Rõivas lahkub Reformierakonna esimehe kohalt

{{1480934364000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Endine peaminister Taavi Rõivas, kellest saab esmaspäeval riigikogu aseesimees, otsustas uuest aastast loobuda Reformierakonna juhi kohast. Tulevikust rääkides lausus ta, et poliitika ei lõpe Eesti piiriga.

Rõivas teatas oma otsusest erakonnakaaslastele saadetud kirjas. 2014. aasta kevadest erakonda tüüriv Rõivas kirjutas, et teeb alanud nädalal juhatusele ettepaneku kutsuda uue aasta alguses kokku Reformierakonna üldkogu, et valida erakonnale uus esimees ja juhatus.

"See peab olema meeskond, kes viib meid sügisel kohalike valimiste võidule. Olen veendunud, et tugevaid kandidaate jagub ning Reformierakond võidab järgmised valimised juba vähem kui 300 päeva pärast," oli ta optimistlik.

"Ringvaatele" antud intervjuus ei olnud Rõivas nõus väidetega, et tema lahkumise taga on erakonnasisesed manipulatsioonid.

"Ei ole meil mingeid niiditõmbajaid ja manipulatsioone. Nii Kristen Michal, Hanno Pevkur kui teised juhatuse liikmed teadsid juba pikka aega, et kavatsen välja öelda, et ma ei pretendeeri järgmisel erakonna üldkogul jätkama. See ei olnud mingi saladus osa inimeste jaoks, kes erakonnas juhtpositsioonil on," kinnitas ta.

Rääkides oma tulevikuplaanidest, ütles Rõivas, et liiga pikalt ta rahulikuks jääda ei kavatse, sest nii Eesti poliitikas kui rahvusvaheliselt on piisavalt väljakutseid.

"37-aastast kahekordset ekspeaministrit pole Eesti varem näinud, ka Euroopa pole varem näinud. See annab suuri võimalusi juurde ja küllap neid ka elus tekib," lausus endine valitsusjuht. "Arvan, et üldprintsiibina peavad kõik Eesti poliitikas mõtlema selles suunas, et poliitika ei lõpe Eesti piiriga".

Juba novembri lõpus spekuleeriti võimalusega, et Rõivas paneb peagi erakonnajuhi ameti maha. Tema asemel pürgivad esimeheks Kristen Michal ja Hanno Pevkur.

Rõivase kiri:

Head erakonnakaaslased,

Möödunud nädalad on Reformierakonna jaoks olnud rasked - koalitsioonipartnerite kannapööre viis valitsuse kukkumise ning teistsuguste vaadetega koalitsiooni moodustamiseni. Tagantjärele teame, et salakõnelusi selleks peeti juba presidendivalmiste ajal. Tuleb tunnistada, et usaldasime oma partnereid liialt.

Ei ole saladus, et ettepanekuid valitsuse lõhkumiseks tehti ka meile, kuid meie vastus oli ühemõtteline - meie omaenda juhitud valitsust ei lõhu. Nägime toona ja näeme ka nüüd probleemi nii Keskerakonna koostööleppes Venemaa võimuparteiga kui valikulises suhtumises korruptsiooni ja Eesti õiguskorda. Eesti julgeolek ei ole ainult sõjaline kaitsevõime, see on ka otsustajate aated ja ausus nii oma riigi kui iseenda südametunnistuse ees.

Õige pea peale valitsuse vahetumist otsustasin, et soovin erakonna juhtimise järgmisele esimehele üle anda. Olen selle ligi kolme aasta jooksul andnud endast kõik iga jumala päev ja tunnen, et nüüd on õige pühenduda aega ka oma perele. Olen südamest tänulik Teie väga suure toetuse eest kogu selle aja jooksul ning ka kõigile neile, kes on püüdnud mind veenda ümber mõtlema.

Vaatan uhkusega tagasi nii 2 aastale ja 8 kuule, mil mul on olnud au kahte järjestikust Vabariigi Valitsust peaministrina juhtida kui ka Reformierakonna varasematele saavutustele. Need aastad on olnud Eesti jaoks edukad nii inimeste elatustaseme kasvu kui kindlustunde suurenemise poolest. Eesti on saavutanud märksa enam kui paljud meiega sarnase ajalooga riigid.

Ka Reformierakonnal on läinud hästi - oleme võitnud nii Euroopa Parlamendi kui Riigikogu valimised ning hea meel on nentida, et valijad usaldavad meid jätkuvalt kõrgelt. Reedel avaldatud avaliku arvamuse küsitlus näitas, et erakonna toetus on mitu protsenti kõrgem kui enne esimese minu juhitava valitsuse ametisseastumist 2014. aasta varakevadel. See, et meil on jätkuvalt avalikkuse tugev toetus, loob kõik eeldused ka selleks, et väljume opositsiooni-kogemusest õige pea ja veel tugevamana.

Nii nagu valijad ei ole parlamendivalimistel andnud mandaati astemlisele tulumaksule ja reale uutele maksudele. ei ole põhjust neilt sellistele muudatustele toetust eeldada ka nüüd. Reformierakonna ülesanne on pakkuda tugev liberaalne alternatiiv ning juhtida tähelepanu kohtades, kus kursimuutus on Eestile ohtlik. Olen kindel, et saame sellega hästi hakkama.

Kuivõrd minu otsus on kindel, siis ei oleks aus selle elluviimisega liialt venitada. Teen alanud nädalal juhatusele ettepaneku kutsuda aasta alguses kokku Reformierakonna üldkogu, et valida erakonnale uus esimees ja juhatus. See peab olema meeskond, kes viib meid sügisel kohalike valimiste võidule. Olen veendunud, et tugevaid kandidaate jagub ning Reformierakond võidab järgmised valimised juba vähem kui 300 päeva pärast.

Tänutundega,
Taavi Rõivas

Toimetaja: Priit Luts, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: