Inimeste evakueerimine Aleppo lahingute eest viibib, käib tulistamine ning sotsiaalmeedias levivad meeleheitlikud postitused ({{commentsTotal}})

{{1481705365000 | amCalendar}}

Teisipäeval kokku lepitud mässuliste ja tsiviilisikute evakueerimine Aleppo idaosast polnud kolmapeva hommikuks veel alanud, teatasid mitmed uudisteagentuurid. Viivituse täpne põhjus on hetkel veel ebaselge. Erinevate allikate sõnul on päeva jooksul sõjategevus linna idaosas uuesti valla pääsenud.

Evakuatsioon endiselt mässuliste käes olevast Aleppo osast pidi algama kolmapäeva hommikul kell viis, kuid seda pole juhtunud. Süüria valitsuse ja mässuliste relvarahu, mida vahendasid Türgi ja Venemaa, näeb ette, et mässulistel ja tsiviilisikutel lubatakse liikuda mässuliste käes olevatele aladele, vahendavad Reuters, AFP, Yle, BBC, "Aktuaalne kaamera" jt.

Reutersile rääkis üks pealtnägijatest, et nägi hommikul 20 tühja bussi, mis linnast välja viiva tee juures inimesi ootasid. Kedagi aga ei tulnud.

Väidetavalt on bussid saadetud Süüria valitsuse poolt.

Mässuliste telekanali teatel lükati evakuatsioon siiski kõigest neljapäevale edasi.

Üks opositsiooni esindajatest ütles, et inimeste lahkumist takistavad Süüria valitsusvägesid toetavad šiiitidest võitlejad. Samuti on selles tegevuses süüdistatud Iraanist saadetud üksusi. Lisaks on esitatud väiteid, et Süüria valitsus nõuab vastutasuks seda, et asulatest, mis on mässuliste poolt ümber piiratud, lastaks minna valitsusvägede haavatud sõduritel ja tsiviilisikutel.

Hiljem kinnitasid opositsioonivõitlejad, et evakuatsioonilepe on taas jõus ning viimasest Aleppo idaosas mässuliste käes olevast piirkonnast hakatakse inimesi evakueerima lähitundidel. Venemaa, kes aitas eelmist evakuatsioonilepet vahendada, pole seda kinnitanud.

Kaks mässuliste esindajat ütlesid varem, et hoolimata evakueerimist puudutavast viivitusest on relvarahu püsinud. Hiljem on siiski teatatud ka valitsusvägede poolsest tulistamisest, sealhulgas raskerelvadest, Venemaa omakorda väitis, et tulistamist alustasid mässulised.

Venemaa kaitseministeeriumi teatel üritasid mässulised hommikul rindejoonest läbi murda ja nad olevat tulistanud ka üht evakuatsioonivoori. Vabatahtlike kodanikekaitsjate ehk nn Valgete Kiivrite teatel sai valitsusvägede rünnakus surma 40 inimest, Süüria valitsuse andmeil aga hukkus mässuliste tules kuus inimest.

Süüria inimõiguste vaatluskeskus teatas aga kolmapäeva päeval, et tulistamine on juba väga intensiivne. Teatatud on ka õhurünnakutest.

"Kokkupõrked on väga vägivaldsed ja pommitamine väga tugev... tundub, nagu oleks kogu [relvarahu] läbi saanud," kommenteeris Suurbritannia taustaga keskuse esindaja Rami Abdulrahman.

"Ida-Aleppo haiglaid rünnatakse vahet pidamata kurjal eesmärgil, jätta inimesed sõja kõige raskemail hetkil arstiabist ilma," ütles Piirideta Arstide direktor Hispaanias Joan Tubau.

ÜRO on nõudnud, et nende esindajatele tagataks juurdepääs evakueerimise jälgimiseks. Eriesindaja Staffan de Mistura andmeil viibib sõjakoldes endiselt 50 000 inimest, kellest vaid 1500 on mässuliste võitlejad. 

Venemaa kinnitab, et mässuliste vastupanu lõppeb lähipäevil. Seda, et terve Aleppo on juba valitsusvägede ja nende liitlaste käes, enam ei väideta.

"Ma eeldan, et mässulised lõpetavad vastupanu järgmise 2-3 päeva jooksul ning kui väiksem osa neist alla ei anna, on see nende enda otsus," sõnas Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Mässulised alustasid vasturünnakuid

Süüria mässuliste esindaja teatas kolmapäeval, et alustasid vasturünnakuid valitsusvägede vastu.

Rühmituse Fastaqim liige Zakaria Malahifji ütles Reutersile, et tema liitlased alustasid sõjategevust oma viimastelt aladelt.

Organisatsioon Süüria Inimõiguste Vaatleja ja pealtnägijad ütlesid, et mässulised korraldasid Aleppo vanalinna lähistel autopommirünnaku.

Iraan õnnitles Assadit

Iraani president Hassan Rouhani õnnitles Süüria presidenti Bashar al-Assadit võidu puhul "Aleppo vabastamisel", teatas Süüria presidendi kantselei Twitteris.

Rouhani ütles, et tegemist on "olulise sammuga terrorismi minemapühkimisel Süürias".

Iraan on Damaskuse liitlane.

ÜRO hinnangul on Aleppo idaosa pommitamine sõjakuritegu

ÜRO inimõiguste juhi Zeid Raad al-Husseini sõnul on Aleppo idaosa pommitamine tõenäoliselt sõjakuritegu.

Ta märkis, et Süüria valitsuse ja tema liitlaste rünnakud allesjäänud mässuliste aladele rikuvad ilmselt rahvusvahelisi seaduseid.

ÜRO esindaja ütles, et Süüria valitsusel on selge vastutus selleks, et tagada süürlaste turvalisus.

"Viis, kuidas selle relvarahu kokkuleppega lehvitati selle läbipekstud ja ümber piiratud rahva ees, andes neile lootust, et nad tõepoolest võivad näha uut päeva, kuid seejärel vaid pool päeva hiljem see neilt ära võtta, on samuti äärmiselt õel," ütles ta pressiteates.

BBC andmetel kasutavad Lääne jõud satelliite ja mehitamata õhusõidukeid, et koguda tõendeid võimalike sõjakuritegude kohta Aleppos ja mujal Süürias.

ÜRO: Süüria valitsusväed on hukanud Ida-Aleppos tsiviilisikuid

ÜRO teatas teisipäeval, et Süüria valitsusvägede võitlejad on sisenenud Ida-Aleppos inimeste kodudesse ning hukanud lahingute eest peitunud tsiviilisikuid. ÜRO teatel on hukkamiste käigus ohvriks langenud nii naisi kui ka lapsi.

ÜRO väitel on neil kindlad tõendid vähemalt 82 tsiviilisiku hukkamisest Süüria valitsusvägede poolt. ÜRO kõneisiku Rupert Colville'i hinnangul on Bashar al-Assadile lojaalsed väeosad hüljanud inimlikkuse.

Opositsiooniaktivistide väitel on valitsusväed pidanud kinni rohkem kui 6000 meest ja poissi, kelle saatuse kohta pole neil midagi teada.

Sotsiaalmeedias on levimas aga opositsiooni aladel elavate inimeste positused, kus nad maailmaga hüvasti jätavad ning paluvad, et neid aidataks või vähemalt peetaks meeles nendele osaks saanud kannatusi.

Mässulised, kes on suutnud Ida-Aleppot enda kontrolli all hoida viimased neli aastat, on kaotamas viimaseid positsioone Aleppos. Süüria valitsusvägede väitel on nende kontrolli all 98 protsenti Aleppost.

Venemaa: Aleppo lahingud on lõppenud

Sõjategevus Aleppo idaosas on lõppenud, ütles teisipäeval Venemaa saadik ÜRO-s Vitali Tšurkin.

Ta kinnitas, et Süüria valitsusväed on taastanud kontrolli viimaste piirkondade üle Aleppos. Kui see teade saab kinnitust, tähendab see enam kui neli aastat kestnud lahingute lõppu.

"Tuginedes viimasele informatsioonile, mille me saime viimase tunni jooksul, on sõjaline tegevus Ida-Aleppos lõppenud," ütles Tšurkin ÜRO julgeolekunõukogu erakorralisel istungil.

USA esindaja Samantha Power aga kritiseeris teravalt Venemaa tegevust ning küsis kolleeg Tšurkinilt, kas viimasel pole üldse mingit võimet häbi tunda. 

Mässuliste Aleppost lahkumises jõuti kokkuleppele teisipäeval

Venemaa saadik ÜRO-s Vitali Tšurkin ütles teisipäeval, et jõutud on kokkuleppele selles, et mässulised saavad lahkuda Aleppo idaosast.

"Minu viimase info kohaselt on tõepoolest jõutud kokkuleppele, et võitlejad lahkuvad linnast," ütles Tšurkin ajakirjanikele.

Ka mässulised kinnitasid seda. Rühmituse Jabha Shamiya esindaja sõnul lahkub esimene grupp inimesi juba lähitundidel, kui vahepeal midagi uut ei juhtu.

Ta sõnas, et inimesed lahkuvad mässuliste aladelt Aleppo lääneossa ning esmalt lahkuvad ilmselt haavatud.

Tema sõnul lahkub arvatavalt enamik umbes 50 000 inimesest, kes jätkuvalt Aleppo mässuliste aladel on.

Aleppo kohaliku nõukogu presidendi sõnul hõlmab kokkulepe nii tsiviilelanike kui ka mässuliste evakueerimist linnast.

Türgi valitsuse allikas ütles, et nii tsiviilelanikud kui ka mässulised, kes soovivad Aleppost lahkuda, viiakse bussidega Idlibi.

ÜRO peasekretär kutsus Süüriat ning selle liitlasi Venemaad ja Iraani üles lubama siiani linna jäänud tsiviilelanikel põgeneda.

Tšurkini sõnul ei kehti aga evakuatsiooni kokkulepe tsiviilelanikele, kuna selleks pole enam vajadust. "Nüüd läheb see Süüria valitsuse kontrolli alla, nii et ülejäänud tsiviilelanikel pole vajadust lahkuda. Humanitaarabi korraldamine on samuti kokku lepitud. Meie sõjaväelased, kes seal on, ei ole täheldanud ühtki rahvusvahelise
humanitaarabiseaduse rikkumist," ütles ta.

"Kokkulepe on mässuliste lahkumise kohta. Tsiviilelanikud võivad jääda, võivad minna turvalistesse kohtadesse, nad võivad kasutada ära humanitaarabi, mis on korraldatud. Keegi ei tee tsiviilelanikele halba," lisas Tšurkin.

ÜRO hinnangul võib Aleppo veresaun juhtuda ka mujal

ÜRO inimõiguste juht Zeid Ra'ad al Husseini sõnul peaks rahvusvaheline kogukond nõudma Süürialt luba jälgida seda, kuidas Aleppo idaosast põgenevaid inimesi koheldakse.

Zeid hoiatas, et ka teistes mässuliste käes olevates linnades elavaid inimesi võib tabada samasugune saatus.

"Aleppo purustamine, selle mõõtmatult hirmuäratav mõju inimestele, verevalamine, põhjendamatu meeste, naiste ja laste tapmine, hävitustöö - ja me ei ole lähedalgi selle julma konflikti lõpule," ütles Zeid pressiteates.

"See, mis toimub Aleppos, võib korduda Doumas, Raqqas, Idlibis. Me ei saa lubada sellel jätkuda," lisas ta.

Türgi: tsiviilelanike veresaun Aleppos on kohutav

Türgi ütles teisipäeval, et tsiviilelanike tapmine Süüria režiimi ja selle toetajate poolt Ida-Aleppos on hirmutav.

Ankara sõnul rikuvad need teod tõsiselt rahvusvahelisi inimõiguste reegleid.

Türgi välisministeerium kutsus üles koheselt rünnakuid lõpetama ja võimaldama tsiviilelanike turvalist evakueerimist Ida-Aleppost.

Ministeeriumi hinnangul ei anna Süüria režiim Aleppost lahkuda soovivatele inimestele mingit võimalust ning valitsusvägede tegevust võib nimetada massihukkamisteks.

Türgi lisas, et on sügavalt mures, et kümneid tuhandeid tsiviilelanikke, kes on lõksus kahes Aleppo linnaosas, kus on ka opositsioonivõitlejad, võib tabada sama saatus.

Türgi süvendab kõnelusi Venemaaga

Türgi välisminister Mevlut Cavusoglu ütles, et süvendab Aleppos toimuva üle läbirääkimisi Venemaa ja teiste riikidega.

Tema sõnul on vaja kiiresti kehtestada relvarahu, et võimaldada tsiviilelanikel linnast lahkuda.

Cavusoglu kinnitas, et kavas on kohtumine Vene ja Türgi ametnike vahel, kuid tema sõnul on tegemist ühega paljudest sellistest kohtumistest Türgi ja rahvusvahelise kogukonna vahel.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Naeluudised
ALKO1000 alkoholipood Lätis Valkas Eesti piiri ääres.
Lisapealkiri

Ministeerium hindab alkoholiaktsiisi tegelikuks alalaekumiseks 23 miljonitLisapealkiri

Alkoholiaktsiisi mullusest 55 miljoni euro suurusest alalaekumisest ligikaudu pool ehk 28 miljonit eurot laekus riigile tegelikult 2016. ja 2018. aastal enne aktsiisitõusu soetatud varude tõttu. Piirikaubandusest või tarbimise vähenemisest tulenev alalaekumine oli möödunud aastal ligikaudu 23 miljonit eurot, näitavad rahandusministeeriumi arvutused.

uudised

Ameerika lipp ja Mao Zedongi portree

Tehnikauudised: sinu taskus võib olla Hiina küberrelv ja unustatud teenused

Tehnikamaailmas kütavad endiselt kirgi turvaaugud, mis tekitavad peavalu nii valitsustele, ettevõtetel kui ka tavakasutajatele. Nii ei soovita näiteks USA võimud enam ameeriklastel soetada Hiina päritolu nutiseadmeid, rike Facebooki innovatiivses kaheastmelises autentimissüsteemis "äratas" ellu unustatud SMS-teenused ning Google ei lase enam nii lihtsalt fotot näpata.

Kuperjanovi pataljon harjutas sel nädalal Sirgalas.

Kolonel: et 2. jalaväebrigaad poleks lihtsalt piiritulp, on ressursse juurde vaja

Sel nädalal esitles kaitseministeerium kaitseväe arengukava aastateks 2019-2022, mille kohaselt investeeritakse meie kaitsevõimekusse enam kui 2,2 miljardit eurot. Üks prioriteete on 2. jalaväebrigaadi järeleaitamine tasemele, mis on Tapal asuval 1. jalaväebrigaadil. Kolonel Eero Rebo hinnangul ei ole 2. jalaväebrigaad praegu vaeslapse rollis, kuid vahendeid on juurde vaja.

Järjejutt: kuidas ma Muski auto ära varastasin
err.ee 45. Tartu maratonil
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: