Europarlament toetas nn viisavabaduse hädapidurit

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Euroopa Parlament Strasbourg'is. Autor/allikas: EPA/Patrick Seeger

Neljapäeval europarlamendi toetuse saanud tõhustatud viisavabaduse peatamise mehhanismi alusel saab viisanõude kolmandate riikide kodanikele sisse viia kiirendatud korras, kui esineb suurel määral viisavabaduse tingimuste eiramist või tekib oht sisejulgeolekule.

“Saavutasime toimiva ja paindlikuma mehhanismi, tagades inimõiguste kaitsmise. Olen kindel, et pärast mehhanismi heakskiitmist läheb EL-i Nõukogus viisavabaduse andmine Ukrainale ja Gruusiale ladusalt, arvestades, et mõlemad riigid on täitnud ette nähtud kriteeriumid", ütles raportöör Agustín Díaz de Mera.

Uuendatud mehhanismi alusel saab peatada viisavabaduse kokkulepped kolmandate riikidega juhul kui:

• EL-i territooriumil ebaseaduslikult elavate kolmandate riikide kodanike arv suureneb järsult ja olulisel määral;

• suureneb olulisel määral kolmandate riikide kodanike esitatud, põhjendamatute varjupaigataotluste arv;

• kolmandad riigid ei tee koostööd tagasivõtutaotluste osas;

• kui suurenevad julgeolekut ähvardavad ohud Euroopa territooriumil. 

Viisavabaduse peatamise mehhanismi kasutamise võivad käivitada nii Euroopa Komisjon kui ka EL-i liikmesriigid. Samas rõhutatakse, et otsus viisavabaduse ajutiseks peatamiseks peab põhinema ”asjakohastel ja objektiivsetel andmetel”. 

Pärast vastava info edastamist liikmesriigi poolt (või enamuse liikmeriikide ettepanekul) või Euroopa Komisjoni vastavasisulise raporti alusel peab Komisjon tegema ühe kuu jooksul otsuse viisanõude taaskehtestamise kohta üheksaks kuuks. 

Viisavabaduse peatamise perioodil peaks Komisjon koostöös vastava kolmanda riigiga proovima leida lahendusi asjaoludele, mis viisid viisavabaduse peatamiseni. 

Komisjon vastutab ka viisanõudeta riikides olukorra jälgimise eest ja annab tingimuste täitmisest aru vähemalt kord aastas Euroopa Parlamendile ja EL-i Nõukogule. 

Juhul kui viisavabaduse peatamiseni viinud olukorras ei ole muutusi, peab Komisjon vähemalt kaks kuud enne üheksakuulise perioodi lõppu esitama ettepaneku ajutise viisanõude kehtestamise pikendamiseks veel 18 kuuks. 

Viisavabaduse peatamise mehhanismi tõhustamine on seotud ettepanekutega anda viisavabadus Gruusiale, mille osas on saadikud ja ELi Nõukogu juba kokkuleppele jõudnud, ning Ukrainale ja Kosovole. 

Määrus vajab nüüd EL-i Nõukogu ametlikku heakskiitu. See jõustub 20 päeva pärast avaldamist EL-i Teatajas.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: