NATO välisministrid kiitsid heaks üle 40 ettepaneku koostööst EL-iga ({{commentsTotal}})

NATO liikmesriikide lipud Brüsselis.
NATO liikmesriikide lipud Brüsselis. Autor/allikas: Yves Herman/Reuters/Scanpix

NATO välisministrid kiitsid teisipäeval heaks üle 40 ettepaneku koostöö tõhustamisest Euroopa Liiduga.

EL-i välispoliitikajuhi Federica Mogherini juuresolekul heakskiidetud ettepanekute seas on koostöö hoogustamine küberjulgeoleku ja mereväeoperatsioonide alal ning naaberriikide kaitsevõime tõstmise valdkonnas.

Veerand 42-st ettepanekust keskendub niinimetatud hübriidohtudele, nagu propaganda, poliitiline ja majanduslik sekkumine või regulaarvägede sõdurite kasutamine eraldusmärkideta omakaitseväelastena, nagu Venemaa tegi Ukrainas.

Lisaks soovitakse paremini koordineerida NATO ja EL-i tegevust kriisidele reageerimisel ning analüüsida vajadust viia läbi ühiseid ja koordineeritud sõjaväeõppusi.

"Täna märgime pöördepunkti jõupingutustes luua omavaheline koostöö," ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg Brüsselis NATO välisministrite kahepäevasel kohtumisel ajakirjanikele.

Briti välisminister Boris Johnson sõnas, et on hea, kui riigid räägivad teistest formaatidest julgeoleku- ja kaitsesfääris, ent see ei tohiks NATO-t kahjustada.

Stoltenbergi sõnul on EL-i ja NATO vahelise koostöö tugevdamine parim viis reageerida kahtlustele atlandiüleste sidemete tuleviku suhtes.

Mure, et Washingtoni ligi 70 aastat kestnud kaitsetagatised Euroopale ei pruugi enam kehtida, tekkis seoses USA presidendiks valitud Donald Trumpi kampaaniaaegse kommentaariga, et ta mõtleks põhjalikult järele, enne kui aitaks NATO liitlasi, kes ei maksa oma osa kaitsekulutustest.

"Atlandiüleste sidemete tugevuse kohta on hakatud küsimusi esitama," ütles Stoltenberg.

"Minu arvates on parim viis neile küsimustele vastamiseks NATO-EL-i koostöö tihendamine," sõnas peasekretär.

Stoltenberg ütles novembris pärast telefonivestlust Trumpiga, et on "täiesti veendunud" viimase pühendumises NATO ja Euroopa julgeolekule.

NATO 28 liikmesriigist 22 kuuluvad ka EL-i.

Kerry: USA juhtkonnavahetus ei mõjuta panustamist NATO-sse

USA jätkab vankumatult panustamist NATO-sse, seda hoolimata peatsest juhtkonnavahetusest Ühendriikides, ütles ametistlahkuv välisminister John Kerry teisipäeval Brüsselis.

"Administratsiooni muutumine ei muuda USA vankumatut panustamist meie NATO-kohustustesse," ütles Kerry oma viimasel kohtumisel NATO välisministritega.

"USA pühendumus NATO-le ja artikkel viiele on poliitikaülene," sõnas ta, viidates NATO kollektiivkaitse tuumpõhimõttele, mille kohaselt on rünnak ühe liikmesriigi vastu rünnak kogu alliansile.

Mure, et Washingtoni ligi 70 aastat kestnud kaitsetagatised Euroopale ei pruugi enam kehtida, tekkis seoses USA presidendiks valitud Donald Trumpi kampaaniaaegse kommentaariga, et ta mõtleks põhjalikult järele, enne kui aitaks NATO liitlasi, kes ei maksa oma osa kaitsekulutustest.

Kerry kinnitas, et nii kongress kui ka Trumpi administratsioon jätkavad NATO toetamist. "Ma olen täiesti kindel, et järgmine valitsus ja kongress on selles ühtsed," lausus ta.

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: