Fotod: Ida-Aleppost alustati inimeste evakueerimist, osa on jõudnud juba ülestõusnute aladele

{{1481797678000 | amCalendar}}

Esimesed tsiviilisikud mässuliste kontrolli all olevatest Aleppo piirkondadest on evakueeritud ülestõusnute aladele linnast läänes, teatasid kohalikud allikad ja vabaühendus.

"Punase Poolkuu sõidukid vigastatutega on kohale jõudnud ning nad toimetatakse lähedalasuvatesse haiglatesse," sõnas vigasaanute evakueerimist koordineeriva arstide ja vabatahtlike grupi juht Ahmad al-Dbis.

Ta andis intervjuu AFP-le opositsiooni kontrolli all oleva Khan Al-Aassali linna lähistel, viie kilomeetri kaugusel Aleppost.

Vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus on evakueeritute saabumist kinnitanud.

Kiirabiautod ja bussid esimeste evakueeritavatega Aleppo viimaselt mässuliste alalt lahkusid neljapäeval linnast, teatas AFP korrespondent sündmuspaigalt.

Umbes kahekümnest autost ja bussis koosnev konvoi väljus aeglaselt Al-Amiriyah' linnaosast ja sisenes valitsusvägede valduses olevasse Ramussasse, kus suunduti edasi Aleppo provintsi lääneosa ülestõusnute alale.

"Enamik" Aleppost evakueeritud tsiviilelanikke toimetatakse Süüria loodeosas asuvasse opositsiooni tugipunkti Idlibi provintsi, sõnas ÜRO Süüria humanitaarabimeeskonna juht Jan Egeland Genfis.

"Konvoi saabumisel naaseb see (Alepposse) ja võtab uued inimesed peale ning jätkab samamoodi," ütles Rahvusvahelise Punase Risti Komitee (ICRC) esindaja Ingy Sedky.

Sedky sõnul oli esimeses konvois 13 kiirabiautot ja 20 bussi tsiviilelanikega. Esimene konvoi lahkus Ida-Aleppost kella 14.30 paiku.

Hiljem lahkus linna idaosast 15 bussist koosnev teine konvoi. Kokku evakueeriti kahe konvoiga üle tuhande inimese, kelle seas oli ka ülestõusnuid.

Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani sõnul on Aleppo idaosast evakueeritud umbes 1150 tsiviilisikut ja haavatut, kes on saabunud naaberprovintsi Idlibi.

Riigitelevisioon: evakueeritakse vähemalt 4000 opositsioonivõitlejat

Aleppo idaosa viimastest mässuliste käes olevatest linnaosadest evakueeritakse vähemalt 4000 opositsioonivõitlejat ja nende perekonnaliiget, teatas Süüria riigitelevisioon neljapäeval.

"Kõik protseduurid nende evakueerimiseks on valmis," öeldi uudistesaates.

Vene uudistekanali TASS teatel on evakueeritavaid kokku 5000. Türgi kõrge ametniku hinnangul peaks umbes 50 000 inimese evakueerimine lõppema kahe-kolme päeva jooksul.

Süüria ametniku sõnul lahkus esimeste sõidukitega Ida-Aleppost 951 inimest, nende hulgas olid lapsed, naised ja haavatud.

Süüria riigitelevisioon näitas kaadreid vähemalt kümnest kiirabiautost ja pikast rivist rohelistest bussidest, mis Aleppo idaosast lahkusid.

Ida-Aleppost evakueeritakse 200 haavatut, kelle seas on kriitilises seisus inimesi. Sellest teatas oma Twitteri kontol Rahvusvaheline Punase Risti Agentuur (ICRC).

ICRC Lähis-Ida regiooni direktor Robert Mardini ütles, et operatsioon käib ning organisatsiooni liikmetele ohtu pole. ICRC delegatsiooni juht Marianne Gasser ütles, et neljapäeva jooksul evakueeritakse arvatavalt 2000 inimest. Siiani on tema sõnul linnast viidud ligi tuhat tsiviilelanikku ja 26 haavatut.

Venemaa kaitseministeeriumi teatel evakueeritakse mässulised Süüria edelaossa Idlibi linna 20 bussi ja 10 kiirabiautoga. WHO kinnitusel saadetakse juurde täiendavaid busse.

Evakuatsioonis osalevad Reutersi andmetel ka Türgi Punase Risti kiirabiautod. Osad mässulised kasutavad oma sõidukeid, mida on kokku umbes sada.

Vene kaitseministeeriumi kinnitusel on esimesed bussid Ida-Aleppost lahkunud.

Päästekoridor on 21 kilomeetrit pikk, millest 6 kilomeetrit on valitsusvägede kontrolli all olevatel aladel ja 15 kilomeetrit läbib mässuliste alasid. Olukorda jälgivad ka Vene sõjaväe droonid.

Ministeeriumi sõnul andsid Süüria võimud julgeolekugarantii kõikidele Aleppost lahkuda soovivatele mässulistele. 

Arvatakse, et Aleppo idaossa on jäänud kuni 50 000 inimest, kellest 4000 on mässulised ja umbes 10 000 nende pereliikmed.

Süüria sõjaväeallikate sõnul on saavutatud Ida-Aleppo mässuliste viimasest vastupanukoldest inimeste evakueerimiseks uus kokkulepe. Eelmine, teisipäeval Venemaa ja Türgi vahendusel saavutatud relvarahulepe katkes juba kolmapäeval ägedate lahingute tõttu ja evakuatsioon ei saanud teoks.

Türgi andmetel evakueeritakse kuni 100 000 inimest

Türgi kaalub Aleppost evakueeritud süürlaste jaoks laagri püstitamist, ütles asepeaminister Veysi Kaynak.

Tema sõnul võib Aleppost evakueeritavate inimeste arv ulatuda 100 000-ni.

Kaynak ütles ajakirjanikele Türgis Cilvegozu piiripunktis, et Süürias Idlibi provintsis pole abivajajatele piisavalt varjupaiku ning hiljem on täiendavaid majutuskohti nagunii vaja.

Kaynaki kinnitusel kasutatakse inimeste evakueerimiseks 20 bussi, kuhu mahub umbes tuhat inimest.

Tema sõnul on 30 kuni 35 haavatud inimest saabunud Türgi piiri äärse Atme linna lähistel asuvasse haiglasse.

Assad: Aleppo tagasivõtmine on ajalooline

Süüria president Bashar al-Assad ütles Twitterisse postitatud videoteates, et Aleppos toimuvad sündmused on ajaloolised.

Ta märkis, et maailm saab pärast "Aleppo vabastamist" olema teistsugune.

"Tänased sündmused on iga Süüria kodaniku kirjutatud ajalugu. Selle kirjutamine ei alanud täna, see algas kuus aastat tagasi, kui algas kriis ja sõda Süüria vastu," ütles Assad.

Linnapea sõnul käib Aleppos holokaust

Aleppo linnapea Brita Haj Hassani sõnul on linnas käimas holokaust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Selle määratlusega on nõus ka Iisrael, kus tavaliselt suhtutakse eitavalt sõna "holokaust" tarvitamisse muus kui Teise maailmasõja aegse juutide massihävituse tähenduses. Nimelt on ka Iisraeli rabide ülemkohtu juht Yitzhak Yosef öelnud, et Aleppos on käimas väike holokaust.

Hassan tuletas meelde ÜRO hoiatust, et Süüria valitsusväed koostöös Vene vägedega teevad Ida-Aleppo jõuluks lihtsalt maatasa ja sinna ei jää enam midagi alles.

Tema sõnul ootab linn Euroopa poliitikute tegusid, mitte sõnu, sest vastasel juhul võib linnajäänute jaoks igasugune sekkumine jääda liiga hiljaks.

"Lõpetage süütute laste tapmine. Homme on Aleppo linna jaoks liiga hilja. Me vajame juba täna Euroopa Liidu otsust," ütles Hassan.

Venemaa: Süüria armee on Aleppo operatsioone kokku tõmbamas

Süüria armee on peaaegu lõpetanud oma operatsioonid Aleppos, ütles Vene kindralleitnant Viktor Poznihhir pressikonverentsil.

Ta ütles, et alates augustist on Aleppost lahkunud umbes kolm tuhat mässulist.

108 000 tsiviilelanikku on tema sõnul viidud linna ohututesse paikadesse.

ÜRO: Venemaa sõnul on evakuatsioon kiire ja rahumeelne

Venemaa kinnitas ÜRO esindajatele neljapäevasel kohtumisel, et inimeste evakueerimine Ida-Aleppost toimub kiiresti ja rahumeelselt, ütles ÜRO humanitaarabinõunik Süürias Jan Egeland.

ÜRO ei olnud evakueerimisleppe vahendamise juures, kuid on Egelandi sõnul valmis toimuvat jälgima ja saatma evakueerituid kogu nende teekonnal sihtkohta.

"Me oleme valmis evakueerituid saatma mitte ainult Ida-Aleppost välja, vaid kogu tee relvastatud opositsioonirühmituste valduses oleva Idlibini. See on see lõpp-punkt, kuhu enamik inimesi evakueeritakse," ütles Egeland.

Enamik evakueeritutest lähevad mässuliste kontrolli all olevasse Idlibi linna, kuid osad võivad minna Türgisse, kuna neile antakse vabalt valida, kuhu minna soovivad.

Vaatluskeskus: Süüria valitsusväed tulistasid Aleppost lahkuvaid kiirabiautosid

Süüria valitsusväed tulistasid neljapäeval Aleppo idaosast lahkuda üritanud kiirabiautot ja vähemalt kolm evakueeritavat inimest sai viga, ütles vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Kiirabiautod olid veel opositsiooni territooriumil, kui neid valitsuse poolelt väikerelvadest tulistati, ütles Londonis baseeruv keskus. Tema andmetel sai viga kolm inimest. Sama kinnitas ka Süüria kiirabiametnik.

Kohaliku haigla direktor ja opositsiooniaktivist Hamza Khatib ütles, et ükski kiirabiauto ega buss ei ole veel saanud Ida-Aleppost lahkuda.

Süüria tsiviilkaitse teatas sotsiaalmeedias kahe liikme haavatasaamisest valitsusvägede tules kiirabiautodele, mis olid lahkumas opositsiooni kätte jäänud Aleppo osast.

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael, Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS/Reuters/BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: