Partsi kuulanud komisjon toetas tema saamist Euroopa Kontrollikotta ({{commentsTotal}})

{{1480945693000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Euroopa Parlamendi eelarvekontrolli komisjon kuulas esmaspäeval Eesti liikmekandidaati Juhan Partsi, kellel tuli ligi tunni aja jooksul aru anda nii Estonian Airi kui EASi küsimustes ning selgitada, miks saatis Eesti kandidaadiks mehe. Järgnenud salajasel hääletusel sai Partsi kandidatuur kahe kolmandiku liikmete toetuse.

Juhan Parts tunnistas Euroopa Parlamenti saabudes "Aktuaalsele kaamerale", et närv on sees, kuid arvas, et on piisavalt ette valmistunud. "Teemade ring on muidugi üüratu ja võrreldav eksamiga," nentis ta.

Euroopa Parlamendi belglasest raportöör, kes Juhan Partsi küsimusega tegeleb, küsis kohe alustuseks, kuidas põhjendab Parts ebaseaduslikuks kuulutatud riigiabi andmist Estonian Airile. Sellele järgnes küsimus president Toomas Hendrik Ilvese Ärma talu rahaasjade kohta.

Parts selgitas põhjalikult Ärma saaga tagamaid, märkides, et tal on asjast ka isiklik arvamus, ent ta informeerib komisjoni liikmeid ainult faktidest. Pikalt rääkis ta ka Estonian Airi riigiabist ja kinnitas, et tegu ei olnud pettuse ega tahtliku siseturueeskirjade eiramisega.

"Täiuslikke inimesi ei ole, aga audiitor ja ka auditeeritav peavad aru saama, et parem, kui on otsus, kui et neid otsuseid ei ole. Parem on õigeid asju õppida, õppida vigadest, kui üleüldse mitte midagi otsustada. Loomulikult on asju, mis on läinud valesti, ja neid on tulnud parandada, aga see ongi elukogemus," nentis Parts.

Küsimused puudutasid ka Eesti Energiat, mille puhul Parts rõhutas, et kõik investeeringud tehti Eesti energiapoliitika hüvanguks ja Eesti Energia tuleviku garanteerimiseks.

Seljatanud kodused skandaalid, pidi Parts mitmel korral vastama, miks ei pakkunud Eesti valitsus kontrollikotta naiskandidaati. Naljatades ütles ta, et ei kavatse oma sugu muuta, aga mõistab, et sooline tasakaal on tähtis teema.

Ta kinnitas, et kui ta kontrollikoja liikmeks nimetatakse, lahkub ta erakonna eestseisusest ja volikogust ning loobub kõigist nendega seonduvatest kohustustest.

"See on ju elementaarne. Sõltumatus on selle institutsiooni tuumaks ja see peab olema ka kontrollikoja liikme jaoks kõige olulisem," lausus ta.

Pärast Partsi vastuste ära kuulamist ütles europarlamendi sakslasest saadik Ingeborg Grässle, et tal on väga hea meel, et ta Partsi kuulas: "Arvasin alati, et Saksa poliitika on keeruline, aga tundub, et Eesti poliitika on veel keerulisem".

Partsi toetas 15, vastu oli viis liiget

Eelarvekomisjoni salajasel hääletusel toetas Partsi saamist kontrollikoja liikmeks 15 saadikut, vastu oli viis ja erapooletuid üks.

Parts ütles pärast komisjoni ees aru andmist, et kuulamine oli üsna intensiivne. "Lõpuks sain soojaks," märkis ta.

Enne esmaspäevast suulist "eksamit" komisjoni ees andis Parts vastuseid kirjalikult esitatud küsimustele.

Nüüd lahutab teda uuest töökohast Luksemburgis kaks üsna formaalset otsust. Kõigepealt peab kandidatuuri heaks kiitma europarlamendi täiskogu ja see istung toimub järgmisel nädalal Strasbourg'is, seejärel peavad selle heaks kiitma Euroopa Liidu valitsused ja seal ei paista Partsil suuri takistusi olevat.

Partsi esitas eelmine valitsus kontrollikoja liikme kandidaadiks oktoobri algul pärast seda, kui eelmine Eesti esindaja Kersti Kaljulaid oli valitud Eesti presidendiks.  

 

Toimetaja: Karin Koppel, Johannes TrallaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: