Reinsalu sõnul Tallinna vangla valmimise järel uusi vanglaid juurde vaja pole ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Ületuleval aastal valmib Tallinna külje alla uus Tallinna vangla. Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul on seejärel Viru, Tartu ja Tallinna vanglas kokku üle kolme tuhande koha, mida on praegu piisavalt ja uusi vanglaid ei ole tarvis juurde ehitada.

Tallinna lennujaama vahetus läheduses, Rae vallas, Soodevahe külas käib ehitus, sest sinna valmib 2018. aastaks 512 kambriga ehk üle tuhande vangi mahutav uus vanglakompleks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Uus vangla meenutab seest filmides nähtut.

"Üks angloameerikalikust vanglast läbikajav osa on tihtipeale avatud aatriumiga ja kahel või mitmel korrusel paiknevad vanglakambrid. Uue Tallinna vangla rajamisel on ka saabunud selline lahendus," selgitas Tallinna vangla direktor Hannes Liivat.

Sellises vanglas valvab üks valvur koridori otsas olevast ruumist korraga kahe korruse kambrite uksi ehk senise kahe asemel teeb töö ära üks inimene.

Täna on Eesti kolmes vanglas - Tallinna, Viru ja Tartu vanglas - vange koos vahi all peetavatega kokku 2860.

Justiitsministri sõnul ei ole pärast Tallinna vangla valmimist rohkem vanglaid vaja.

"Ma loodan, et suures plaanis on vanglavõrk meil valmis. Vanglaid ei ole meil põhjust juurde teha. Tähtis on see, et me saavutame ühiskonnas sellist turvalisust, eriti, mis puudutab alaealiste võimalikku kehva käitumist, et me suudame vältida noorte inimeste kuritegelikule teele sattumist," rääkis Reinsalu.

Tema sõnul peab vangla olema alaealiste viimane karistamise viis, sest sealt saab inimene tuleviku jaoks pigem negatiivsed kogemused.

Küll aga pooldab minister ranget poliitikat mitmekordsete rikkujate suhtes.

"Korduvkurjategijate, isikuvastaste kurjategijate jaoks, kes on sooritanud tõsiseid isikuvastaseid kuritegusid, peab vangla olema koht, kus neid pikaajaliselt isoleerida, et muudel inimestel oleks turvaline elada. Karistus peab olema vastavuses nende teoga," ütles ta.

Uude Tallina vanglakompleksi tuleb 14 hoonet, kus lisaks eluhoonetele on ka näiteks spordihoone, aga ka tööstushoone, kus vangid saavad tootmistööd teha.

"Arhitektuur ei ole ainus, mis vähendab retsitiivsust ja tagab taasühiskonnastamise vangidele, aga see on eeldus, et tagada euroopalikud nõuded kõikidele vangidele ja sellel pinnale saab edasi ehitada juba kõik järgnevad tegevused," selgitas Liivat.

Umbes 74 miljonit eurot maksma mineva Tallinna vangla põhipiirdest väljapoole ehitatakse avavangla ning vanglast eraldi arestimaja ja kinnipidamiskeskus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: