Uuring: Läänemere piirkonna riigid peavad Brexiti-järgses julgeolekuolukorras koonduma ({{commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Läänemere ümbruse riigid peavad koonduma, et Brexiti-järgses julgeolekuolukorras oma huve maksma panna, leidsid Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadurid oma uuringus "Brexit ja Läänemere julgeolek".

Uuringu hinnangul jääb Euroopa Liit Suurbritannia eemaldumisega ilma tähtsast julgeoleku panustajast ja visionäärist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kaitseuuringute Keskuse autorid küsitlesid kümneid otsustajaid ning arvamusliidreid üheksas riigis ja lugesid artikleid. Keegi ei oska ennustada, kuid kõik pelgavad Brexiti tõsiseid tagajärgi ja võimalikku jätku.

"Brexit polnud iseenesest sündmus vaid üks haigusnähtusid. See haigus pole kindlasti veel ravitud. Kas tulemas on veel "Brexiteid", seda saame näha. Seda ei saa ennustada," kommenteeris kaasautor Tony Lawrence.

Euroopa Liit ilma Suurbritanniata on nagu talu ilma traktorita, mille pereisa pärast lahutust kaasa viib. Tony Lawrence ütles, et see võrdlus pole päris õige - Euroopa Liidus peab kaitsepoliitikas iga pereliige ka ise oma julgeoleku eest vastutama, mitte ainult isale lootma.

"Suurbritannia lahkub, seega ei pruugi Briti võimekused enam Euroopa Liidul käepärast olla. Kuid see ei tähenda, et Suurbritannia petaks Euroopa Liitu või varastaks midagi," rõhutas Lawrence.

Suurbritannia minekuga tekivad suured lüngad - nii kaitse-eelarve kujundamisel, globaalse nägemise oskuses kui senise ühenduslüli kadumises Ameerika Ühendriikidega. Euroopa ühist julgeoleku- ja kaitsepoliitikat võidakse kasutada NATO asendamiseks või dubleerimiseks, suunatakse pilk pigem Lõuna-Euroopasse.

Et fookus siinselt regioonilt ära ei kanduks, tuleb Läänemere ümber hakata koos tööle.

"Suurbritannia on olnud selles valdkonnas juhi rollis. Olles väljas ei saa Suurbritannia enam juhtida. Riigid, mida teie nimetasite, peavad koonduma, et neid kuulda oleks. Siiani olete Suurbritannia pintsakuhõlmast kinni hoidnud," märkis Lawrence.

Kui autorid inimesi küsitlesid, valitses ärevus seoses USA presidendivalmistega. Nüüd on need selja taga.

"Kui USA ennast NATO-st tagasi tõmbab ja toimub Brexit, siis ei ole tulevikku ei NATO-l ega Euroopa Liidul. Mis jätab EL-i julgeolekuvaakumisse ja kahepoolsete ja mitmepoolsete suhete valda," nentis kaasautor Riina Kaljurand.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: