Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

5 uudist, mida täna hommikul teada

Hommikune uudistekokkuvõte
Hommikune uudistekokkuvõte Autor/allikas: ERR

Head uue nädala algust! Siin on uudised, millega ERR tööpäeva alustas ja millega end kiirelt algavaks päevaks kurssi viia.

Riigihalduse minister Korb: KOV-id, kiirustage ühinemisega

Üle Eesti toimuvad praegu umbes 140 valla ja linna vahel liitumisläbirääkimised 40-s piirkonnas. Riigihalduse minister Mihhail Korb kutsub omavalitsusi kavandatud ühinemistega veel sel aastal ise lõpuni minema, et mitte jääda valitsuse algatatud ühinemiste vooru, kus tingimused on ühinejate jaoks ebasoodsamad.

Läbirääkimistes ei osale kümmekond valda üle Eestis, mitte mingit seisukohta pole liitumisläbirääkimiste suhtes võtnud Pala ja Tähtvere vald. Seaduse järgi tuleb volikogude endi algatatud ühinemised lõpule viia selle aasta lõpuks. Üle Eesti toimuvatel ühinemisläbirääkimistel on kümmekond piirkonda oma ühinemisotsused juba langetanud.

Eestis on praegu 213 omavalitsust, ilmselt väheneb see arv käsilolevate ühinemiste tulemusena kuni kolm korda.

Savisaare kaasus lekkis meediasse - kas keegi peaks vastutama?

Peaprokurör Lavly Perling läheb täna riigikogu õiguskomisjoni palvel parlamenti komisjoni istungile. Arutatakse, kas see, et Postimees ja Eesti Päevaleht avaldasid Savisaare kriminaalmenetluse raames kogutud tõendeid, võimaldab ikka õiglast kohtupidamist. Prokuratuuri materjalid on piiratud juurdepääsuga, seetõttu kaheldakse, kas on üldse seaduspärane neid avaldada.

Komisjon tahab koos peaprokuröriga kaaluda, kas selliste juhtumite ärahoidmiseks tulevikus oleks vaja algatada seadusemuudatusi. Komisjon on kaalunud ka justiitsministri poole pöördumist küsimusega, kas andmelekke puhul oleks vaja algatada sisejuurdlus.

Madalapalgaliste maksuerisus piirab osalise tööajaga inimeste võimalusi

Madalapalgaliste tagasimakse regulatsioonis esineb kitsaskohti - nimelt võivad praeguse sõnastuse järgi mõned tagasimaksele kvalifitseeruvad inimesed sellest ilma jääda, vahendas Jane Saluorg ERR-i raadiouudistes.

Eelmisel kevadel kiitis valitsus heaks seaduseelnõu, mille järgi hakkavad inimesed, kes teenivad vähem kui 7817 eurot aastas tulumaksu tagasi saama. Esimest korda tehakse tagasimaksed 2017. aasta mais, toetudes käesoleva aasta andmetele.

Mõned päevad tagasi pöördus aga õiguskantsler riigikogu sotsiaalkomisjoni poole, sest seaduse praeguse sõnastuse järgi jääksid tagasimaksest ilma osaajaga töötavad vähenenud töövõimega isikud.

Õiguskantsleri nõunik Kärt Mulleri sõnul saab seadust paindlikumalt tõlgendada. Näiteks nii, et tulumaksu tagastuse saavad ka riigiasutustest töötavad inimesed, kuid ka sel juhul jääksid tagastusest ilma näiteks ülikoolides, KOV-ides ja töötukassas osaajaga töötavad vähenenud töövõimega isikud. Samuti on probleem selles, maksu- ja tolliamet otsustab tagasimakse ainult maksudeklaratsioonides olevate andmete põhjal.

Mulleri sõnul tuleb olukorra lahendamiseks seadust muuta nii, et kõik osaajaga töötavad vähenenud töövõimega inimesed saaksid tagasimakse, sõltumata sellest, kas nad töötavad era-või avalikus sektoris. Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Helmen Kütt sõnas, et õiguskantsleri tähelepanekute peale kutsuti koheselt kokku koosolek, mis toimub täna. Ka Maksu- ja Tolliameti pressiesindaja Mailin Aasmäe sõnas, et amet on valmis olukorda kommenteerima peale tänast arutelu. 

Vene häkkerid sekkusid Saksa sisevalimistesse

Saksamaa peab eelseisvate valimiste eel tõenäoliseks, et sagenevad ka küberrünnakute saksamaa institutsioonide suunas.

Saksamaa parlamendi, Bundestagi, andmebaasi ründasid mullu Vene häkkerid, kes hiljem murdsid sisse ka USA Demokraatliku Partei serverisse, kirjutas Frankfurter Allgemeine.

Ajalehe pühapäevalisas tsiteeritakse kõrgetasemelist luuretöötajat, kes peab just Vene häkkerite rünnakut Bundestagi serverile ülimalt tõenäoseks.

Ühe minuti loeng: milleks meile tühermaad?

Kuigi linnades laiuvad tühermaad ei pruugi olla alati kõige kenam vaatepilt, pakuvad need elusorganismidele mitmekesiseid elupaiku ning kannavad teavet ökoloogilisest, kultuurilisest, ja sotsiaalsest minevikust, leiab TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituudi geoökoloogia professor Tiiu Koff.

Tänane ilm: idas lumine, läänes selgem, mõned miinuskraadid

Pilves selgimistega ilm. Kohati sajab lund ja lörtsi. Saju võimalus on suurem Ida-Eestis. Puhub loode- ja läänetuul 5-12, rannikul puhanguti 16 m/s. Õhutemperatuur on -1..-6, õhtupoolikul rannikul kohati 0..+1°C.

Allikas: Ilmateenistus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: