisi kolmeaastase vangistuse nelja-aastase katseajaga. Eelvangistuses on Kiviloo oma karistusest ära kandnud juba kolm päeva. Kiviloolt mõisteti konfiskeerimise asendamiseks välja 11 434 eurot.

Lisakaristusena ei tohi Kiviloo kolme aasta jooksul alates kohtuotsuse jõustumisest töötada riigi või kohaliku omavalitsuste asutuses või organis või avalik-õiguslikus juriidilises isikus, kui talle on pandud haldamis-, järelevalve või juhtimisülesanded või varaliste väärtuste liikumist korraldavad ülesanded, ütles Tartu kohtute pressiesindaja Krista Tamm ERR.ee-le.

Kõpu vallavalitsuse vara omastamises summas 2028 eurot mõistis kohus Kiviloo õigeks, kuna selles osas loobus süüdistusest prokurör. Samuti mõistis kohus Kiviloo õigeks ühes soodustuskelmuse episoodis, kuna tema süü selles ei leidnud tõendamist.

OÜ Kõpu Kõrtsitalu ja Sven Reissi (48) mõistis kohus neile vastavalt esitatud soodustuskelmuse ja soodustuskelmusele kaasaaitamise süüdistuses õigeks. Nende süü ei leidnud kohtus tõendamist ja kohus ei tuvastanud, et nad oleksid toime pannud kuriteo.

MTÜ Viljandimaa Mõisad tunnistas kohus süüdi soodustuskelmuses ja mõistis MTÜ-le rahalise karistuse 5000 eurot.

Enn Ariva (52) tunnistati süüdi omastamisele ja soodustuskelmusele kaasaaitamises ning esimese kuriteo eest mõisteti talle rahaline karistus 2010 eurot ja teise kuriteo eest tingimisi ühe aasta ja kuue kuu pikkune vangistus kaheaastase katseajaga.

Kohtumenetluse pooled saavad tänase otsuse vaidlustamise soovist teatada seitsme päeva jooksul. Kui otsus vaidlustatakse, teeb kohus motiveeritud tervikotsuse teatavaks järgmise aasta 31. jaanuaril.

Tiia Kallase (58) süüdistuses lõpetas maakohus määrusega avaliku menetlushuvi puudumise tõttu menetluse. Kallas kohustub maksma riigituludesse 1500 eurot hiljemalt järgmise aasta 28. märtsiks. Kui Kallas nimetatud kohustust ei täida, uuendab kohus prokuratuuri taotlusel tema suhtes kriminaalmenetluse.

Kallase süüdistuses menetluse lõpetamist taotles 21. oktoobril toimunud kohtuvaidluses prokuratuur.

Kohus leidis, et Kallasele heidetakse ette soodustuskelmusena teise astme kuritegu ning asjas ei ole esitatud tsiviilhagi.

Kallas tegutses süütegu toime pannes täielikult Kiviloo juhtimisel ja järgis tema korraldusi ehk Kallase roll kuriteo toimepanemisel oli formaalne. Tema teopanus võrreldes Kiviloo ja Arivaga oli oluliselt väiksem.

Kallas ei tegutsenud kuriteoskeemi väljatöötamisel ega koostanud ise PRIA-le esitatud dokumente ja ta tegutses kaudse tahtlusega. Seetõttu hindas kohus Kallase süüd väikseks.
Kohus leidis tema varasemat elukäiku ja teo toimepanemise asjaolusid hinnates, et tegemist oli episoodilist laadi kuritegeliku käitumisega ning kohtul ei ole alust arvata, et ta võiks edaspidi jätkata kuritegude toimepanemist. Kohtu hinnangul ei ole tema puhul otstarbekas kohaldada kriminaalkaristust.

Kallase suhtes tehtud kohtumäärus ei ole vaidlustatav.

Süüdistus

Süüdistuse järgi seisnes Kiviloo toimingupiirangu rikkumine valla tehingute korraldamises tema endaga seotud ettevõtetega aastatel 2009-2014. Samuti süüdistatakse Tõnu Kivilood Kõpu vallalt vara ja esemete (nt mööbel, kütus, raha) omastamises, millega tekitati vallale kahju üle 10 000 euro.

Ka süüdistatakse teda kahe soodustuskelmuse toimepanemises aastatel 2011-2013, mis olid seotud maaelu- ja põllumajandustoetuste taotlemisega ja millega riigile tekitati kahju ligi 80 000 euro ulatuses.

Kriminaalasja uuris keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo.

Toimetaja: Marek Kuulteadlaste vaidlus
Tartu ülikooli eetikakeskuse juhataja ja filosoofiateaduskonna dekaan Margit Sutrop.

Margit Sutrop esitas vastulause Jaak Aaviksoole

Emotsionaalseks läks arutelu tselluloositehase üle alles siis, kui ühele poolele hakkas tunduma, et võim ja PR sõidavad vastutustundlikest teadlastest üle, leiab professor Margit Sutrop vastulauses Jaak Aaviksoole.

Lehtsaar vastuseks Aaviksoole: olen TÜ teadlaste üle uhke

Jaak Aaviksoo: mul on oma alma mater'i pärast tõsiselt mure

ARVAMUS
Vilja Kiisler

Vilja Kiisler: muinasjutt kolmest vennast

Vikerraadio päevakommentaari uus autor Vilja Kiisler kirjutas tänapäevase muinasjutu kolmest vennast, kellest kaks vanemat hülgasid noorima, kui ta ei ühinenud vanemate vendade vastuseisuga jõeäärsele tehasele.

"Aktuaalne kaamera".

Viktoriin: kui hästi tunned armastatud telesaateid?

Sel nädalal jagatakse Eesti filmi- ja teleauhindu, millele on nomineeritud ka hulk ERRi saateid. Pane end enne laupäevast Eesti "Oscarite" jagamist proovile ja vaata, kui hästi tunned sina armastatud telesaateid- ja nägusid.

Keskealised naised postitavad endast pilte, mis näitavad nende nooruslikkust ja head füüsilist vormi.

Keskealiste naiste Instagrami fotodel domineerivad fitness ja mood

Keskealised ehk 40ndates ja 50ndates eluaastates naised avaldavad pildikeskkonnas Instagram fotosid, milles tõstavad esile head kehalist vormi ja moodi, selgub Tallinna Ülikooli hiljutisest uuringust. Muutunud on trend, et vananevad naised on nähtamatud – pildid tõstavad esile vananemismärkideta vananemist.

Raamatud.

Kirjandusõpetaja ülevaade: sada aastat eestikeelset kirjandust

"Suud puhtaks" toimetus palus kolmapäeval eetris olnud kirjandusarutelu eel saata saatekülalistel nimistu teostest ja autoritest, mis on läbi kirjasõna kujundanud ning sõnastanud Eesti riigi ja rahva olemuse. Tallinna Reaalkooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja Anu Kell koostas seevastu kommenteeritud ülevaate 20. ja 21. sajandi Eesti kirjanduselust, mida nüüd teiega jagame.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: