Valitsus kinnitas kolme ühendvalla moodustamise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1483607898000 | amCalendar}}
Foto: RIA Novosti/Scanpix

Valitsus kinnitas neljapäeval ühendvaldade Haapsalu linn, Tartu vald ja Põltsamaa vald kinnitamise.

Haldusterritoriaalset korraldust muudeti Lääne maakonnas, mille käigus moodustub Haapsalu linna ja Ridala valla ühinemisel uus haldusüksus nimega Haapsalu linn.

Haapsalus asuvad nii linnavolikogu kui -valitsuse ning teenuskeskuseid erinevatesse paikkondadesse ei moodustata.

Ühinevate haldusüksuste rahvaarv eelmise aasta seisuga on rahvastikuregistri andmetel 13 617. Haapsalu linna moodustumisel on riigieelarvest eraldatav ühinemistoetus 1 635 000 eurot.

Enam kui 13 600 elanikuga omavalitsuse nimeks saab Haapsalu linn mitte vald. See tähendab, et tekib 264 ruutkilomeetrise pindalaga linn, mille sarnast Eestist praegu ei leia. Haapsalu linnapea sõnul otsustati selle nime kasuks, sest Haapsalu elanike arv on suurem ja linnal on laiem tuntus.

"Kui me nüüd võrdleme Ridala valla tuntust ja Haapsalu linna nime tuntust, Haapsalu linn on linn aastast 1279. Ridala vald sai esimest korda omavalitsusüksuseks aastal 1937," selgitas Urmas Sukles "Aktuaalsele kaamerale".

Ridala volikogu esimees Olev Peetris kinnitab, et kolm korda suurema naabriga ühinemise järel ei unustata ära ka ääremaadel elavaid inimesi.

"Mõlemal piirkonnal on oma erisused. Linn on kompaktsem ja suurema rahvaarvuga. Maal on seevastu hajaasustus ja inimesteni jõudmine võtab rohkem aega, aga inimesteni tuleb jõuda, kuidagi teisiti see olla ei saa," kommenteeris Peetris. 

Haldusterritoriaalset korraldust muudeti Tartu maakonnas, mille käigus moodustub kolme omavalitsusüksuse ühinemisel 8159 elanikuga Tartu vald. Tartu vallaga ühinevad Laeva vald ja Piirissaare vald. Vallavolikogu ja -valitsuse asukohaks on Kõrveküla alevik. Teenuskeskused säilitatakse Kõrvekülas, Laeval, Piirissaares ja Tartu linnas.

Tartu valla moodustumisel on riigieelarvest eraldatava ühinemistoetuse summaks 1 329 600 eurot.

Haldusterritoriaalset korraldust muudeti Jõgeva maakonnas, mille käigus moodustub nelja omavalitsusüksuse ühinemisel 10 611 elanikuga Põltsamaa vald. Omavahel ühinevad Põltsamaa linn ja vald ning Pajusi ja Puurmani vallad. Vallavolikogu ja -valitsuse asukohaks on Põltsamaa linn. Piirkondlikud teenuskeskused asuvad Kalanas ja Puurmanis.

Põltsamaa valla moodustumisel on riigieelarvest eraldatavaks ühinemistoetuseks 2 072 400 eurot.

Hiiumaal asuvate Käina ja Hiiu valla ühinemise kinnitamise lükkas valitsus täna edasi, et kaaluda kohanimenõukogu märkust, mis juhib tähelepanu sellele, et ühinejad soovivad uueks nimeks Hiiumaa valda, kuid seda olukorras, kui kaks ülejäänud Hiiumaa omavalitsust, Emmaste ja Pühalepa, pole ülesaarelise valla loomisega nõus olnud.

Haldusterritoriaalse korralduse muudatused jõustuvad pärast kohaliku omavalitsuse volikogu valimisi oktoobris 2017.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: