Itaalia rahvas ei nõustunud põhiseaduse muutmisega, president palus Renzil tagasiastumine edasi lükata ({{commentsTotal}})

{{1480907372000 | amCalendar}}
Foto: Scanpix / AFP

Itaalia põhiseadusreferendumil lükkas rahvas pühapäeval ülekaalukalt tagasi peaminister Matteo Renzi esitatud muudatusettepanekud, selgus lävepakuküsitlustest. Renzi teatas esmaspäeva varahommikul tagasiastumisest, kuid president Sergio Mattarella on palunud tal peaministril tagasiastumine edasi lükata.

Siseministeeriumi lõplike tulemuste kohaselt oli põhiseaduse muutmise vastu 59,1 ja poolt 40,9 protsenti hääletanutest.

Referendumist sai ühtlasi usaldushääletus 2014. aasta algul ametisse astunud vasaktsentristliku peaministri üle. Põhiseadusreferendumi osalejate arv küündis pea 65,5 protsendini, teatas esmaspäeval siseministeerium.

Euroopas kardetakse, et põhiseadusmuudatuste tagasilükkamine ning sellele järgnev Renzi tagasiastumine toovad kaasa poliitilise ebastabiilsuse ning annavad hoobi Itaalia majandusele ja kriisis pankadele.

Itaalia peaminister teatas tagasiastumisest

Peaminister Renzi teatas esmaspäeva varahommikul tagasiastumisest pärast kaotust põhiseadusreferendumil. "Ma kaotasin ja minu valitsustee sai siin läbi. Pärastlõunal lähen ja annan oma lahkumisavalduse üle president Sergio Mattarellale," ütles Renzi.

Renzi tunnistas ühtlasi selget kaotust rahvahääletusel.

Suurem osa analüütikutest on veendumusel, et president teeb mingil hetkel valitsuse moodustamise ülesandeks kellelegi teisele ja kõige tõenäolisem on selleks majandusminister Pier Carlo Padoan.

Kui ees on ennetähtaegsed valimised, siis arvatakse tugeval positsioonil olevat koomiku Beppe Grillo loodud erakond Viie Tähe Liikumine, mis on vihjanud võimalusele korraldada rahvahääletus Itaalia Euroopa Liidust lahkumise üle.

Euroopa Liidu liidrid öösel ilmselt eriti sõba silmale ei saanud. Matteo Renzi oli nii mõnegi vaatleja arvates ainus peaminister Euroopas, kellel oli visioon Euroopa Liidu tulevikust.

Angela Merkelil on niigi palju tegemist kriisi ohjamisega ja Prantsusmaa on Rahvusrinde euroskeptikute pantvang. Itaaliat leiab esmaspäeva hommikul ärgates end aga silmitsi panganduskriisi ja poliitiline keeristormiga ning valitsuse uksele prõmmivad niinimetatud eliidiparteide vastased populistid.

Itaalia on suuruselt kolmas majandus euroalas, nii, et kõik see mõjutab ka euroala ja kogu Euroopa Liitu. Ning rahulikke aegu pole niipea ette näha, sest järgmisel aastal on ees valimised Prantsusmaal, Saksamaal ja Hollandis.

Euroala ministrid: Itaalia referendum ei too uut kriisi

Itaalia referendumi tulemused ja peaminister Matteo Renzi tagasiastumine ei paiska euroala uude kriisi, kinnitasid euroala ministrid esmaspäeval.

"Majanduslikult ei muuda see Itaalia ega Itaalia pankade olukorda," ütles Eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem Brüsselisse euroala rahandusministrite kõnelustele saabudes. "Täna meie ees seisvad probleemid on needsamad, mis olid eile."

Ka Saksa rahandusminister Wolfgang Schäuble ei omistanud Itaalia referendumi tulemustele ülemäärast tähtsust, kuid kutsus Roomat kiiresti tegutsema, et hoida ära edasist ebakindlust.

"Euro kriisist ei ole põhjust rääkida," kinnitas Schäuble. "Usun, et asja tuleks suhtuda rahulikult, kuid Itaalia vajab kiiresti valitsust, mis oleks valmis tegutsema."

Moscovici ei ületähtsusta Itaalia referendumi mõju

Euroopa Komisjoni rahandusvoliniku Pierre Moscovici sõnul ei ole mõtet Itaalia referendumi mõju eurole ja Euroopa ühtsusele üle tähtsustada.

Moscovici ütles esmaspäeval Brüsselis ajakirjanikele, et "usaldab täielikult Itaalia võimude suutlikkust olukorraga toime tulla".

"Olen täiesti veendunud euroala suutlikkuses sääraste vapustustega toime tulla," lisas volinik.

Prantsuse rahandusminister Michel Sapin kinnitas esmaspäeval, et Itaalia referendum oli "sisepoliitika küsimus ega puudutanud Euroopat".

S&P ei muuda Itaalia reitingut

Reitinguagentuur Standard & Poor's (S&P) teatas, et Itaalia referendumi tulemused ei mõjuta riigi krediidireitingut.

S&P, mis on andnud Itaaliale hinnangu BBB-, teatas, et plaanitud referendum oleks potentsiaalselt võinud tuua positiivseid tulemusi, kuid põhiseadusreferendumi tagasilükkamine ei mõjuta koheselt Itaalia krediidireitingut.

Esmaspäeval teatas agentuur, et referendumi tulemusel ei ole koheseid mõjusid Itaalia majandus- ega eelarvepoliitikale peale tulevaste vahetuste Itaalia poliitikas.

Itaalia aktsiaturud avanesid esmaspäeval madalal tasemel, kuid peatselt taastusid.

Itaalia president palus peaministril lükata tagasiastumine edasi

Itaalia president Sergio Mattarella palus ametist lahkuval Renzil lükata tagasiastumine edasi senikauaks, kuni võetakse vastu 2017. aasta riigieelarve.

Presidendi kantselei teatas sellest pärast seda, kui Renzi läks esmaspäeva õhtul Mattarella juurde, et esitada lahkumisavaldus.

"Peaminister, pärast eile korraldatud põhiseadusreferendumi tulemuste selgumist, teatas, et ta ei saa jätkata valitsuse mandaadiga ja sestap avaldas soovi tagasi astuda," märkis presidendikantselei avalduses.

"Vabariigi president, arvestades vajadust viia parlamendis lõpuni eelarveseaduse heakskiitmise protsess, palus peaministril lükata ametistlahkumine edasi kuni see tingimus on täidetud."

Meedia teatel võib parlament viia järgmise aasta riigieelarve kinnitamise lõpule veel sel nädalal. Valitsus on juba parlamendi alamkojas võitnud usaldushääletuse eelarveseaduse sisu üle.

"Aktuaalsele kaamerale" kommenteeris referendumile järgnenud meeleolusid Rooma La Sapienza ülikooli Eesti ja Balti uurimiskeskuse direktor Ülle Toode.

ERR-i teleuudiste hommikune uudis:

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: AFP/BNS/ERRHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: