Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaitsevägi kutsus kokku esimese välkõppuse

{{1480584738000 | amCalendar}}
Foto: Rene Suurkaev / ERR

Valitsus otsustas neljapäeval oma korraldusega läbi viia lisaõppekogunemise tänavu kehtima hakanud riigikaitseseaduse alusel, mis annab kaitseväele võimaluse reservväelased 24 tunni jooksul kokku kutsuda. Seda sätet rakendati esimest korda.

Kutsed saadetakse 303 reservväelasele 2. kuni 5. detsembrini. Kaitsevägi kutsub õppusele „Okas“ Kaitseliidu Võrumaa maleva formeeritava 433. lahingukompanii ning 2014. aastal pärast Kevadtormi reservi arvatud 10. staabi- ja sidepataljoni staabikompanii, teatas kaitseministeerium.

Peastaabi pressiteates öeldakse, et kõigil nimetatud üksuste reservväelastel kästakse ilmuda reedel, 2. detsembril kell 20 määratud kogunemiskohtadesse. Õppekogunemise kutsed saadetakse reservväelastele SMS-i ja e-maili teel ning meedia vahendusel. Samuti avaldatakse info kaitseväe koduleheküljel www.mil.ee. Õppusele kutsutud kaitseliitlased saavad lisainfot telefonil +372 7179988 ja staabi- ja sidepataljoni reservväelased telefonil +372 7172010.

Õppekogunemisel osaletud aja eest makstakse vastavalt kaitseministri määrusele toetust järgnevalt: sõdur: 27 eurot päevas; allohvitser 30 eurot päevas ning ohvitser 40 eurot päevas. Hüvitatakse ka edasi-tagasi sõidupileti maksumus, isikliku sõiduauto kasutamine kasutamist tõendava dokumendi alusel kuni 40 euro ulatuses ning välisriigist tulles kokku kuni 70 euro ulatuses, kui välisriigi elukoht kajastub rahvastikuregistris. Õppus viiakse läbi Võrus ja Tallinnas ning pealinna lähiümbruses.

Kaitseväe operatiivosakonna juhataja kolonelleitnant Aron Kalmus ütles õppust tutvustaval pressikonverentsil, et summad on samad, mis tavalistel õppustel, kuid paljud tööandjad on hakanud palgavahet hüvitama.

Kaitseväe veebilehel on hoiatatud, et õppusele mitte ilmumise korral võib määrata kuni 1200-eurose trahvi. "Kaitseväel on vajalik, et te kohale tulete, sest sellega annate te oma panuse riigikaitsesse ning mitteilmumisega ei vea te alt mitte ainult kaitseväge, vaid ka oma võitluskaaslasi," seisab teates.

Kalmus selgitas, et kui mõni kutsutu on näiteks puhkusereisil Austraalias või Lõuna-Euroopas või on mõni muu mõjuv põhjus õppusele mitte ilmumiseks, siis konkreetse väeosa ülemal on võimalik langetada kaalutletud otsus ja inimene õppusest vabastada.

Eeloleval õppusel toimuv ei erine Kalmuse sõnul sellest, mida harjutatakse tavaõppustel, uudne on ainult teaviamise kord - lühike etteteatamisaeg ja aktiivne meedia kasutamine teavituseks. Tavaliselt antakse reservväelastele õppuse toimumisest teada 120 päeva varem ja kirja teel. Kalmus märkis, et 2.- 5. detsembrini toimuvale lisaõppekogunemisele on kutsutud need, kes on varem õppustel käinud ja kelle jaoks pole see esmakordne.

Osalusprotsendi kohta lausus Kalmus, et aasta-aastalt on see tõusnud. "Ka seekord suure tõenäosusega meil üksuste komplekteerimisega probleeme ei teki."

"Reaalse kaitsevõime tõstmine tähendab selle läbiharjutamist,“ ütles kaitseminister Margus Tsahkna. „Lisaõppekogunemise eesmärk on harjutada riigikaitse käsuahelat alates valitsuse otsuse langetamisest kuni kiirreageerimisstruktuuri reservväelaseni, kuni üksuse lahinguvõime saavutamiseni.“

Tsahkna ütles valitsuse pressikonverentsil, et loodetavasti saavad õppustele kutsutute pered saavad aru, et tegemist on Eesti julgeoleku ja kaitsevõime arendamisega. Ta lisas, et riik maksab ka õppusel osalevatele reservväelastele tasu. "Küll aga ei pruugi tasu olla nii suur kui töölt saadakse," tähendas Tsahkna, paludes ka tööandjatelt mõistvat suhtumist.

Peaminister Jüri Ratas märkis pressikonverentsil õppusega seoses, et julgeolekuolukord Eesti jaoks ei ole muutunud.

Reservväelased saavad riigiportaali www.eesti.ee riigikaitse rubriigis kaitseväekohustuslaste registrist kontrollida, kas nemad on lisaõppekogunemisele kutsutute seas riigikaitse lingi alt.

Sel nädalavahetusel osaleb erinevatel õppustel kokku peaaegu 2000 kaitseväelast ja kaitseliitlast. Läänemaal Virtsu-Lihula-Vatla piirkonnas Kaitseliidu sügisene suurõppus "Orkaan", kus osaleb ca 900 kaitseliitlast. Koostöös politsei- ja piirivalveametiga harjutavad 200 kaitseliitlast ja 50 politseiametnikku Toompea turvamist õppuse "Toompea lukku“ raames. Tallinna lennujaama lähiümbruses harjutab 400 kaitseliitlast valmidusõppusel „Põhjatäht“ lennujaama kaitsmist.

Kaitseväe juhataja ametlik teadaanne

Vaata ka kaitseväe operatiivosakonna juhataja kolonelleitnant Aron Kalmuse intervjuud "Ringvaatele":

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: