Tallinn jagab riigikogu eeskujul volikogu liikmetele nn katuseraha ({{commentsTotal}})

{{1480942843000 | amCalendar}}

Tallinna tuleva aasta eelarves on esimest korda ette nähtud niinimetatud katuseraha volikogu liikmetele, mida opositsionäärid saavad 1000, keskfraktsiooni liikmed aga 2500 eurot. Volikogu esimehe Kalev Kallo sõnul võeti otsuse tegemisel eeskuju riigikogult.

Kallo ütles ERRile, et katuserahad, millega volikogu liikmed saavad toetada endale meelepäraseid projekte või asutusi, on 2017. aasta eelarvesse sisse kirjutatud, kuid varem pole neid jagatud.

"Riigikogu eeskujul on see Tallinnas esimest korda," kinnitas ta.

Kallo sõnul arutas ta ideed eelarve tegema hakkamisel linnapea kohusetäitja Taavi Aasaga, sest mõned saadikud olid pöördunud ja uurinud, miks ei võiks riigikogu eeskujul katuseraha ka Tallinnas jagada. "Siis Taavi Aas pidas linnavalitsuses nõu ja otsustasime, et miks ka mitte," lausus Kallo.

Ta lisas, et raha kavatsetakse kasutada väga erinevalt - mõnes linnaosas koopereeruvad saadikud, et midagi suuremat teha, osa aga soovib personaalselt oma meelisobjektiga midagi ette võtta.

Tallinna linnavolikokku kuulub 49 liiget. Volikogu liikme personaalne või fraktsiooni nimel tehtud sihtotstarbeline rahasüst moodustab üle 555 miljoni suurusest linnaeelarvest vaid väikese osa - kokku 150 000 eurot.

Linnavolikogu Isamaa ja Res Publica fraktsiooni liige Kalev Vapper nimetas seda tühiseks summaks. "See on kaduvväike raha, kärbsemust aknaraami vasakus servas ja sellega ei õnnestu kellelegi väga palju head teha. Usun, et me jõuame kokkuleppele, paneme oma fraktsiooni raha kokku ja otsustame midagi mõistlikku teha," lausus ta "Aktuaalsele kaamerale".

IRLi fraktsioonis on arutatud võimalust suunata katuseraha lasteaedade välisvalgustuse parandamiseks. Kõik opositsioonierakonnad kordavad nagu ühest suust, et Tallinn võks kasutada hoopis kaasava eealrve põhimõtet.

"Meie ettepanek oli, et üks protsent eelarvest võiks olla kaasav eelarve, täna seda ei ole. Samuti võiks taastada erihuvialakoolide pearaha, see on üks asi, mis on täna ära kaotatud ja neid asju on veelgi," sõnas Vapper.

Linnavolikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni kuuluva Hanno Matto sõnul on ka sotsid välja pakkunud, et Tallinn võiks kaasavat eelarvet kasutada, et linnarahvas saaks otse öelda, kuhu raha panna. "Kahjuks on Keskerakond sellise asja eelarve menetlemisel välistanud," ütles ta.

Sotsiaaldemokraadid jaotavad oma 6000 eurot mitme osapoole vahel - oma osa saavad nii heategevusprogramm "Märka ja aita" kui linnaosade ühistegevused.

Otsus kannab lähenevate valimiste pitserit

Reformierakonna fraktsioon langetab katuseraha ühisotsuse lähipäevil. Nii katuseraha kui kogu Tallinna eelarve kannab järgmise aasta kohalike valimiste pitserit, hindab Reformerakonna fraktsiooni aseesimees Õnne Pillak. "Kui vaatame, kui palju on lindilõikamisi, kui palju on erinevaid objekte, mis esialgu oli planeeritud avada selle aasta sügisel, on lükatud järgmise aasta kevadesse või isegi hiliskevadesse, siis on kõikidel nendel asjadel valimise maik juures," nentis ta.

Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Leonid Mihhailov nõustus, et kindlasti on katuserahas oma osa ka eelseisvatel valimistel.

"Kahtlemata, sest volikogu liikmed on vähem pildis ja näeme, et linnavalitsuse liikmetel on rohkem võimalusi esineda ja oma valijate huve kaitsta. Volikogude liikmed mõnikord jäävad tagaplaanile, sest hääletavad suures saalis küll paljude heade otsuste eest, aga individuaalselt neid vähe tuntakse ja valija ei määratle, et see või teine volinik on otse taga," lausus ta.

Keskfraktsioon on otsustanud, et katuseraha jagamiseks võib moodustada ühiseid rakukesi, samuti võib seda teha individuaalselt.

