Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohus ei lubanud "Pealtnägijal" Pettai maksuasja materjalidega tutvuda

Keskerakonna ja reklaamiärimehe Paavo Pettai firma Midfield vahel sõlmitud garantiikirjadest loo teinud "Pealtnägija" ei saanud kohtult luba Pettai maksuasja materjalidega tutvuda.

30. detsembril jättis Tallinna ringkonnakohus muutmata Tallinna halduskohtu otsuse, milles leiti, et "Pealtnägija" taotlus pole põhjendatud.

"Pealtnägija" küsis toimikuga tutvumiseks luba maksuametilt ja sai selle, kuid Pettai keeldus põhjendusega, et see rikuks tema eraelu puutumatust.

Kuna tegemist on haldusasjaga, siis on kohtul õigus anda ka poolte nõusolekuta toimikuga tutvumiseks luba, mistõttu "Pealtnägija" tegi vastava taotluse kohtule.

Esimese astme kohtunik oli seisukohal, et antud haldusasjas võiks erandjuhul ajakirjanik toimikuga tutvuda, kui oleks selge, et kohtuasja üks osapool on olnud avaliku võimu teostamisega otseselt seotud isik näiteks kõrge ametnik või poliitik, kelle aususe või käitumise korrektsuse üle ei taga piisavat kontrolli üksnes kohtulahendites nähtavad andmed.

Samas ei ole aga kohtu hinnangul Pettai selline avaliku võimu teostamisega otseselt seotud isik, kelle puhul võib ajakirjanduslik huvi kaaluda üles maksusaladuse kaitse. Kohtuniku arvates ei saa avalik huvi tuleneda asjaolust, et Pettai on ajakirjanduse kaudu avalikkuses tuntud inimene ning teadaolevalt erinevate tehingute kaudu pikaajaliselt seotud Keskerakonnaga.

Seetõttu oli esimese astme kohus seisukohal, et antud asjas saab ajakirjanik kogu vajaliku teabe kohtulahenditest, kuid mitte toimikumaterjalidest.

"Pealtnägija" kajastas oktoobris eetris olnud loos, millised rahasuhted ja rahaliikumised olid kolmnurgas Pettai, Edgar Savisaar ja Keskerakond.

2014. aasta sügisel tegi maksuamet Pettaile ettekirjutuse tasuda 214 000 eurot tulumaksu ja intressi ning selle tagatiseks pandi hüpoteek Pettai Nõmme eramule.

Savisaare korruptsiooniasjas sai Pettai kahtlustuse erakonnale suures ulatuses keelatud annetuse tegemises ning vastuvõtmisele kaasaaitamises ja dokumentide võltsimises, kuid pääses süüdistuse esitamisest, sest tegi prokuratuuriga koostööd.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: