Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Repinski astub maaeluministri ametist tagasi

{{1481035059000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Maaeluminister Martin Repinski esitas teisipäeval peaminister Jüri Ratasele avalduse tagasi astumiseks ministri ametist.

Keskerakonna juhatus arutas esmaspäeva õhtul maaeluminister Repinski ametis jätkamist, kuid otsusele ei jõudnud ning arutelu oli kavas jätkata teisipäeva õhtul.

Eesti Ekspress kirjutas üle-eelmisel nädalal, et Repinskile kuuluva Konju mahetalu kitsejuustu müüakse kõikjal Eestis, samas on osa sellest tellitud Hollandi ettevõttelt De Molkerei. Repinski ise kinnitas, et Eesti poodides Hollandist pärit juustust tehtud Konju farmi tooteid ei ole ning mingit pettust ta ei tunnistanud.

Reedel selgus, et maaeluminister Martin Repinski on Ida-Viru maakohtult saanud alaealisena kelmuse katse eest tingimisi vanglakaristuse.

ERR-i käsutuses oleva kohtuotsuse kohaselt mõistis Ida-Viru maakohus Repinski 2002. aasta 12. augustil lihtmenetluse kokkuleppega süüdi kelmuse katses ja karistas teda tingimisi kolme kuu pikkuse vangistusega üheaastase katseajaga. Repinski sõnul on tal juhtunu pärast siiralt kahju.

Keskerakonnas on mitteametlikult räägitud ka uuest võimalikust maaeluministrist, nimetatud on Tarmo Tamme, Erki Savisaart ja Kersti Sarapuud. Keskerakonna juhatus koguneb teisipäeval kell 20.

Reps: Keskerakonna juhatus pidas Repisnki taandumist õigeks

Keskerakonna aseesimehe Mailis Repsi sõnul ei ole veel nimeliselt arutatud, kellest võiks järgmine maaeluminister saada. See peaks tema sõnul selguma, kas selle nädala lõpuks või järgmise nädalal alguseks.

"Juhatus võttis teadmiseks Martin Repinski otsuse ja väga selgelt väljendas oma toetust, et tegemist oli õige otsusega. Inimene tegi seda erakonnast ja riigist tulenevalt, sest valdkond vajab edendamist ja kõik need erinevad teemad tema isiku ümber takistasid seda," kommenteeris Reps "Aktuaalse kaamera" vahendusel.

"Antud juhul ei olnud küsimus taustas. Ega me ettevõtte tegevustesse loomulikult ei osanud sellise tuhinaga sisse minna. Meie lähtusime inimesest, kes on olnud edukas, kes on saanud tunnustust nii presidendiprouadelt kui eelnevatelt põllumajandusministritelt. Loomulikult me kõik eeldasime, et tegemist on väga vahva inimesega ja ka täna leiame, et kitsekasvanduse edendajana on ta väärikas põllumeeste ridades. Aga see, et tal ettevõtjana on tekkinud võlad ja teatud sellised erinevad hägusad vastused andsid veelkord sellist võimendust juurde. Me kindlasti ei süüdista teda," rääkis Reps.

Martin Repinski pöördumine avalikkusele täismahus:

Olen otsustanud maaeluministri ametikohalt tagasi astuda, et tuua oma erakond ja peaminister tule alt välja. On selge, et minu ettevõtlustegevusest ja varasemast elust on jäänud lahtisi otsi, mis tuleb kokku sõlmida. Ministritöö seda kindlasti ei võimalda, selles tuleb sajaprotsendiliselt keskenduda Eesti maaelu ja põllumajanduse võimalustele ja muredele. Seetõttu lahkun maaeluministri ametist ja jätkan tööd Riigikogu liikmena. Teen korda oma taluga seotud asjad, et saaksin selle igapäevase juhtimise korrektselt üle anda.

Uue valitsuse koalitsioonileppes on väga palju häid uudiseid maaelu ja põllumajanduse valdkonnas. See koalitsioon on üle pika aja selline, mis tõesti mõtleb maaelu peale ning näeb, mis maal tegelikult toimub. Top-up toetused, kriisiabi toetus, kohaliku toidu tootmise edendamine ja ekspordi arendamine on need märksõnad, mille uus koalitsioon maaelu aitamiseks ellu viib.

Minu poolt käivitatud bürokraatia vähendamine ja toetuste väljamaksmise kiirendamine ei peatu ka järgmise maaeluministri ametiajal. Olen kindel, et uus minister, kes Keskerakonna poolt tuleb, võtab selle alustatu elluviimise üle ja ka mina toetan kõigiti sujuvat asjade üle andmist maaeluministeeriumis. Sest valdkond on ministrist tähtsam.

Erakond ja kõik erakonnakaaslased on mind kõigiti toetanud. Keskerakonnal on väga suur potentsiaal olla juhtiv poliitiline jõud ka väljaspool suuri keskuseid ja põllumeeste seas. Keskerakonna maaelu poliitikat hinnatakse kõrgelt. Ja mina asun toetama selle ellu viimist Riigikogus. Minu ametisse nimetamine näitab, et Keskerakond tõesti suhtub erinevatest rahvustest eestimaalastesse võrdselt. Võin kõigile Keskerakonna valijatele kinnitada, et see Keskerakonna poliitika ei ole muutunud ega muutu. Esindan jätkuvalt oma valijaid Eesti Vabariigi Riigikogus, kus saame valitsuse juhtiverakonnana Ida-Virumaa inimeste jaoks väga palju ära teha. Olgem ausad, seni on tegemist olnud unustatud piirkonnaga Reformierakonna juhitud parempoolsete valitsuste jaoks.

Tunnustan ühemõtteliselt peaminister Jüri Ratast, kes on mind toetanud. Jüri Ratas on Eestile väga hea peaminister ning ma vabandan, et olen ta tule alla pannud. Lahkun ka selle pärast, et peaminister saaks täielikult keskenduda valitsuse juhtimisele. Peaminister ei ole andnud mulle korraldust ametist lahkumiseks, teen seda ise omal soovil ja tõekspidamisel.

Kindlasti võidakse eilse Keskerakonna juhatuse koosoleku osas rääkida erinevaid versioone, kuid võin kinnitada, et tegemist oli konstruktiivse aruteluga, kus siiralt ja heatahtlikult otsiti lahendusi, mis oleks Eestile ja Keskerakonnale parim. Mitmed juhatuse liikmed andsid mulle nõu erakonna kaitseks tagasi astuda ning loomulikult võtsin oma otsuse tegemisel seda arvesse. Ma tänan erakonna juhatust, et sain tagasi astumise otsuse ise langetada.

Mis puudutab ajakirjanikke, siis on üksikuid, kes oleks võinud olla allikakriitilisemad, kuid mul ei ole Eesti ajakirjandusele tervikuna etteheiteid. Ajakirjanikud on teinud oma tööd ja täitnud oma kohust.

Tänan kogu südamest põllumehi, maaeluga seotud inimesi ja ühendusi ning kõiki poolehoidjaid, kes on mulle toetust avaldanud. Meil tekkis lühikese aja jooksul tihe ja meeldiv koostöö, mis andis mulle jõudu ja eneseusku, et oleme maaelu edasiviimisega õigel teel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: