Kaljurand Vene suursaadiku tapmisest: sümbolina on diplomaat viimane, kelle vastu relv tõstetakse
Seoses Venemaa suursaadiku tapmisega esmaspäeval Türgis, ütles diplomaat ja endine välisminister Marina Kaljurand, et ei saa teha vahet sellel, kas tapetakse suursaadik või tavakodanik.
"Muidugi on see väga jõhker, lubamatu, andestamatu, aga ma ei tahaks teha vahet, kas tapetakse suursaadik või inimene. /.../ Kõik terroriaktid, sellised tapmised on jõhkrad ja lubamatud. Selles küsimuses on kõik ühtsed - terrorismile pole õigustust ja terroristide vastu tuleb koos vastu hakata," kommenteeris Kaljurand "Ringvaates".
Küsimusele, kas diplomaadid või suursaadikud on teiste inimestega võrreldes suuremas ohus, Kaljurand öelda ei osanud. "Aga, jah, on olemas rahvusvahelised lepingud, konventsioonid, kus riigid kohustuvad tagama diplomaatidele nende isikupuutumatuse ja aitama kaasa nende tööle ja tegemistele asukohariigis. Eks see tuleneb kõik ajaloost ja diplomaatia on aja jooksul väga palju muutunud," rääkis ta.
"Aga sümbolina - olen nõus, et diplomaat on viimane, kelle vastu tõstetakse relv, sest diplomaat tuleb alati läbi rääkima, diplomaat tuleb alati rahu otsima, ta püüab otsida ühist keelt ja lahendusi," lisas ta.
Esmaspäeval toimus ka rünnak Berliinis, kus kurjategija sõitis veoautoga jõuluturul olevate inimeste sekka. Kaljurand selgitas, et niisuguste juhtumite puhul hakkab Eesti välisministeerium koheselt tegelema sellega, et selgitada välja, kas hukkunute ja kannatanute hulgas on ka Eesti kodanikke ja kas nad vajavad abi.
Kaljurand rõhutas, et reisivad inimesed peaksid oma välismaal viibimise välisministeeriumis registreerima.
Toimetaja: Merili Nael