"Seal on näiteks ettepanekuid nii kultuuri- kui spordivaldkonnas, lasteaedade valvesüsteemide kordategemiseks, pouude istutamiseks, pink ide ülespanemiseks parkidesse ja palju muud," loetles Mihhailov.

Tallinna järgmise aasta eelarvesse parandusettepanekute tegemiseks on aega ülehomme keskpäevani.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni aseesimees Kaarel Tarand ei pea katuseraha jagamist ei riigi ega kohaliku omavalitsuse tasandil õigustatuks. Tema sõnul näitab see, et täitevvõimu ametnikud ostavad endale otsustusõigust parlamendi või volikogu liikmete käest.

"Kui nüüd nendele volitatud esindajatele luuakse mulje, et nad tegelevad millegi tähtsaga, ja neile antakse ainult mingi promill või veelgi väiksem osake rahajagamist, siis on nad oma võimu lootusetult käest andnud ja esimene asi, mida selle niinimetatud katuseraha kontekstis tegema peaks, on see, et parlament ja volikogud nõuaks tagasi täitevvõimu poole pealt õiglase osa sellest eelave tegemisest, sest nemad vastutavad, nemad on seotud mandaadiga, nemad on seotud lubadustega," lausus ta.

EMSL soovitab vabaühendustel katuseraha mitte vastu võtta

Eesti mittetulundusühingute ja sihtasututuste liit (EMSL) teatas esmaspäeval, et soovitab vabaühendustel, kellele riigikogu liikmed katuseraha pakuvad, sellest loobuda.

“Vabakonda on lisaraha kindlasti juurde vaja, aga mitte läbipaistvuse ja võrdsete võimaluste hinnaga,” ütles liidu juhataja Maris Jõgeva.

EMSL põhjendas soovitust sellega, et katuseraha tuleb organisatsioonidele poliitikute subjektiivsetest otsustest riigieelarve teise ja kolmanda lugemise vahel. Sellele ei ole saanud teised organisatsioonid samaväärselt kandideerida ning “toetusega” kaasneb kaudne ootus, et inimesed piirkonnas, kuhu üks või teine poliitik raha tõi, vastavad poliitikule valimistel häältega.

Endine rahandusminister Jürgen Ligi on tunnistanud, et riik rahastab vabaühendusi räpasemalt kui omaenda tegevusi. “Riik teeb katuserahadega küll ka vigade parandust, leitakse raha asjadele, mis on jäänud tegemata, aga on ka päris palju häälte ostmist ja sõpradel on sellele rahale kergem ligipääs,” ütles Ligi mullu vabakonna kärajatel.uudised
ALKO1000 alkoholipood Lätis Valkas Eesti piiri ääres.
Lisapealkiri

Ministeerium hindab alkoholiaktsiisi tegelikuks alalaekumiseks 23 miljonitLisapealkiri

Alkoholiaktsiisi mullusest 55 miljoni euro suurusest alalaekumisest ligikaudu pool ehk 28 miljonit eurot laekus riigile tegelikult 2016. ja 2018. aastal enne aktsiisitõusu soetatud varude tõttu. Piirikaubandusest või tarbimise vähenemisest tulenev alalaekumine oli möödunud aastal ligikaudu 23 miljonit eurot, näitavad rahandusministeeriumi arvutused.

uudised

Ameerika lipp ja Mao Zedongi portree

Tehnikauudised: sinu taskus võib olla Hiina küberrelv ja unustatud teenused

Tehnikamaailmas kütavad endiselt kirgi turvaaugud, mis tekitavad peavalu nii valitsustele, ettevõtetel kui ka tavakasutajatele. Nii ei soovita näiteks USA võimud enam ameeriklastel soetada Hiina päritolu nutiseadmeid, rike Facebooki innovatiivses kaheastmelises autentimissüsteemis "äratas" ellu unustatud SMS-teenused ning Google ei lase enam nii lihtsalt fotot näpata.

Kuperjanovi pataljon harjutas sel nädalal Sirgalas.

Kolonel: et 2. jalaväebrigaad poleks lihtsalt piiritulp, on ressursse juurde vaja

Sel nädalal esitles kaitseministeerium kaitseväe arengukava aastateks 2019-2022, mille kohaselt investeeritakse meie kaitsevõimekusse enam kui 2,2 miljardit eurot. Üks prioriteete on 2. jalaväebrigaadi järeleaitamine tasemele, mis on Tapal asuval 1. jalaväebrigaadil. Kolonel Eero Rebo hinnangul ei ole 2. jalaväebrigaad praegu vaeslapse rollis, kuid vahendeid on juurde vaja.

Järjejutt: kuidas ma Muski auto ära varastasin
err.ee 45. Tartu maratonil
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: