Simson peatas Michali plaani luua riigiettevõtete valdusfirma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1483958700000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Eelmise majandusministri Kristen Michali (RE) välja käidud ühtse riigiettevõtete valdusfirma loomise idee on uues valitsuses peatatud. Michal leiab, et uus valitsus on poolele teele pidama jäänud.

Pärast Tallinna Sadama korruptsiooniskandaali avalikukstulekut avaldas toonane majandusminister Kristen Michal arvamust, et riigiettevõtete, eeskätt transpordiettevõtee haldamise muudaks läbipaistvamaks ühe, riigi juhitava valdusfirma loomine. Michal asus sügisel selleks juba ka ettevalmistusi tegema, ent siis tuli valitsusvahetus ja Reformierakond jäi koalitsioonist välja.

Uus koalitsioon hakkas vastassuunas ujuma: nemad otsustasid mitmed riigifirmad hoopiski börsile viia, muuhulgas ka Tallinna Sadama. See tähendab, et ühtse riikliku valdusfirma loomisest vähemalt Tallinna Sadama kontekstis enam rääkida ei saanud.

Uus majandusminister Kadri Simson (KE) kinnitaski ERR.ee-le, et riigiettevõtete valdusfirma idee on uues valitsuses maha maetud.

"Eelmine majandus- ja taristuminister Kristen Michal hakkas riigiettevõtete valdusfirmast rääkima Tallinna Sadama korruptsiooniafääri valguses. Uus valitsus Michali plaaniga ei jätka," kommenteeris Simson napilt.

Michal: uue valitsuse plaan on väheambitsioonikas

Michal ei pea kursimuutust heaks ning leiab, et uus valitsus on poolele teele pidama jäänud.

"Riigile kuuluvate ettevõtete juhtimise korrastamise ja erastamisega tuleb edasi minna. Uue valitsuse kava vaid mõne vähemusosaluse börsile viimisest on liiga väheambitsioonikas," kommenteeris Michal ERR.ee-le. "Kindlasti peaks erastamises vōtma julgema ja põhimõttelise hoiaku - kus turg toimib, seal riik ei pea olema kaupleja. Riigi roll on olla regulaator või tark tellija."

Michal selgitas, et kontserni loomise idee oli ettevõtete korrastamine ning suurem tulu maksumaksjale, kokkuhoidu nägi ta ka laevastiku ühendamisest ning finantsvaldkonna, kinnisvara ja hangete sünergiast.

"Valitsusel soovitan siiski otsida viise, kuidas maksumaksja vara on paremini hoitud - minu ministriksoleku ajal korrastasime palju selles valdkonnas ja kurb oleks, kui see nüüd seiskuks poliitiliste erimeelsuste tõttu, nii tark omanik ei teeks," ütles Michal.

Reformierakondlased vaidlevad Omniva üle

Twitteris riigifirmade erastamise teemal arvamust avaldanud reformierakondlastest riigikogu liige Kalle Palling ja endine majandusminister Meelis Atonen jäid Omniva küsimuses eri meelt.

"Valdusfirma oleks loodud nendele ettevõtetele, mida riik erastada ei soovi. Omniva ja Eesti Teede erastamine oli ammu plaanis," teatas Palling ja selgitas, et Michali hoiak oli erastada Omniva pakiäri, mida MKM valmistas juba ette - ettepanek selleks oli saadetud ka rahandusministeeriumile ja valitsusse.

Atonen ei pidanud pakiäri eraldamist Omnivast heaks plaaniks.

"Sellise eraldi asja erastamine on traagiline huumor, kahjuks. Firma on tervik. Võinuks nõu küsida," soovitas ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: