Putin teatas Süüria relvarahuleppe saavutamisest ({{commentsTotal}})

{{1483011794000 | amCalendar}}

Vene president Vladimir Putin teatas neljapäeval Süüria üleriigilise relvarahuleppe allkirjastamisest.

Relvarahu puudutavad peamised punktid:

* Süüria valitsuse ja suurema osa mässuliste rühmituste vahel sõlmitud relvarahu peaks hakkama kehtima alates keskööst;

* Relvarahu garantideks on Venemaa ja Türgi, kes toetavad konfliktis vastaspooli - Venemaa Damaskust ning Türgi opositsiooni;

* Venemaal on kavas sõjalist kohalekut Süürias kärpida, kuid Hmeimimi õhuväebaasis tegutsetakse endiselt edasi, samuti jääb alles Tartusi mereväebaas;

* ÜRO erisaadik tervitas relvarahulepet ja avaldas lootust, et selle abil õnnestub inimelusid päästa;

* Rahuläbirääkimised peaksid toimuma jaanuaris Kasahstani pealinnas Astanas;

* Relvarahuleppest on hetkeseisuga jäänud välja Süüria kurdide omakaitsevägi YPG ja Al-Qaeda taustaga sunniitlik relvarühmitus Jabhat Fatah al-Sham (endise nimega Nusra Rinne) ning viimasega seotud üksused. Kindlasti ei laiene relvarahulepe äärmusrühmitusele ISIS. Eriti segane olukord on seoses Nusra Rindega ja selle endiste võitlejatega - kui Süüria ja Venemaa sõnul relvarahu neile ei laiene, siis opositsiooni väitel laieneb küll.

* Küsimärgiks on hetkel ka Iraani roll. Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul tuleks rahuläbirääkimistesse kaasata nii Iraan kui ka Saudi Araabia. Türgi on näiteks teatanud, et Iraani poolt toetatud ja peamiselt Liibanonis tegutsev rühmitus Hezbollah peaks Süüriast lahkuma.

* Hetkeseisuga pole rahukõnelustesse mingil kujul kaasatud Ameerika Ühendriike;

* Mitmed senised katsed relvarahu rakendada on läbi kukkunud.

Relvarahu jõustub keskööl vastu 30. detsembrit

Süüria valitsus ja opositsioon allkirjastasid dokumendid relvarahust Süürias ning meetmete paketi selle jälgimiseks, lisaks avalduse valmisolekust alustada rahukõnelusi, lausus Putin kohtumisel Vene kaitseministri Sergei Šoigu ja välisministri Sergei Lavroviga, vahendasid BNS, BBC, Reuters jt.

Šoigu ütles, et relvarahu jõustub keskööl vastu 30. detsembrit.

"Mõne tunni eest juhtus sündmus, mida me polnud üksnes pikka aega oodanud, vaid mille kiirendamise nimel me ka töötasime," ütles Putin, lisades, et kokkulepped on partneritega tehtud Venemaa töö tulemus.

Presidendi sõnul on Venemaa ja Türgi relvarahuleppe garandid.

"Allkirjastati kolm dokumenti. Esimene dokument on sõlmitud Süüria valitsuse ja relvastatud opositsiooni vahel relvarahust Süüria Araabia Vabariigi territooriumil. Teine dokument sisaldab meetmete kompleksi relvarahurežiimi jälgimiseks ja kolmas dokument on avaldus valmisolekuks alustada rahuläbirääkimisi Süüria taastamiseks," selgitas Putin.

Moskva: vägesid Süürias vähendatakse mõistliku piisavuse põhimõttel

Venemaa lähtub oma vägede vähendamisel Süürias mõistliku piisavuse põhimõttest, ütles föderatsiooninõukogu kaitsekomisjoni aseesimees Frants Klintsevitš neljapäeval.

"Arvan, et kaitseministeeriumi ettepanekut vähendada Süürias asuvat väekontingenti tuleb kaaluda läbirääkimiste kontekstis. Samas me lähtume mõistliku piisavuse põhimõttest: eesmärgi saavutamiseks kasutatakse vaid vajalikku ressurssi ja mitte rohkemat," edastas Klintsevitši sõnad tema pressiteenistus.

Senaatori sõnul "ei ole jutt ainult ainelistest väärtustest, vaid iga päev elu kaalule panevatest vene poistest".

"Süüriasse ei tohi jääda ühtegi ülearust meie sõjaväelast," ütles ta.

Kaitseminister Sergei Šoigu ütles neljapäeva hommikul, et Vene vägede hulka Süürias võidakse vähendada.

"On loodud tingimused Vene vägede hulga vähendamiseks Süürias," ütles Šoigu kohtumisel president Vladimir Putiniga.

Võitlust ISIS-e ja Nusra Rindega jätkatakse

Süüria valitsusväed teatasid neljapäeval, et peatavad alates keskööst kõik mässuliste vastu suunatud sõjaoperatsioonid, ent jätkavad võitlust äärmusrühmitustega ISIS ja Al-Nusra Rinne.

Süüria opositsiooniline Rahvuskoalitsioon teatas, et toetab Türgi ja Venemaa vahendatud üleriigilist Süüria relvarahu, mis jõustub keskööl.

Lavrov sõnas, et Vene-Türgi-Iraani relvarahulepped saadetakse ÜRO-le ning nendega on oodatud ühinema Saudi Araabia, Egiptus, Katar, Iraak ja Jordaania. Ta avaldas lootust, et USA tulevane valitsus eesotsas Donald Trumpiga liitub lepetega.

Šoigu sõnul sellega paigas tingimused Vene sõjalise kohaloleku vähendamiseks Süürias. "Nõustun kaitseministeeriumi ettepanekuga sõjalise kohaloleku vähendamisest Süürias," ütles Putin.

Venemaa alustas 2015. aasta 30. septembril õhurünnakuid Süüria presidendi Bashar al-Assadi vastastele ja on viinud riiki mitmetuhandepealise väekontingendi.

Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu ütles neljapäeval, et Türgi ja Venemaa kavatsevad jõustada Süürias üleriigilise relvarahu enne uut aastat.

Detsembris evakueeriti tänu Ankara ja Moskva vahendusel saavutatud relvarahule Aleppost kümneid tuhandeid inimesi. Selle tulemusena läks linn Venemaa toel Süüria režiimi kätte, mis on mässuliste suurim kaotus kodusõjas. Türgi vaatas sündmuste arengut vaikides pealt.

Türgi, Vene ja Iraani välisminister leppisid 20. detsembril Moskvas kokku püüdlustes laiendada Aleppo relvarahu üle kogu Süüria.

Türgi väed sisenesid koos Ankara-meelsete ülestõusnutega Põhja-Süüriasse 24. augustil, eesmärgiga tõrjuda piirialalt IS-i ja kurdivõitlejad.

Türgi üritab hõivata ISIS-e kontrolli all olevat Al-Babi juba mitu nädalat.

Opositsioon: Süüria kurdide omakaitseväge relvarahu ei puuduta

Venemaa ja Türgi vahendusel kokku lepitud relvarahu Süürias ei puuduta kindlasti äärmusrühmitust ISIS. Samas on endiselt ebaselge mitmete teiste mässuliste relvarühmituste osa tulevases rahuplaanis, eriti teravalt on hetkel esil küsimus, mis puudutab Süüria kurdide omakaitseväge YPG ja endisi Nusra Rinde võitlejaid, kes praegu kuuluvad teistesse rühmitustesse.

Näiteks opositsiooni esindava Vaba Süüra Armee esindaja Osama Abu Zaid ütles Ankaras toimunud pressikonverentsil, et relvarahu puudutab vaid Süüria valitsust ja viimase liitlasi ning teiselt poolt opositsiooni ning YPG jääks sellest leppest välja.

YPG-d on aktiivselt toetanud USA, kuid Washington pole praeguse relvarahuleppega seotud. Washingtoni toetus Süürai kurdidele on juba pikemat aega ärritanud Türgit, kes augustis alustatud sõjalise operatsiooni käigus ründas nii ISIS-t kui ka YPG-d. Viimast peab Ankara keelustatud Kurdistani Töölispartei (PKK) Süüria haruks.

Zaid lisas pressikonverentsil, et ka Süüria kurdide poliitiline partei PYD ei võta osa tulevastest rahuläbirääkimistest Kasahstani pealinnas Astanas.

Vaba Süüria Armee kinnitusel on neile kinnitatud, et kõik Süüria valitsust toetavad üksused, sealhuglas vabatahtlikud relvarühmitused, lõpetavad opositsiooni ründamise.

Süüria opsitsiooni esindajad on väitnud, et relvarahulepe peaks puudutama kindlasti ka Al-Qaeda taustaga sunniitlikku relvarühmitust Jabhat Fatah al-Sham (endise nimega Nusra Rinne). Samas on Süüria ja Venemaa öelnud, et Nusra Rinnet käsitletakse samal viisil nagu äärmusrühmitust ISIS

Venemaa kaitseministeeriumi sõnul on relvarahu leppele allkirja andnud järgmise dmässulised relvarühmitused: Failaq al-Sham, Ahrar al-Sham, Jaish al-Islam, Thuwwar al-Sham, Jaish al-Mujahideen, Jaish Idlib ja al-Jabhat al-Sham.

ÜRO erisaadik tervitas Süüria relvarahulepet

ÜRO erisaadik Staffan de Mistura tervitas neljapäeval teatatud Süüria relvarahulepet ja avaldas lootust, et see aitab kaasa abi jõudmisele tsiviilelanikeni üle kogu riigi.

"Erisaadik tervitab teadet üleriigilisest relvarahust Süüria valitsuse ja relvastatud opositsioonirühmituste vahel Süürias," ütles de Mistura kantselei avalduses, lisades, et diplomaat loodab, et see aitab "kiirendada humanitaarabi kättetoimetamist üle kogu Süüria".

USA peab relvarahulepet positiivseks arenguks

USA välisministeeriumi pressiesindaja Mark Toner ütles neljapäeval, et Venemaa ja Türgi vahendusel sõlmitud relvarahu on "positiivne areng" ning Washington loodab, et see ka täies mahus ellu viiakse.

"Iga pingutus, mis peatab vägivalla, päästab inimelusid ja loob tingimused uute ning produktiivsete poliitiliste läbirääkimiste toimumiseks, on tervitatav," sõnas Toner.

Damaskuse lähedal hukkus õhurünnakutes 15 tsiviilelanikku

Süüria pealinna Damaskuse lähedal mässuliste alal sai neljapäeval õhu- ja suurtükirünnakutes surma vähemalt 15 tsiviilelanikku, nende hulgas kuus last, ütles Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus.

Keskuse sõnul ei ole võimalik kindlaks teha, kas rünnaku Ida-Ghouta piirkonda tegid Süüria valitsusväed või nende liitlane Venemaa.

Ida-Ghouta on olnud pikka aega ülestõusnute tugipunkt, mida valitsusväed regulaarselt ründavad.

Suurbritannias baseeruva vaatluskeskuse teatel tehti rünnakuid piirkonna Douma, Harasta, Arbini, Zamalka ja Saqba linnale.

Samal ajal tegid opositsioonivõitlejad raketirünnaku Damaskusele, ütles keskuse korrespondent pealinnas. Süüria riigitelevisioon teatas seitsmest vigastatust.

Daraa linnast lõunas sai režiimi raketitules surma viis rahulikku elanikku, nende hulgas imik, lisas vaatluskeskus.

Rünnakud tehti enne, kui Vene president Vladimir Putin teatas, et Süüria valitsus ja mässulised kirjutasid alla relvarahuleppele ja on nõus alustama rahukõnelusi.

Toimetaja: Laur ViirandKRIIS LÄTI PANGANDUSES
Rimšēvičs (vasakult teine) ja Pilštšikov tema kõrval 22. augustil 2010. Venemaal jahipeol.
"Läti panganduse eripära"

AP: Läti keskpanga juht nõudis pistist ja käis Putini liitlastega jahil"Läti panganduse eripära"

Uudisteagentuur Associated Press kirjutab, et Läti keskpanga president Ilmārs Rimšēvičs nõudis Norvik panga juhtidelt 100 000 eurot kuus, et pank saaks edukalt Läti turul tegutseda. Samuti tuleb artiklis esitatud väidete põhjal esile Rimšēvičsi võimalik seotus Venemaa suunalt organiseeritud rahapesuga, mis omakorda võib tähendada ka väljapressimisohtu Kremli eriteenustelt.

UUDISED

Maratonil kokku kukkunud professor Rein Ahas suri

Suri Tartu Ülikooli rektor Volli Kalm

Kalashnikovi automaat Venemaa sõjaväeõppusel, arhiivifoto.

ERR Moskvas: palgasõdurite eelnõu lähiajal vastu ei võeta

Süürias ei sõdi üksnes Vene regulaarväed, vaid ka palgasõdurite üksused, millest kuulsaim on oma juhi järgi nime saanud Wagneri üksus. Viimasel ajal on nad taas kord tähelepanu pälvinud sellega, et väidetavalt sai suur hulk neist surma üle-eelmisel nädalal Süürias aset leidnud USA õhurünnakus.

uudised
uudised
Ameerika lipp ja Mao Zedongi portree

Tehnikauudised: sinu taskus võib olla Hiina küberrelv ja unustatud teenused

Tehnikamaailmas kütavad endiselt kirgi turvaaugud, mis tekitavad peavalu nii valitsustele, ettevõtetel kui ka tavakasutajatele. Nii ei soovita näiteks USA võimud enam ameeriklastel soetada Hiina päritolu nutiseadmeid, rike Facebooki innovatiivses kaheastmelises autentimissüsteemis "äratas" ellu unustatud SMS-teenused ning Google ei lase enam nii lihtsalt fotot näpata.

Järjejutt: kuidas ma Muski auto ära varastasin
err.ee 45. Tartu maratonil
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: