Trump valis kaitseministriks korduvalt Eestis käinud James Mattise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1480642257000 | amCalendar}}
Foto: AP / Scanpix

USA presidendiks valitud Donald Trump kinnitas neljapäeval juba varem meedias liikunud kuuldusi, et valib kaitseministriks erukindral James Mattise.

"Me nimetame "Marukoer" Mattise oma kaitseministriks. Mulle on meie sõjaväelased öelnud, et ta on sama kõva mees, kui seda oli kindral Patton. Ja ongi aeg selliste meeste jaoks, juba ammu on aeg," ütles Trump Cincinnatis kogunenud toetajatele.

"Me muudame oma sõjaväe taas võimsaks, kuid kõige parem on, kui me ei pea seda kasutama. Aga ühte ma luban - Islamiriigi me hävitame," sõnas Trump.

Kui 66-aastane Mattis nõustub, siis peab kongress tegema erandi föderaalseadusesse, mille kohaselt ei tohi kaitseminister olla tegutsenud aktiivteenistuses viimase seitsme aasta jooksul. Kongress on varem taolise erandi teinud vaid ühel korral, kui nimetas 1950. aastal ametisse kindral George C. Marshalli.

Erukindral Mattis teenis rohkem kui neli aastakümmet merejalaväes ja juhtis mitmeid operatsioone muu hulgas Lähis-Idas. Ametist lahkumise järel on 66-aastane Mattis töötanud nõunikuna.

Mattis on käinud Eestis 2011. ja 2008. aastal.

2011. aastal Eestis kahepäevasel visiidil viibinud Mattis kohtus tollase peaministri Andrus Ansipi, kaitseministri Mart Laari ja kaitseväe juhataja Ants Laaneotsaga ning osales kaitsepoliitika konverentsi ABCD (Annual Baltic Conference on Defence) raames seminaril.

Peaministri julgeolekunõunik Kadri Peeters postitas pärast esimesi teateid Mattise võimalikust saamisest kaitseministriks Twitterisse kaks fotot Mattise külaskäigust Eestisse:

Toimetaja: Anvar Samost

Allikas: AFP-STT-BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: