Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

President kinnitas vastuseisu tekitanud maksumuudatuste seaduse

{{1482490874000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

President Kersti Kaljulaid kuulutas välja uue valitsusliidu algatatud kobareelnõu ehk maksumuudatused, samuti 2017. aasta riigieelarve. Samas kritiseeris ta opositsiooni ja mitmete huvigruppide vastuseisu tekitanud kobareelnõu menetlemist.

"Olen seisukohal, et jättes selle seaduse välja kuulutamata, sekkuksin ma fiskaalpoliitikasse määral, milleks põhiseadus mulle õigust ei anna," ütles Kaljulaid maksupaketi seaduse kohta. "Tegin seda vaatamata selle seaduse vastuvõtmise asjaoludele, millega ma ei saa kuidagi rahul olla."

Ta ütles, et peab oma kohuseks pöörata tähelepanu probleemidele seaduse menetlemisel. "Seaduse teise lugemise eel esitas rahandusminister rahanduskomisjonile ulatuslikud ja põhimõttelised eelnõu muudatused, mille puhul oli tegemist sisuliselt uute ettepanekutega. Neil ettepanekutel puudus seos algse eelnõuga."

Kaljulaid tõdeb avalduses, et Tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduses on kohti, mille puhul tuleks kontrollida nende vastavust põhiseadusele. "Samas, üksikuid paragrahve vaidlustada ei ole presidendil võimalik ning ma ei saa välja kuulutada vaid ühte osa seadusest."

Seadusemuudatuse välja kuulutamata jätmise otseseks tulemuseks oleks Kaljulaidi sõnul tulnud tal kinnitamata jätta ka järgmise aasta riigieelarve seadus, kuna peab eelarve olema struktuurses tasakaalus.

"Ülaltoodud põhjustel pöördusin ma täna ka õiguskantsleri poole palvega analüüsida vajadusel selle seaduse üksikuid aspekte, mis võivad seada küsimuse alla seaduse vastavuse põhiseaduse ja teiste seadustega. Erinevalt presidendist on õiguskantsleril võimalik vaidlustada seaduse üksikuid norme ning menetlusega seotud küsimusi. Oleme õiguskantsleriga ühel meelel, et selline protseduur – president kuulutab seaduse välja, õiguskantsler rakendab talle seadusest tulenevalt antud võimalusi põhiseadusega vastavuse kontrolliks – on mõistlik ja alalhoidlik lahendus. Sellegipoolest on tekkinud olukord kahetsusväärne," ütles Kaljulaid.

Madise ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kindlaid seisukohti on veel vara võtta.

"Sellest tööjaotusest lähtuvalt on meil loomulikult oma tööplaan paika pandud ja selles kümne seaduse muutmise seaduses ehk nn kobarseaduses on väga palju erinevaid muudatusi, millest osa peaks jõustuma juba 31. detsembril, osa 1. jaanuaril ja nende muudatuste jõustamistähtajad on kuni aastani 2022. Eks sellest lähtuvalt paneb õiguskantsleri ametkond oma töö tähtajad paika," rääkis Madise.

"Päris mitmest kohast, mis vajavad väga selget analüüsi, mis võivad osutuda ka põhiseaduse vastaseks, on siin avalikkuses juttu olnud, aga hetkel mingeid kindlaid seisukohti küll ei võtaks," lisas ta.

Madise ütles, et sotsiaalmaksu langetamisest loobumise kohta loodab ta teha otsuse juba järgmisel nädalal.

Toimetaja: Indrek Kuus, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: